Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 20 от общо 20
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Кога мислиш да правиш поръчката? Интересувам се, дали това ще стане след изложението в Плевен или преди това? Би ли споделил повече информация за цветовете на кошерите и начина на боядисване. Някъде съм чел, че за страни с топъл климат като България се предпочитат светлите цветове. Имаш ли впечатления за влиянието на цвета на този вид кошер за развитието и медосбора на семейството. Какви бои с какви цветове се предлагат от производителя? Боядисването може ли да става с четка или трябва компресор?

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Кога мислиш да правиш поръчката? Интересувам се, дали това ще стане след изложението в Плевен или преди това? Би ли споделил повече информация за цветовете на кошерите и начина на боядисване. Някъде съм чел, че за страни с топъл климат като България се предпочитат светлите цветове. Имаш ли впечатления за влиянието на цвета на този вид кошер за развитието и медосбора на семейството. Какви бои с какви цветове се предлагат от производителя? Боядисването може ли да става с четка или трябва компресор?
    Офф - давай въпросите един по един......

    Кога мислиш да правиш поръчката? Интересувам се, дали това ще стане след изложението в Плевен или преди това?
    Най-вероятно ще стане след изложението в Плевен, но не трябва много да се бавим, защото освен 2-3 седмици за доставка ще се загубят още около 30-40 дена за боядисването и сглобяването на всички кошери. Пробвал съм го вече два пъти - няма как да стане по-бързо.

    Би ли споделил повече информация за цветовете на кошерите и начина на боядисване.
    Аз ги боядисвам в два цвята - светло син и жълт. Корпусите ги правя сини, а дъната, хранилките и капаците - жълти.

    Имаш ли впечатления за влиянието на цвета на този вид кошер за развитието и медосбора на семейството?
    Не. Нямам никаква представа как влияе цвета.

    Какви бои с какви цветове се предлагат от производителя?
    Производителя на кошерите ги предлага само небоядисани (бели). От там насетне сам си решаваш как да ги боядисаш.

    Боядисването може ли да става с четка или трябва компресор?
    Желателно е да се боядисва с компресор и да се ползва боя на водна основа. Аз лично ползвам боя Сократес.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2012
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    София
    За цветовете мога да каже следното, в ден като днешният корпусите боядисани в тъмни цветове, на пипане отвън са доста топли. Жълтите и белите са студени, като белите са най-студени. Лятото обаче получаваш обратният ефект. Какъв ефект, това дава обаче вътре в кошера, все още не мога кажа, докато не закача датчиците. Надявям се следващата зима да имам данни, ако някой не го направи преди мен. Все още експереминтирам, търсейки универсалните цветове, за стериопорените кошери, но все повече започвам да си мисля, че всеки сам трябва да си подбере тоновете с които работи, според мястото, времето, технолгията, която ползва и др. фактори.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Цитат Първоначално публикувано от Тони Виж публикацията
    За цветовете мога да каже следното, в ден като днешният корпусите боядисани в тъмни цветове, на пипане отвън са доста топли. Жълтите и белите са студени, като белите са най-студени. Лятото обаче получаваш обратният ефект. Какъв ефект, това дава обаче вътре в кошера, все още не мога кажа, докато не закача датчиците. Надявям се следващата зима да имам данни, ако някой не го направи преди мен. Все още експереминтирам, търсейки универсалните цветове, за стериопорените кошери, но все повече започвам да си мисля, че всеки сам трябва да си подбере тоновете с които работи, според мястото, времето, технолгията, която ползва и др. фактори.
    По - скоро гледай какви цветове предпочитат пчелите
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2012
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    София
    Коментара за цветовете, съм го написал въз основа на конкретните си експерименти с цветове, тоналности и видове бои, конкретно за полистиролните кошери, защото материала е различен от дървото и като такъв има различен ефект.
    А по отношение на комуникациите с пчелите, ако имаш някакъв сигурен начин или например конкретен мобилен номер, на които да им звънна да ги питам, какво предпочитат и те категорично да ми отговорят бих се радвал да го споделиш.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от Тони Виж публикацията
    А по отношение на комуникациите с пчелите, ако имаш някакъв сигурен начин или например конкретен мобилен номер, на които да им звънна да ги питам, какво предпочитат и те категорично да ми отговорят бих се радвал да го споделиш.
    Тцъ, нямат талафони-мобифони, ама си имат техен език, па той Спартака им разбира. Абе трябва да се разговаря с тях и да се подпитват туй-онуй...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Цитат Първоначално публикувано от Тони Виж публикацията
    Коментара за цветовете, съм го написал въз основа на конкретните си експерименти с цветове, тоналности и видове бои, конкретно за полистиролните кошери, защото материала е различен от дървото и като такъв има различен ефект.
    А по отношение на комуникациите с пчелите, ако имаш някакъв сигурен начин или например конкретен мобилен номер, на които да им звънна да ги питам, какво предпочитат и те категорично да ми отговорят бих се радвал да го споделиш.
    Тончо, ний на село нямаме телефон и затова си говорим къде с пчелите , къде с нас самите. Работата е проста като фасулена чорба , както казвате в София. Исках да ти кажа без да се философства излишно , че пчелите познават( виждат) част от дължината на светлината - определени цветове. Другото е мармалад и не ме интересува какъв цвят ти харесва и предпочиташ за кошери или битова стая.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Извинявам се, че е малко в страни от темата, но не може ли да се обединим и за покупката на захар( на едро)? Предполагам, че при покупка на по-големи количества и цената на захарта, ще е по-малка.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2012
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    София
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    Тончо, ний на село нямаме телефон и затова си говорим къде с пчелите , къде с нас самите. Работата е проста като фасулена чорба , както казвате в София. Исках да ти кажа без да се философства излишно , че пчелите познават( виждат) част от дължината на светлината - определени цветове. Другото е мармалад и не ме интересува какъв цвят ти харесва и предпочиташ за кошери или битова стая.
    Без да се филосовства излишно, имаше конкретен въпрос за влиянето на цвета, конкретно върху стериопорените кошери, на който Матеев отговори коректно, че не знае. Аз също отговорих коректно какво точно съм установил към момента, конкретно за стериопорените кошери и какво не съм, с цел да помогна на питащия да се ориентира по добре или ако целта на форума е друга поправете ме. От тук нататък всеки, който се интересува конкретно от стериопорени кошери да мисли с главата си, ако иска, ако не да си закача шапката. За това какво виждат пчелите, всички сме чели по книжките и сме гледали по филмчета и понеже аз имам проблем с авторитетите от малък , гледам всичко прочетено и гледано да го проверя, доколкото мога и няма как да не вярвам на очите си, като виждам категорични разминавания. За телефона ти написах, защото не ми е известен друг начин на установявяне какво предпочитат пчелите, или разговарянето с тях, освен създаването на задачи и наблюдение как ги решават, търсейки си логични за нас хората обяснения. Защо тогава уж аналогични експерименти, проведени по една и съща методика и т.н. /не става дума за моите смешни експерименти/ дават различни резултати, значи пчелите не се подчиняват и не се интересуват от човешката логика и никой не може да твърди че нещо е 100% вярно. За селото и София, въобще няма да коментирам. След като не те интересува, какъв цвят ми харесва, което аз така и не написах, защо изобщо коментираш. И въобще ако ти нямаш повече от 20 стериопорени кошера, по възможност от различните им производители, твоето мнение и коментари за тях също не ме интересуват. Защо изобщо трябва във всички теми, да изпадаме в реплики, дуплики, лични обяснения и др. и да се оспамват темите. Темата е покупко-продажба на стериопорени кошери.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    15
    Матеев няма ли да поръчваш тази година 1-2 TIR с кошери, че да намажем и ние

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •