Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско

    Къде изкопуват троптина и на каква цена?

    Някой знае ли дали се изкопува троптината и на каква цена?

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    в началото на декември ми я изкупиха на по 90 стотинки за кг но име и телефон не зная знам само че са от Разград - всяка година минават ....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Лятото попаднах на една обява за изкупуване на троптина, имаше само е-мейл: nizami_v@abv.bg, мисля че беше от Разград, писахме си, но максималната цената коя ми даваше беше 25 ст/кг, и баща ми прецени, че било по-изгодно да я "рециклира" през парното - при цена на въглищата 26 ст/кг, че като сложа и транспорта скача до към 30, а и добра грейка дава троптината.
    Моля те, дай телефона, ако дават 90 ст/кг - да спираме да я горим.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Свързах се с търговеца от Разград,наистина дава 0,25 лв за килограм.Но той се е свързал и с някои пчеларските магазини да го изкопуват защото първо ми каза да отида в единия магазин/в Бургас/ да го дам там,цената била същата,а в последствие като стана въпрос за по голямо количество/от 100 кг нагоре/добави ,че все ще се разберем за цената.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    35
    Извинявам се за въпроса, какво е Троптина?

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от pepoing Виж публикацията
    Извинявам се за въпроса, какво е Троптина?
    Към тези материали се отнасят бракуваните пчелни пити, восъчните надграждания извън рамките, градежът от строителната рамка, отпечаткнте при изваждането на меда, парчетата от восъчни основи и др. Всичко това се нарича общо вощина. При преработката на вощината се извлича само част от восъка. Остатъкът след тази преработка се нарича троптина и съдържа до 40% восък. Троптина се дели на две качества. Първо качество троптина се получава, когато вощината се преработва без разтваряне във вода и пресуване. Такава троптина трябва да бъде суха, без примеси от мед и прашец, да има светлокафяв до кафяв цвят. При стисване в ръка трябва да образува топка, която не се разпада. Второ качество е тази троптина, която се получава след варенето и пресоването на вощината и първокачествената троптина. Тя не трябва да съдържа прашец и други примеси. Има кафяв до тъмнокафяв цвят и при стисване в ръка не се слепва поради по-ниското съдържание на восък. Восъкът от нея се извлича чрез екстрахиране с бензин и се използва само за технически цели.


    Вощината е нетраен продукт и трудно се съхранява поради бързото й нападение и унищожаване от восъчния молец. Вощината не трябва да се задържа повече от една седмица във временен склад или на пчелина, а трябва по възможност бързо да се преработи. Временно може да се съхранява в сухи хладилни помещения с осигурено добро проветряване, т. е. в помещенията да има постоянно въздушно течение. При такова течение восъчният молец не се размножава. При същите условия, но отделно от вощината се съхранява троптината.

    (от интернет)

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Тези изкупуват восък, троптина и бракувани пити.
    Троптината беше 0.25лв / кг
    Черните пити бяха 0.40лв / кг

    Не ги познавам, днес за първи път ги виждам!
    Изкупуват от цялата страна и идват на място.

    Хюсеин 0897004058
    Назиф 0899093495
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Някой знае ли каква е химичната природа на троптината, от какво се състои - белтък ли е, полизахарид ли е или друго нещо? За остатъците от восък знам. Нищо не намирам в нет-а.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •