Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 37 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 363
  1. #121
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тези неща с лошото усвояване на заместителите ги прочетох в книгата на Желязкова, а тя от своя страна цитира изследванията на редица учени. Мисля че може да и се вярва, защото при учените много силно е залегнал научния подход в изказванията им. Те по принцип не измислят и не си хвърлят думите на вятъра. Също така имат навика винаги да цитират източниците си на информация.

    ПС: Учудвам се че m_pchelari крие рецептата си. Чак ми изглежда невероятно, че някой пчелар държи несподелени тайни, и го демонстрира това пред всички във форума. Не мога да повярвам. Поне да си беше мълчал. Сега очаквам да се появи и друг пчелар, който нарочно да дава фалшива информация с цел да нанесе щети на останалите.

  2. #122
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тези неща с лошото усвояване на заместителите ги прочетох в книгата на Желязкова, а тя от своя страна цитира изследванията на редица учени. Мисля че може да и се вярва, защото при учените много силно е залегнал научния подход в изказванията им. Те по принцип не измислят и не си хвърлят думите на вятъра. Също така имат навика винаги да цитират източниците си на информация.

    ПС: Учудвам се че m_pchelari крие рецептата си. Чак ми изглежда невероятно, че някой пчелар държи несподелени тайни, и го демонстрира това пред всички във форума. Не мога да повярвам. Поне да си беше мълчал. Сега очаквам да се появи и друг пчелар, който нарочно да дава фалшива информация с цел да нанесе щети на останалите.
    Хе хе интересно изказване. Първо, че заместителите имат малък шанс да изместят прашеца го твърдя аз от началото на темата. Недостатъчната усвоимост на хранителните протеини от пчелите е едно (с което съм напълно съгласен), но твърдението за обема и концентрацията съвсем друго (с което вече не съм съгласен).

    Второ аз рецепта нямам. Имам опити за що годе сполучлива рецепта и точно затова не показвам нещо което не се е доказало като работещо. Иначе точно тогава мога да бъда обвинен. Точно пък мен да ме обвиниш, че не споделям.... даже много пиша във форума, но не се притеснявам действа ми мотивиращо в моменти на безвремие.
    По същата логика може да обвиниш и производителите на FeedBee, MegaBee и прочее защо не си споделят рецептите.
    Чисто хипотетично ако достигна до работеща рецепта, кажи ми защо да не започна да я пакетирам и продавам а да я споделя във форума? Така де, то вече се пакетират и продават какви ли не боклуци за пчелите.
    По отношение на фалшивата информация моята съвест е чиста, винаги ако твърдя нещо се опитвам да го докажа по някакъв начин. Пък и не подценявам пчеларите, всеки чете и анализира а не копира.
    Винаги може по-добре.

  3. #123
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Смисъла на тази тема беше всички заедно да се опитаме да си измислим рецепти, на които СЕ ДОВЕРЯВАМЕ !!! Това означава да им знаем състава. Рецепти с неизвестен състав бол, включая и FeedBee, но понеже не им вярваме, не искаме да ги купуваме. Ако ти пуснеш на пазара поредната тайна рецепта, ха познай колко хора ще я купят - ха-ха...

    Една рецепта освен това да удовлетворява състава има и изисквания да е направена от продукти (храни), които пчелите да могат да ги усвояват. Може всичко да е наред с изследванията и съставките напълно да отговарят на пчелния прашец, и въпреки това храната ДА НЕ МОЖЕ ДА СЕ УСВОЯВА !!! Например ще ти дам един цитат от стр. 51 на книгата на д-р Иванка Желязкова:

    Като стимуланти при подхранване на медоносните пчели са използвани различни храни и отпадни продукти с високо съдържание на протеин: мляко, брашно от зърнени и бобови култури (ръж, пшеница, ориз, соя, грах, царевица и др.), яйчен белтък, костна пепел, кюспе и шрот от маслени култури, трици, дрожди, кръв и кръвен серум от животни, какавиди на мравки, казеин, албумин и много други. Голяма част от тях пчелите лошо усвояват (напр. ръженото, пшеничното и овесеното брашно) поради това, че храносмилателните сокове на пчелния организъм не могат да проникнат през плътната обвивка на скорбелените зърна. При изпичане на брашното обвивката на скорбелените зърна се разрушава, но в този вид продуктите се оказват вредни и се наблюдава висока смъртност още в ларвния стадий от развитието на пчелите.
    Сега разбираш ли защо не вярвам на нито един фабричен продукт, дори и ако при изследвания се докаже, че уж има верните аминокиселини.

    Та ако ти имаш някаква потенциална рецепта и я споделиш във форума, бихме могли да проверим дали случайно в нея поради незнание не си сложил нещо уж полезно, пък после да се окаже вредно. Ще е от полза за тебе и за всички останали. Някой например може да открие нещо, което ти не го знаеш. Ще ти дам още един пример, който го имам от лично съобщение на Дамян Дамянов:

    Добавките и витамините могат да са вредни и повечето от тях не се "разбират" помежду си.
    Като вкараш един витамин, то друг изчезва от системата. С минералите е същото и в крайна сметка баланса е много важен.
    Виж връзките между Zn, Fe, Cu, Mg и Ca, а с витамините става още по-сложно.
    Витамин D3 и Мg + Ca
    Витамин C + Fe
    Дамян много чете и също може да ни е от полза, като провери дали няма някакви конфликтни една с друга съставки в нашите потенциални рецепти. Въобще най-добре е всичко да става публично, защото много глави мислят по-добре от една. Такава е и идеята на темата.

  4. #124
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Продължавам с още един цитат от книгата на Желязкова:

    В проучванията си руският изследовател (1963-64г.) установява, че при подхранване с пресен прашец несмлените остатъци в храносмилателната система на пчелите са 20.9%. При използване на натурално мляко, сухо мляко, пивоварни дрожди и соево брашно остатъците съответно са 23.5%, 31.4%, 27.4% и 47-51%. Тези резултати определят всеобщото мнение, че прашецът може да се замени само с белтъчни препарати, съдържащи до 60% протеин, до 20% мазнини и до 5% целулоза. Многобройните проучвания в това направление установяват, че подходящи за целта са сухото и натуралното мляко, дрождите, соевото брашно, яйцата, белтъчните хидролизати и др.
    Забележете - соевото брашно има 50% несмлени остатъци (поради лошо усвояване) и въпреки това го препоръчват. Това вероятно е поради факта, че всички останали видове брашна са още по-зле (още по-лошо усвояване и още повече несмлени остатъци). Та в нашите рецепти ние трябва да го отчитаме този факт и да се опитаме да влагаме поне двойно количество аминокиселини заради лошото усвояване, но това е почти невъзможно по причина ОГРАНИЧЕНИЕ В ТЕГЛОТО. Именно поради тази причина аз изказах твърдението, че ние нямаме шанс в същото тегло да постигнем същата хранителна стойност. Ха-ха ..... количеството аминокиселини може и да ги постигнем, НО ТЕ ЩЕ СЕ УСВОЯТ НАПОЛОВИНА.

    Ето един друг цитат на Желязкова за млечните продукти, които уж ги препоръчват, но те също са проблемни по отношение на пчелите.

    Причините за по-слабите резултати при подхранването с мляко са по-ниското съдържание на белтъчини и присъствието на млечни захари (лактоза и галактоза), които ПЧЕЛИТЕ СА НЕСПОСОБНИ ДА ПРЕРАБОТВАТ.
    С две думи - соята и млечните продукти се препоръчват въпреки проблемите с тях, и това ясно ни говори, че просто НЯМА ДРУГ ПО-ДОБЪР ИЗБОР НА ХРАНИ.

  5. #125
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ами чудесно. Прав си за това което си написал. Гледах лекцията на госпожата. Не се съмнявам, че в световен мащаб няма протеин който да не е използван при тестове с пчели. Все пак това е глобален пазар за милиярди при все по-влошаваща се природа. Затова да се дават някакви примерни рецепти без да са доказани на практика е безсмислено. Ако имах толкова добра рецепта бих заснел консумацията, пилото и така нататък и тогава бих я прехвалил във форума.
    Всъщност вече съм подготвил 4 кошера чиято температура ще се "напомпа" плавно до 18 градуса към 15 февруари и ще тествам няколко рецепти до които ми е стигнал пилешкия мозък (както казваш ти). Ако имам някакъв успех вярваш ли да не се похваля

    Даването на събран прашец не се използва за направата на перга от пчелите (хитри гадинки), а се консумира от възрастните пчели. Съответно и голямата неусвояемост, което е пълно прахосване на прашеца. Соевото брашно се препоръчва може би заради увеличаването на пилото от него.
    Аз бих пробвал соевото мляко. Съдържа пробиотици, липсва лактоза, най-вероятно по-малко неосвоими остатъци от соевото брашно, но това според моята осведоменост. Може да има нещо което не знам и да се окаже вредно, затова говорим хипотетично.
    Винаги може по-добре.

  6. #126
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    За пореден път ще "натрапя" търтиевото млечице,което всеки може да си го добива сам абсолютно безплатно-получава се 3 в 1.
    -добиване на протеин.
    -борба против вароа.
    -добив на восък.
    За сега го използвам само в активния сезон.Страх ме е да го добавя към тестото защото-питката се поема бавно,а става въпрос за млечен продукт.Страх ме е от вкисване.Затова го използвам само през активния сезон със сироп.
    Не мисля,че пчелите през зимата се нуждаят от добавяне на протеини и белтъчини,а предимно от въглехидрати-топлина.При консумацията на захар се отделя повече топлина отколкото при консумацията само на мед.
    А в меденозахарното тесто добавям само йод по 10-12капки за кг.Не съм сигурен как и дали йода действа.Слагам го заради това,че йода участва в нозестата.Йод слагам и във поилката на пролет когато тръгне бурно развитие.

  7. #127
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    За пореден път ще "натрапя" търтиевото млечице,което всеки може да си го добива сам абсолютно безплатно-получава се 3 в 1.
    -добиване на протеин.
    -борба против вароа.
    -добив на восък .........
    Няма да ни излезе сметката с цената на протеините от търтеево млечице. Труда там е много и ако го сметнем, цената ще излезе златна. Все пак прашеца на едро струва 15-16 лв., така че ние търсим рецепта за протеинови добавки с обща цена не повече от 10 лева на килограм.

  8. #128
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Смисъла на тази тема беше всички заедно да се опитаме да си измислим рецепти, на които СЕ ДОВЕРЯВАМЕ !!!
    След миналогодишния експеримент, USDA препоръчват употребата на 50% от някой от предлаганите на пазара прашецови заместители + 50% прашец (съответно 10 и 4% от общото тело). Според резултатите, в краткосрочен план прашецовите заместители заместват напълно прашеца, като някои от тях дори са по-добри в увеличаването на пилото, но след няколко седмици ако не започне приток на прашец, пилото рязко намалява. Никой не знае защо и какво точно липсва във прашецовите заместители, което го има в прашеца, но едно поне е ясно - не става въпрос за недостиг на някоя аминокиселина, витамин или минерал.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #129
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Според ново изследване витамините увеличават риска от преждевременна смърт
    дата : 17 април 2008 г. 15:23 ч.

    Трябва да внимаваме с приема на витамини, ако те не идват с храната ни Снимка: sxc.hu


    Популярните витамини, вземани под формата на таблетки от милиони хора по света с надеждата да подобрят здравето си, не им помагат и дори могат да увеличат риска от преждевременна смърт, съобщава британският в. "Дейли телеграф".

    Изследователите от Университета в Копенхаген са направили 67 проучвания на 230 000 здрави хора и не са открили никакви убедителни доказателства, че антиоксидантите помагат за удължаване на живота.

    Датското проучване, което е оповестено то влиятелната Библиотека Кокрейн, се отнася само да синтетичните хранителни добавки и не за витамините, които се намират в зеленчуците и плодовете.

    Авторите на проучването предупреждават здравите хора, които вземат антиоксиданти, включително витамин А и Е, като превенция срещу заболявания като рак например, че вредят на естествената защита на организма си.

    Приемането на витамин А вероятно увеличава риска от преждевременна смърт с около 16 процента, а това на витамин Е - с около 4. Постоянният прием на бета каротин е свързан с риск в размер на 7 процента.

    Проучването не е установило някакъв значителен отрицателен ефект, причинен приема на витамин С, но в същото време не е открило и доказателства, че предотвратява болести. Милиони хора по света го пият с надеждата да предотвратят настинка.

    Водещият на проучването Горан Бйелакович твърди: "Не установихме доказателства за това, че приемът на антиоксиданти спомага за намаляване на риска от смърт в по-ранна възраст нито при здрави хора, нито при пациенти с различни заболявания.

    При хората в нашите тестови групи, които приемаха антиоксидантите с бета каротин и витамини А и Е установихме увеличаване на риска от смърт."

    Патрик Холфорд, който е диетолог и създател на хранителните добавки на фирмата Biocare, контрира: "Антиоксидантите не са магически хапчета и от тях не може да се очаква да заличат цял живот, преминал в нездравословни навици

    Когато се приемат правилно, в комбинация с диета от плодове и зеленчуци, физически упражнения и при положение, че човек е непушач те могат да играят положителна роля за здравословното състояние на организма."

    Катрин Колинс от Британската асоциация на диетолозите обаче казва: "Резултатите от проучването са изключително тревожни и са показателни за това, че трябва да има по-силна и сериозна регулация на употребата на витамините и минералите."

    http://www.edna.bg/za-roditeli/syvet...obidni-4627982

    http://www.pharmacy-bg.com/vitamini-...ni-vitaminite/

    http://www.obekti.bg/chovek/10825-%D...B8%D1%82%D0%B5

    Комбинациите,сътворени от тези толкова загрижени за здравето на обикновенния човечец прозиводители,често са изключително вредни.Определени витамини се явяват антагонисти,а други направо създават нови,прекрасни канцирогени за нашият доверчив организъм.По-долу бях пуснал линк към една статия за витамините,струва си да се прочете.Има множество други фактори,които трябва да са налични за да се отключи механизма на витамина,така да се каже.В натуралните продукти,витамина си върви с тях и затова се усвоява.Когато се взима под формата на хапчета(синтетичен) и не са налице придружаващите фактори,то тогава организма се опитва да ги набави от себе си,но както се досещате се получава една имитация с ниско кпд.Неслучайно и затова се твърди,че кпд на синтетиката е 10% максимум.Ха сега сметнете ползата.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ако добиваш т.млечице само за подхранване на пчелите не е необходимо да използваш СР на 5000 кошера,а на 10 кошера на всеки пчелин.Овен това точно ти(с толкова кошери) би следвало да се замислиш(мащабно) за добива на търтиевото млечице.

 

 
Страница 13 от 37 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •