Закачката е съвсем преднамерена. Когато се споменават подобни противоречиви пчеларски практики е добре да се слага надписа "моля не правете това в къщи". Точно това имах и аз впредвид. Има много начинаещи пчелари, които си формират представата за правилни и грешни пчеларски практики, именно тук от форума. Не че и аз не съм ги правил тези неща, но в повечето случаи това е било търсен ефект, и винаги съм уточнявал, че това не е хубаво да се прави.

...но всичките си колонии, както ги нарича твой познат, гледам по един и същи начин, с една и съща храна ги храня, с едни и същи лекарства ги третирам и с един и същи инвентар работя. Как тогава само едно семейство е с паралич, а другите не ....?
Все пак си имаш работа със живи същества, и би трябвало да ти е ясно как. Сигурен съм и че в едно говедовъдно спопанство, всяко едно от животните се отглежда при горе-долу едни и същи условия, получава горе-долу една и съща храна и едни и същи грижи. И почти съм сигурен, че въпреки еднаквите грижи, част от животните се разболяват и/или умират.