Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 15 от общо 15
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Тези препарати не са от вчера и ако не са минали одобрение досега, явно има някаква причина. Ако са със същите активни вещества както други лицензирани препарати, то може проблемът да е в концентрацията. Причина може да бъде и придобита резистентност.
    По какво се различават колегите, които използват непозволените препарати за да защитят пчелите си от земеделците, които използват непозволените инсектициди, за да защитят реколтата си от насекоми? Сравнението ми е напълно уместно, макар и да не е по темата, защото темата тук е по-скоро "народопсихология" отколкото "препарати за вароатоза".
    Мисля, че докато не се научим сами да спазваме правилата, не можем да очакваме и другите да ги спазват.
    Кой каквото иска да ползва в крайна сметка, но поне да си отговори на въпросите, защо се наложиха ограничения на европейско ниво за количеството флуметрин и кумафос в меда за човешка консумация.

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Прав си ттитто и съм съгласен напълно с написаното от теб- "Мисля, че докато не се научим сами да спазваме правилата, не можем да очакваме и другите да ги спазват"!
    И само да вметна, че в друг форум беше написано и това-" Блаженни са вярващите и тяхно е царството небесно, но тук земното ..." Според мен и ттитто след многоточията трябва да "...е на спазващите правилата!" А според другите форумци?

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Габрово
    Това са мнения на колеги от пчеларски форум ,прочетете ги ,няма нужда от коментар


    зуница
    Здравейте!
    Написаното е проверено.Супер стрипс съдържа Dietilhlormetilkumariniltiofosfat,(кумафос). По-вече за Супер стрипс тук : http://spos.info/forum/index.php?topic=2606.20 ./За сръбските лекарства сърбите знаят най-много/

    Scutellator
    Един от най-сериозните странични ефекти на кумафоса че влияе на развитието на половите органи. По време на употребата му търтеите стават негодни, а при отглеждане на майки по време на третиране - засяга 100% от майките - води до междинни форми между пчела и майка. Определено не искате остатъци от този химикал във восъка.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз лично не виждам нищо смущаващо в използването им!" Апихелт" е с активно вещество флувалинат, същото като на "Варотом" и "Апистан". "Супер стрипс" е с активно вещество кумафос, както това на "Перицин" и "Чакмайт +". В последно време проучванията показват повишена резистентност на Varroa destruktor към препаратите с активно вещество флуметрин - "Варостоп", "Байварол"....Препоръчват се тези на базата на флувалинат. Освен това е важно пролет и есен да се третира с различен препарат. Да не се пренебрегват и алтернативните начини на борбата с акара - оксалова к-на, мравчена к-на, тимол...Личното ми мнение е, че и "механичната" борба не е за подценяване! Съмнявам се в ефикасността на строителната рамка(не я отричам), но един от начините за създаване на отводка - "налитане на летящи пчели при млада оплодена майка в клетка"(гол рой) има изключителен ефект - прекъсва се цикъла на развитие на акара, а третирането и с един от препаратите след създаването и е достатъчен за ....осигуряването на спокойствието ни!

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Един от най-сериозните странични ефекти на кумафоса че влияе на развитието на половите органи. По време на употребата му търтеите стават негодни, а при отглеждане на майки по време на третиране - засяга 100% от майките - води до междинни форми между пчела и майка. Определено не искате остатъци от този химикал във восъка.[/quote]

    Затова се препоръчва - пролетно време да се третира с Апихелт, а есенно с Суперстрипс, тогава няма вече нужда от търтеи. Но все пак - истината е една - третиране с ленти до 10-ти август, ноември с оксалова или мравчена или перицин.
    Както каза Калинка Гургулова - всички препарати в България вършат работа, проблема е в пчеларя, че първо не спазва сроковете за използване и сроковете за наличието на препарата в пчелното семейство и второ - не спазва дозировката. Не може българските ленти Варостоп например - за ДБ кошер - да се поставят само 2, за да има ефект трябва да се поставят 3 и дори 4 ленти.
    Също така - през август трябва да се третира, идва една топла есен, пилото тръгва наново, пчелите летят и донасят отново кърлежи, изведнъж зимните пчели опаразитени до ента степен и съответно измират или изчезват. Затова трябва да се третира и ноември месец. Климата се променя, начина на борба с акара - също.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •