Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Курс по пчеларство

Гласували
95. Не можете да гласувате в тази анкета
  • не искам да плащам

    2 2.11%
  • безплатен

    17 17.89%
  • от 100 до 200 лв.

    34 35.79%
  • от 250 до 400 лв.

    12 12.63%
  • от 500 до 700 лв.

    6 6.32%
  • от 700 до 1200 лв.

    3 3.16%
  • 1 месечен курс

    18 18.95%
  • 2 месечен курс

    5 5.26%
  • 3 месечен курс

    7 7.37%
  • 6 месечен курс

    5 5.26%
  • 1 годишен с практика

    12 12.63%
  • трябва да има практика

    53 55.79%
  • не трябва да има практика само теория е достатъчна

    1 1.05%
  • не ме интересува

    12 12.63%
Отговори на анкетата
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 54
  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Като са толкова тъпи що тогава ние умните българи все натам бягаме.
    Отговора на въпроса ти е в послеписа(п.п.) - щото имат кадърни управници, за разлика от нас, а и са империалистически и колонизаторски нации, което им поддържа до голяма степен високият жизнен стандарт.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Гласувах за едногодишен с практика и заплащане в зависимост от броя на обучаващите се и броя на учебните кошери.

  3. #23
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Не, че е по темата, но -> International Political Economy (5th Ed)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Гласувах за: от 250 до 400лв. три месеца, задължително с практика.

    Мнението ме е, че без практика каквото и да ти четат и показват на таблото, курса е почти нищо. Големият въпрос за мен е КОЙ ЩЕ МИ ВОДИ КУРСА. От това ще зависи какво ще науча т.е. дали как са пчеларствали пра-пра-баба и дядо, или как е сега, и какви са новите тенденции. За мен: ЩЕ БЪДЕ голям проблем ЛЕКТОРА.
    Другото което е казано и от колеги: Къде ще се провежда курса? Не смятам, че за няколко дни (една седмица) ще има ефект. Ще ти напълнят главата с "фунията" и след няколко дни става каша. Явно не съм толкова умен.
    Хубаво би било да се види и в другите страни как е. Може да извлечем положителните неща.
    Вече има КБП, ето нещо с което да се захване. По Мярка 1 ТРАНСФЕР НА ЗНАНИЯ И ДЕЙСТВИЯ ПО ОСВЕДОМЯВАНЕ по проекта на Програмата за развитие на селските райони може да бъдат финансирани такива курсове. Целта на мярката е повишаване на знанията и подобряване на уменията на земеделските и горските стопани и на заетите лица в техните стопанства.
    Мярката ще се прилага със следните подмерки:
    1.1. Професионално обучение и придобиване на умения;
    1.2. Демонстрационни дейности и действия по осведомяване;
    1.3. Краткосрочен обмен на опит в управлението на земеделски и горски стопанства и посещения на земеделски и горски стопанства.
    За повече информация можете да посетите страницата на ПРСР 2014-2020: http://prsr.government.bg/index.php/bg/sections/l2/101. Четете Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г., официално изпратена на ЕК на 02.07.2014 г.

    Поздрави, Г. Георгиев

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Отговора на въпроса ти е в послеписа(п.п.) - щото имат кадърни управници, за разлика от нас, а и са империалистически и колонизаторски нации, което им поддържа до голяма степен високият жизнен стандарт.
    Какви са ни управниците не ни прави по-умни или глупави, така е и за западняците.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Който, има желание и време ще научи това което му е необходимо и без курсове. Аз лично съм изкарал такъв курс за 500лв. и имам документ за профисионален пчелар. Познайте научих ли нещо, което НЕ ЗНАЕХ?

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Точно така, затова за мен е много важно КОЙ ще бъде лектора! На второ място е самата програма, какви ще бъдат темите.

    Поздрави, Г. Георгиев

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не е важен лектора, не е важна програмата, не са важни дори и темите за обучение. Важното е друго - в днешното забързано ежедневие, в което всеки си има дълъг списък от чакащи задачи, как ще отдели 2-3 месеца да отиде в друг град на курсове и да изостави жена, семейство, собствен бизнес и всичко останало? Та това си е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА !!!

    По принцип обучението и въобще цялото образование е настроено да работи с ХОРА БЕЗ РАБОТА. Нашите деца - ученици и студенти са именно такива. Те все още лежат на гърба на мама и тати и в главата им е само коя мацка да изчукат и къде тази вечер да се напият. И между другото през деня докато им отмине махмурлука биха могли да отидат на някоя друга лекция или практика, та белким нещо им остане в главата. Това е единственият начин за дългосрочно обучение, с бавно и постепенно навлизане в материята.

    В момента в който един младеж се ожени и семейството легне на плещите му, този човек е загубен веднъж завинаги за образователната система. За него остава единствено самообучението от книжките или от интернет (но само ако е ученолюбив), и ако въобще се наложи да отиде някъде на друго място, за да научи нещо дребно, то това трябва да е КРАТЪК ТРИДНЕВЕН КУРС.

    Та не знам дали някой от вас се идентифицира като ЧОВЕК БЕЗ РАБОТА, но за мене лично този период изтече преди 30 години и от тогава до ден днешен аз не съм имал нито ден почивка. Ха-ха ..... дори и когато с жената и децата отидем например на море или планина, нося си лаптопа и познайте какво правя - ами пак работя. Няколко пъти съм ходил тук или там на двудневни или тридневни курсове, и след това със седмици не мога да разчистя задръстените ми задачи.

    Колкото до практиката - каква практика очаквате в тридневен курс? Да, на пчелина сме и да, нещо се прави практическо, но по-голямата част от курсистите ПАК ГЛЕДАТ ОТСТРАНИ и нищо не правят със собствените си ръце. В общия случай такива курсове ги класифицирам като ЗАГУБА НА ВРЕМЕ, защото няколко дена след това курсистите забравят всичко и пак се налага да вадят книжките или да тръгват да търсят в интернет.

    Та според мене най-вярната форма на обучение е САМООБРАЗОВАНИЕТО !!! Правил съм го цял живот - всяка една вечер и всяка една свободна минута. И като гледам какво аз знам и какво показват мои колеги и приятели - смело мога да кажа, че ползата от самообразованието е ОГРОМНА. И това е така, защото се ПРАВИ ДОБРОВОЛНО и защото ИМА ЛИЧЕН ИНТЕРЕС, а не защото някой се опитва да набута в главата ми материал, който ми е безинтересен или на който все още не му е дошло времето да ме заинтересова.

    Сега като гледам себе си и личната си история, смело мога да кажа, че двете ми висши образования С НИЩО НЕ СА МИ ПОМОГНАЛИ. От тях имам само две дипломи, но това са само хартийки. Всичко, което го знам и което ми е полезно в момента, е защото в различни моменти от време ми е трябвало, и искам или не съм търсил източници на знания и ДОБРОВОЛНО и С ЖЕЛАНИЕ съм ги чел и препрочитал пак и пак и пак. Само тогава човешкият мозък е в състояние да научи много и за кратко време - когато ИМА ЖЕЛАНИЕ това да се случи. Между другото много от лидерите във форума са лидери именно защото СА СЕ САМООБРАЗОВАЛИ С ЖЕЛАНИЕ, а не защото са ходили на някакви си курсове.

    В заключение ще кажа една моя си мисъл, която според мене е много правилна:
    НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ Е НЕВОЛЯТА !!!
    Тя принуждава човек да се мобилизира, да включи сивото си мозъчно вещество да работи на пълни обороти, и именно в такива моменти се раждат великите неща - идеи, решения, действия и постигнати резултати.

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Гласувах с "не ме интересува", защото според мен ще е значителна загуба на време. Казвам го, като човек с "пчеларски" опит приблизително от датата ми на регистрация във форума (в ляво под ника). Много вероятно е един подобен курс да насади грешни догми в главата на някой, за когото те ще са от вреда в бъдещите му решения.
    Като прочетох темата, се попитах, преди няколко месеца какви ми бяха първите въпроси и дали в един курс може да ми се отговори на тях. Например:
    - какви кошери да взема - ДБ, ЛР, Ф, Лежак...
    - колко рамкови
    - от какъв материал
    - колко броя
    - от къде пчели
    - какъв вид
    - инвентар... и т.н.
    Някой в курса би ли се ангажирал да ми помогне конкретно дори само по един от горните въпроси? За съжаление времето е огромен фактор, курсът може да даде някаква насока, която вероятно може и да е правилната в моя случай, но не е сигурно. На мен ми трябва бърз, верен и приложим за възможностите ми отговор. Не отричам ползата от курса - най-малкото познаствата, които се създават при продобни мероприятия са ценни.
    Междудругото курсове се провеждат и във форуми - т.нар. дистанционни форми на обучение. Изполва се платформата на форума, за да се предоставят поетапно материалите, задават се задачи и лекторите отговарят и дискутират поставените въпроси. Естествено лекциите са видими за определен кръг от хора, предварително получили права за достъп.

    В крайна сметка, човек се учи докато е прост...
    Христо Йорданов

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Матеев, абсолютно си прав.
    По принцип, когато човек учи по принуда, му е скучно. Кога му е интересно и иска да го научи, не жали време и усилия, за да го научи.
    Проблема, че сега всичко се прави за пари - в случая, курсове за пчеларство се организират за пари, а тези които ходят на тези курсове го правят , за да им помогне да се класират по напред по програмите за субсидиране. Познавам колеги, които знаят повече от преподавятеля, но ходят заради тапията. А доколкото зная, европари се дават и за орагинизиране на обучение по пчеларство.
    За мен искам да кажа, че дядо ми беше пчелар, баща ми беше пчелар, докато бяха живи не проявих никакъв интерес към пчеларството, но сега е друго. Сега искам да стана не пчелар, а много добър пчелар и затова чета много, интересувам се, питам, отварям кошерите и посред зима, експериментирам, организирам срещи между пчелари, ходя на лектории и тн.
    Матеев, понеже имаш връзка с колегата Стефан Стефанов, чух му гласа на учредяването на конфедерацията, питай го нещо за Стефан Филимонов, интересно ми е да разбера какво ще ти отговори.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •