Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 37 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 363
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Източника е достоверен.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Винаги може по-добре.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Понеже съм от по старите пчелари,моето виждане по темата е следното:За мен ако семейството има нужда от подхранване зимата,то да се направи с мед!Чета тука,че ако се дава мед и прашец се разпространява заразата/да така е,но нали този мед и прашец са от вашите семейства/Нали всички гледаме здрави и силни семейства/поне такава е една от целите ни/а същевременно ви е страх,да ги подхраните с мед,който те са събрали.За мен даването на добавки,протеини и витамини е излишно.Така по изкуствен начин поддържаме имунната система и не мисля,че е по добре за пчелите,по скоро е успокоение за пчелари/които по рано не са си свършили работата/.

  3. #23
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Напълно си прав. От гледна точка на природата подхранването с мед е най-доброто решение за пчелите, но пустият му мед вече струва 5.0 лева, а алтернативите могат да се сведат до 2-3 лева или ако са собствено производство - дори и до 1.50. Това е изкушаващо - все пак правим бизнес и очакваме печалба .......

    Отделно от това доста честа пчеларска практика е в зимата да се вкарват слаби семейства, за които изкуствената храна е единственото възможно решение. Ако така или иначе ще я правим и даваме, то нека това поне да става по верния начин.

    Има и още нещо, което до момента не е засегнато в тази тема. Освен полезните за пчелите съставки масова практика е да се дават и вредни такива, но в името на някаква икономическа логика. Става въпрос например за СТАРТОВИТА или КОБАЛТА. Определено изкуственото пролетно подсилване с несвойствени за пчелите добавки е вредно за майката или семейството, но в случая надделява икономическата логика. То и при хората е така - борците и културистите на младини се тъпчат със стероиди, а после на старини проклинат съдбата си, но такъв е живота - има бизнеси на определени браншове, свързани с разрушаване на собственото здраве и с рискуване на собствения си живот (спортисти, циркови артисти, парашутисти, полицаи, военни и т.н.).

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    104
    Пчеларски район
    ДОБРИЧКА
    давай инвентиран сироп по евтино и по малко се изтощават пчелите

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    То естествено може така и така. Може и без добавки. Ха-ха ..... то може и без захарен сироп. Пчелното семейство може дори и без намесата на пчеларя. Въпросът е ние зоологическа градина ли ще си правим, за да се любуваме на питомците си, или искаме да направим ПЕЧЕЛИВШ БИЗНЕС, оптимизиран във всеки един аспект с цел постигане на ВИСОКА ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ на труда и на АКТИВИТЕ, част от които са нашите пчелни семейства?

    Всяка една родена пчела за нас представлява РАЗХОД - разход на труд (пчеларстване) и разход под формата на НЕДОПОЛУЧЕН МЕД, необходим за нейното отглеждане и изхранване. След като веднъж сме направили разход, близко до ума е срещу него да очакваме да получим и ПРИХОД. Тоест редно е тази пчела да положи труд и да произведе мед и прашец в количества, достатъчни да си избие разходите по нейното създаване, че и да има нещо допълнително за да остане печалба за нас. И точно тука се появява тънкия момент. ПЕЧАЛБАТА е равна на ПРИХОД минус РАЗХОД. Ако приемем че пчелата е с намалена работоспособност и през живота си донесе само с 20% по-малко мед от здравите пчели, то тези 20% са точно НАШАТА ПЕЧАЛБА. Тоест съвсем малко по-малка работоспособност може да превърне бизнеса ОТ ПЕЧЕЛИВШ В ГУБЕЩ.

    Та ето това трябва да се осъзнае от всеки един пчелар. Количеството получен от нас мед е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ДОНЕСЕНИЯ И ИЗЯДЕНИЯ ОТ ПЧЕЛИТЕ МЕД. И ако приемем, че изядения е константа (те така или иначе ще го изядат, за да живеят и да произведат пило), то тогава нашата печалба е МНОГО ПО РЪБА !!! 20% повече донесен мед от нормалното може да УДВОИ ПЕЧАЛБАТА НИ и обратното - 20% по-малко мед от нормалното може да ни нанесе ГОЛЕМИ ЗАГУБИ !!!

    Основен извод:
    Ако храним пчелите с качествена храна и правим профилактични третирания с цел да си осигурим ЗДРАВИ СЕМЕЙСТВА, то тогава те имат шанса да донесат например 10 или 20% повече мед като абсолютна стойност, но за нас това означава с 50% или дори със 100% повече добиви (повече останал за нас мед).


    А за който не го е разбрал досега ще го кажа и с примерни цифри:
    Нека да приемем, че едно семейство изяжда 70 kg мед годишно, за да се самоподдържа. Ако през тази година то е донесло 100 kg мед, за нас ще останат 30 kg. Ако обаче е донесло 120 kg (+20%), то за нас ще останат 50 kg (+66%). Ако пък е болнаво и е донесло само 80 kg мед (-20%), то за нас ще останат само 10 kg (-66%). И в най-тежкия случай, ако е болнаво и донесе само 60 kg, то ние ще сме се прекарали да му дадем 10 kg захар, и това е нашата загуба, заедно с положения от нас труд.
    Това е така, ако нектара в природата е константна, но за съжаление нещата са други.
    Има пчелари в САЩ, който унищожават пчелните семейства през есента, за да им вземат меда и да нямат никакви разходи през зимата. През пролетта си купуват пчелни пакети( голи роеве ) и така до есента. По този начин, те не се интересуват има ли болести в пчелното семейство и как би изкарало зимата то. Ако искаш да увеличиш печалбата, може да се замислиш, за този начин на пчеларстване.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега ,нали сме разисквали ,че нещата са различни за различните региони.При теб има прашец и няма нужда от подаване на заместители ,но при мен -няма.На пролет има недостиг .Ако трябва да приема твоя подход ,моите семейства кога ще се развият?Та затова аз ползвам заместители ,а сигурно и много колеги.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от s3s3s3 Виж публикацията
    Това е така, ако нектара в природата е константна, но за съжаление нещата са други.
    Има пчелари в САЩ, който унищожават пчелните семейства през есента, за да им вземат меда и да нямат никакви разходи през зимата. През пролетта си купуват пчелни пакети( голи роеве ) и така до есента. По този начин, те не се интересуват има ли болести в пчелното семейство и как би изкарало зимата то. Ако искаш да увеличиш печалбата, може да се замислиш, за този начин на пчеларстване.
    То да гледаме американците е като жабата и вола. Там си има ясно развити подотрасли. Един прави мед, друг опрашва, трети прави селекция и майки, четвърти пчелопакети и всеки един е професионалист в тясната си област. Отгоре на всичко взимат по 150$ на кошер за опрашване.
    А ние тука майки си правим, отводки си правим, че и мед се опитваме да вадим, за опрашване и стотинка не вземаме. А гледам напоследък и майстори дърводелци се правим. Въобще дай ми един американец да му дам пчелите си и да видим дали ще изкара и половин година тук.

    П.С.
    Като потвърждение ще дам и една книжка да видите Австралийските колеги какво четат. Държавна политика.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Винаги може по-добре.

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    То да гледаме американците е като жабата и вола. Там си има ясно развити подотрасли. Един прави мед, друг опрашва, трети прави селекция и майки, четвърти пчелопакети и всеки един е професионалист в тясната си област. Отгоре на всичко взимат по 150$ на кошер за опрашване.
    А ние тука майки си правим, отводки си правим, че и мед се опитваме да вадим, за опрашване и стотинка не вземаме. А гледам напоследък и майстори дърводелци се правим. Въобще дай ми един американец да му дам пчелите си и да видим дали ще изкара и половин година тук.

    П.С.
    Като потвърждение ще дам и една книжка да видите Австралийските колеги какво четат. Държавна политика.
    Колега, ако нещата бяха като в САЩ то:
    Аз никога не бих тръгнал кошери да си правя. Просто цената е в пъти по-ниска, а тези пари трябва да ги извадя от джоба си и не съм се наредил на опашката за помощи пред МЗХ.
    Ако имаше добри добавки и храни за пчелите на пазара, то сега нямаше да го говорим това.
    Ако имаше добри търговци, то Матеев нямаше и да се замисли сам да си внася захар и кабзи.
    Ако имаше държавна политика, то Дони щеше да си продава майките с хилядите и щеше да внася пари в хазната.
    Ако имаше отново добра държавна политика, то нямаше колеги да седят по 12 часа на улицата и да си продават меда...Това е жалка картинка, но е реалността.
    Ако имаше добра цена на продукцията, то нямаше толкова да ни мачка зимната смъртност.
    ТАКАВА Е СРЕДАТА и ако искаш да оцелееш, то трябва да си готов да направиш нужното. Най ми е кеф да си платя и да не се занимавам с глупости, но ако го направя, то целия ми бизнес план отива в коша.
    Вярвам, че много добре ме разбираш.

    Темата е важна, защото с информацията можем да постигнем по-добри резултати. Матеев го обясни, как едни мижави % правят печалбата двойна.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172

    Lightbulb

    Тези извадки са от разработките на Д-р Стефан Богданов (не е Българин), който 26 години се е занимавал с изследването на пчелни продукти:









    На сайта са публикувани всичките му разработки в .pdf формат на който му се чете.


    Source: http://www.bee-hexagon.net/

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Към англоговорящите : Не забравяйте ,че има и такива ,като мен.Освен аз утре да препиша моята книжка ,че е на български.

 

 
Страница 3 от 37 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •