Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 25 от общо 25
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Закачката е съвсем преднамерена. Когато се споменават подобни противоречиви пчеларски практики е добре да се слага надписа "моля не правете това в къщи". Точно това имах и аз впредвид. Има много начинаещи пчелари, които си формират представата за правилни и грешни пчеларски практики, именно тук от форума. Не че и аз не съм ги правил тези неща, но в повечето случаи това е било търсен ефект, и винаги съм уточнявал, че това не е хубаво да се прави.

    ...но всичките си колонии, както ги нарича твой познат, гледам по един и същи начин, с една и съща храна ги храня, с едни и същи лекарства ги третирам и с един и същи инвентар работя. Как тогава само едно семейство е с паралич, а другите не ....?
    Все пак си имаш работа със живи същества, и би трябвало да ти е ясно как. Сигурен съм и че в едно говедовъдно спопанство, всяко едно от животните се отглежда при горе-долу едни и същи условия, получава горе-долу една и съща храна и едни и същи грижи. И почти съм сигурен, че въпреки еднаквите грижи, част от животните се разболяват и/или умират.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Така е, но когато има болест, когато има грешка на пчеларя или говедовъда, тогава поголовно измират и силните и слабите. Обикновено слабите боледуват. Силните не умират така лесно, все изниква някаква друга причина - външна намеса. В случая загина най-силното семейство, което покриваше февруари месец 6 рамки и имаше 3 рамки с пило.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #23
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Епизоотичните заболявания са друга манджа. Когато започне масов мор, каквото и да се направи е вече закъсняло действие. Мислех че коментираме как да го предотвратим, защото всеки пожар води началото си от някое малко пламъче.

    Така е, но когато има болест....
    Болестотворни патогени има навсякъде и във всеки кошер.


    Може би си пропуснал да го забележиш, но навсякъде се твърди че CCD-то поразява предимно най-силните семейства, а оцеляват слабите и непродуктивните през сезона . В пчеларството смисълът който стои между понятията "силните и слабите" е малко по-различен, отколкото този в животновъдството. Тук критерия "сила на семейството" се определя спрямо броя индивиди в него, а не от моментното физическо и здравословно състояние на изграждащите го единици. Силата (броя на индивидите в) семейството не е гаранция за добро здравословно състояние и силна имунна система (нито на ниво суперорганизъм, нито и на ниво отделен индивид), в по-малка степен това важи и в останалия животински свят. Напротив, повечето изследвания доказват, че най-високите нива на нозематоза обикновенно се откриват сред най-силните (многочислени) семейства.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    За тез пишат ,че поне от пет години са там,но май нищо не ги мори :-) :-) :-)
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	10906565_10204975896133618_175537457291856815_n.jpg
Прегледи:      254
Размер:	128.6 KB
ID:	2960Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	10422294_10204975893933563_6250497582688426801_n.jpg
Прегледи:      252
Размер:	30.4 KB
ID:	2961

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Мислих да не показвам тоя клип,но след няколко питиета съвеста ме погложди.
    Клипа е сниман днес в София.Искам да покажа с тоя клип какви мъки има една отровена пчела и когато пръскаме посеви, овошки,кърлежи,бълхи и др. не регламентирано какво страдание изтърпява преди да умре животното което ни дава живот на назе.Забележете какво прави на хоботчето.
    https://youtu.be/qb2Dc47UxuE
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •