Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 37 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 363
  1. #261
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    Да поразбутаме темата, колеги!


    От най-масовите прашецо-заместители съм се спрял на 3:
    - бирена мая
    - обезмаслено сухо мляко
    - соево брашно

    Аз предпочитам бир. мая+соево брашно.

    При положение, че 1 кг. прашец е от порядъка на 18 лв., не мисля че има смисъл да се дават повече от 9 до 10 лв. за всеки от изброените заместители.

    Но, не успявам да намеря суха бирена мая на сносно качество под 20 лв. за кг. Има една, която идва 11.25 лв/кг, но не съм сигурен дали става и колко е надежден доставчика. Изглежда турско производство, което също не ми се нрави.

    Та, ако изключим бир. мая, остават обезмаслено сухо мляко и соево брашно.
    Сухо мляко продават в Пчеларски Център Южен, на сносна цена е (6 лв./кг), но някой запознат ли е с качеството?

    И остава соята. Някакви идеи от къде може се намери? Обезмаслено ли трябва да е брашното.

    Общо-взето въпроса ми е, от къде си купувате продуктите за протеиновите питки?

    Благодаря.
    Забравяш яйчения меланж
    Всъщност няма голямо значение какъв е протеина, а по-важни са аминикиселините които са готови за усвояване.
    Като попадне в организма на пчелата, започва пренареждане в което се включват различни ензими, но процеса започва много преди това - бактерии и гъби.
    НО има такива комбинации, които не могат да бъдат пренаредени и такива за които се използва много енергия и много пренареждания. (И до този въпрос ще стигнем, но като влезем в зимата, а миналата го започнахме)
    После идва въпроса дали източника на протеин вреди на пчелата, как и защо. Разбирай вредни съставки, храносмилане(облитане) и т.н
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #262
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    Благодаря.

    А, линкче нещо да дадеш?...
    Веднага! Заповядай http://www.feedbee.com/
    Working....

  3. #263
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Веднага! Заповядай http://www.feedbee.com/

    остроумно...

    аз съм достатъчно запознат с този продукт и също съм на мнение, че е най-добрия заместител на прашеца, но беше отхвърлен на първо четене, поради високата му цена...
    при цитираната от тебе цена звучи атрактивно.

    въпросчето беше: ''къде го купуваш на 10 лв./кг?''

  4. #264
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    остроумно...

    аз съм достатъчно запознат с този продукт и също съм на мнение, че е най-добрия заместител на прашеца, но беше отхвърлен на първо четене, поради високата му цена...
    при цитираната от тебе цена звучи атрактивно.

    въпросчето беше: ''къде го купуваш на 10 лв./кг?''
    Намирал съм го по 10, намирал съм го и по 12. Затова съм написал 10-12 лв./кг.
    Working....

  5. #265

  6. #266
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Колега ми даде този жокер:

    "....ако ти се занимава, да установиш, дали ефектът от витамин Ц идва от pH или от самото вещество и свойствата му върху пчелния организъм, може да пробваш следното. аз току-що го изпробвах като си направих 500 мг разтвор на витамин Ц.

    в чашата с вода изсипах праха, но без да разбърквам. след това пуснах една таблетка натриев бикарбонат (сода бикарбонат, имам ги за хранително вкусови нужди, на таблетки по 1 г) и започна да бълбука. бълбукането започна да се разпространява като фронт около таблетката, разтваряйки изцяло праха от вит. Ц, все едно гори стърнище запалено в средата. като спря да бълбука, извадих таблетката (беше съвсем малко проядена по крайчеца). ще я ползвам многократно. в резултат разтворът не беше никак кисел. получил се е натриев аскорбат. не съм мерил pH, но би трябвало да е по-скоро над 7.

    ако подобен разтвор се направи при сиропа и ефектът от подхранването е също толкова впечатляващ както и само с витамин Ц, то pH не играе особена роля

    де да имах няколко кошера и аз, щях да проведа този експеримент!...."


    Това е начина да спреш действието на киселината в сиропа и образуването на ХМФ. Значението на ниското pH e ясно и няма смисъл от опити, но това ще е интересно за тези които използват витамин Ц при инвертирането на сиропа. Дали има разлика между действието на Вит Ц и натриев аскорбат не е ясно и трябва да го проуча. Проблемът е в натрия и е много възможно да има вреда при пчелите, затова не давам готварска сол(NaCl) в сиропа. Друго интересно е, че "Излишъкът от натриев аскорбат се преобразува в оксалова киселина в организма."(при човека)






    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #267
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Интересно ми е кое е активното вещество на вит. Ц , което остава след като Аскорбиновата киселина бъде неутрализирана
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #268
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Интересно ми е кое е активното вещество на вит. Ц , което остава след като Аскорбиновата киселина бъде неутрализирана
    Според химика(приятел на колегата) при смесването на вит.Ц със сода бикарбонат се получава натриев аскорбат(Е301 му е номера) , което е друга форма на витамина според google. Разликата е в това, че едното вещество е с pН 2-3, а другото е с pH над 7 (което се вижда на клипа въпреки слабия разтвор).
    Нямах и идея, че се образува друга форма и си мислех, че се неутрализира и пада под формата на някаква безполезна сол. Това са само добри новини, но нека да видим какво ще се прави с натрия, защото по-скоро ще вреди.(А някои колеги слагат готварска сол в сиропа и много им се чудя, защото точно с натрия трябва много да се внимава.)

    http://bg.winesino.com/diet-nutritio...019008336.html

    http://apteka-info.com/supplements/9...B0%D0%BD%D1%82

    http://swansoneurope.com/bg/buferira...c-na-prah.html

    ВСЕКИ ДА ГО ИЗПОЛЗВА НА СОБСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #269
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    Колега Корчев,


    Продължаваш ли още с трибулуса? Би ли споделил някакви впечатления и отзиви 5 месеца по-късно?... Дозировката вярна ли се оказа (1 таблетка на 10 л сироп)? А, по колко "подсилен" сироп даваш на семейство и през колко време?...

    Предварително се извинявам за многото въпросителни.

    Поздрави
    Олелеееее.... чак сега видях въпросите към мен
    Отговорите:
    Давах го до началото на септември.
    Отзивите... за съжаление не могат да са меродавни, защото заедно със "зъбите" давах и Витамикс или Бииагра, че и емулсиран тимол в дози от 1 до 10мл на 10л сироп. Затова не мога да преценя кое-колко помага или вреди. Сиропа според различните моменти от годината беше от 1:1 до ... 4кг захар и вода до 11л сироп.

    Според мен, за да може някой да каже от това има полза или не, сравнението трябва да се прави на поне 200семейства (100 + 100 контролни), едновременно и на съседни пчелини (с еднаква хранителна база и условия).

    Иначе, племенницата ми която завърши медицина в Оксфорд, цитира като папагал наученото там: "Всяко едно "народно лекарство", което няма доказани вреди за пациента, му помага, по един или друг начин".
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #270
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Олелеееее.... чак сега видях въпросите към мен
    Отговорите:
    Давах го до началото на септември.
    Отзивите... за съжаление не могат да са меродавни, защото заедно със "зъбите" давах и Витамикс или Бииагра, че и емулсиран тимол в дози от 1 до 10мл на 10л сироп. Затова не мога да преценя кое-колко помага или вреди. Сиропа според различните моменти от годината беше от 1:1 до ... 4кг захар и вода до 11л сироп.

    Според мен, за да може някой да каже от това има полза или не, сравнението трябва да се прави на поне 200семейства (100 + 100 контролни), едновременно и на съседни пчелини (с еднаква хранителна база и условия).

    Иначе, племенницата ми която завърши медицина в Оксфорд, цитира като папагал наученото там: "Всяко едно "народно лекарство", което няма доказани вреди за пациента, му помага, по един или друг начин".

    Благодаря все пак,


    аз реших да давам доста по-голяма доза, 2 таблетки на 6.5 литра 1:1 сироп се пада (8 кг.)

    И аз, като тебе, слагам и други неща, но като цяло съм много доволен от формулата, до която достигнах. Пчелите наедряха, по-активни са, най-силните кошери са на по 8-9 рамки пило в момента, средното число е около 6 на семейство.

 

 
Страница 27 от 37 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •