Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2015
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Суворово Варна

    Exclamation Отровени ли са пчелите

    Първата година когато започнахме да гледаме пчели имахме 10 кошера. Всичко вървеше добре ,зазимихме здрави и силни семейства с достатъчно храна вътре в кошерите но въпреки това ги наглеждахме и допълнително поставяхме храна за всеки случай. докато веднъж не намерихме целия първи ред от кошери с измрели пчели храната беше изядена на половина . След още две седмици намерихме и втория ред кошери с умрелите пчели.Тогава зимата беше много студена но семействата бяха много силни имахме кошери зазимени и на 3 корпуса. Храната която бяхме поставили беше непокътната. Имахме съмнения че тук е намесена човешка ръка но и бяхме начинаещи възможно беше и ние да сме направили грешка. От тогава минаха 4 години. Днес когато отидохме да храним пчелите намерихме същото положение. Пчелите мъртви а по рамките много храна. За сега зимата не е лоша а ние пак нямаме пчели. Отчаяни сме но не се отказваме до година ще си купим нови отводки. Исках да попитам по опитните колеги имат ли някаква идея какво се е случило а също смятаме да дадеме за изследване умрелите пчели. Знае ли някой в каква лаборатория се прави това и къде. От Варна сме. Благодаря предварително на всеки които изкаже мнение или ми даде някакъв съвет !

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Намерете Янко Янков от Варна (повечето пчелари в областта го знаят) той ще ви съдейства за всичко. Има доста хора от Варна тук във форума които сигурно могат да ви свържат с него или Вечяслав ... иначе така описано на мен нищо не ми говори причини много но трябва да се види или снимков материал по подробен...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Би ли показала малко снимки на кошера, рамките и умрелите пчели, за да имат шанс специалистите във форума да видят дали има някакви визуални сиптоми. Иначе причините могат да са хиляди, но ей-така без нищо няма как някой да ти каже нещо полезно. Все пак във форума има пчелари, а не врачки.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Намерете Янко Янков от Варна (повечето пчелари в областта го знаят) той ще ви съдейства за всичко. Има доста хора от Варна тук във форума които сигурно могат да ви свържат с него или Вечяслав ... иначе така описано на мен нищо не ми говори причини много но трябва да се види или снимков материал по подробен...
    Точно Янко Янков е човека, който миналата и по-миналата година загуби почти 200 семейства (останали са само 6 живи). Причината при него е била нозематозата и той е човека, който би могъл с един единствен поглед да ти каже дали и при тебе е нещо подобно. Иначе без изследвания няма как да се разминеш, защото тази по-лошата нозематоза (Nosema Ceranae) няма никакви външни визуални сиптоми. Просто семействата отслабват и мрат като мухи.

    Иначе ти прави ли през есента профилактично третиране против вароатоза и нозематоза?

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    11.01.2015
    Мнения
    2
    Пчеларски район
    Суворово Варна
    сега нямам снимки но утре може би да

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Точно Янко Янков е човека, който миналата и по-миналата година загуби почти 200 семейства (останали са само 6 живи). Причината при него е била нозематозата и той е човека, който би могъл с един единствен поглед да ти каже дали и при тебе е нещо подобно. Иначе без изследвания няма как да се разминеш, защото тази по-лошата нозематоза (Nosema Ceranae) няма никакви външни визуални сиптоми. Просто семействата отслабват и мрат като мухи.

    Иначе ти прави ли през есента профилактично третиране против вароатоза и нозематоза?
    Според изследванията в последните няколко години, учените вече са на мнение че Нозема е симптом на влошено здравословно състояние, а не негова причина.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ако пчелите са измрели в кошера и са леко влажни - нозематоза, ако кошерите са празни - акар. Просто обобщено.
    Винаги може по-добре.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    докато веднъж не намерихме целия първи ред от кошери с измрели пчели храната беше изядена на половина . След още две седмици намерихме и втория ред кошери с умрелите пчели.
    Според мен някой ви ги е отровил , то при болест или глад пчелите нe измират на редове. Сложете някаква камера , по възможност скрита и да не се разчува за нея и ще ви се изясни картинката.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    И според мен пчелите ви са отровени,изяснете си какви са ви отношенията с комшиите!Писах някаде ,че правих отводки на мой приятел,комшиите се оплаквали ,че много ги жулели като копат и в крайна сметка, резултат като вашият!Не стига това ами в корените на новозасадени овошките по 2кг сол,щот нямало 3м.от оградата!И такива хора има:Я не сакам на мене да ми е добре,сакам на комшита да му е зле!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от zampo Виж публикацията
    Според мен някой ви ги е отровил , то при болест или глад пчелите нe измират на редове. Сложете някаква камера , по възможност скрита и да не се разчува за нея и ще ви се изясни картинката.
    Явно си късметлия, който не е виждал нозема ц на живо. Точно при нея измират хоризонтално на редове особено ако са близо кошерите (най-вероятно от налитането в съседни кошери). Резултата много наподобява отравяне от човек, купчина пчели на дъното, леко влажни като препарирани, но за съжаление мъртви.
    Всъщност което и да е от двете, нозема или умишлено отравяне кофти работа.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •