Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 33 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 327
  1. #71
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от joromainata Виж публикацията
    така каква е дължината на рамката ?че нещо тези размери няма да излезнат според мен външен размер 500 стандартно дължината на рамката е 470 +2 страни по 15 мм = 500 плътно няма никакъв луфт
    другото което е височината тя трябва да е 310 за да няма това голямо разстояние доказано е че при 4 мм межди рамките заклейват а при повече от 10 мм правят восъчни мостове
    другото е че за да се сложи релса се правят 22 мм а вие без искате да са 20 мм
    понеже не мога да чертая затова пускам снимки на готови
    между рамките в Плодника и магазина трябва да остава разстояние
    8-12 мм
    Рамката я правя реално на 469-470мм, ако това искаш да кажеш с луфт.
    Имам рамки на 471 х 305-310мм, а как го е сърбяло майстора...
    Като е 470 няма начин да я вкараш тази рамка в кошера, ако всичко е точно. А и ако я вкараш ще стане на лодка или ще напъва кошера.
    1мм по-малко поне на мен ми стига. А и кошера никога не можеш да го докараш точно на 470.
    И аз изобщо не мога да чертая, но има софтуер за тази цел.

    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Дамяне,здравей! Няма да има заклейване при височина 310мм.Моите са на тази височина от 5–7 години.Не съм имал заклейване.Също не ползвам релси.Може да зависи и от пчелите.Чертежите на стягата са готови,но имам проблем с качването им.
    На 315 съм склонен, но на 310 много ме притеснява, че ще стане мацано.
    Ще направя два кошера на 310 и 315 и те сами ще си кажат.
    Ако можеш прати ми снимки или нямам идея дали ги сканираш.
    Може да се пробвам да ги направя 3D, но сега се уча как се чертае кръгче.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не е ли по точно да се каже ,че горната летва е 468мм ,а самата рамка е 435мм.Х300мм.?

  3. #73
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не е ли по точно да се каже ,че горната летва е 468мм ,а самата рамка е 435мм.Х300мм.?
    По-скоро 469мм, толкова е малка разликата, че само с шублер можеш да я измериш горе-долу точно. Ролетката дава 1-2мм разлика(най-вече made in china), диска на циркуляра може да е малко крив или с наклон.
    1мм мисля, че няма да развали целия кошер. Имам един шаблон и ако влезе през него рамката, то значи всичко е наред. Гледам горната летва да е максимално дълга, но това да не ми пречи. Представи си, че кошера се раздуе малко от влагата и тази рамка ще излезе цяла на 31 Февруари.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #74
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Дамяне, не можах да разбера какво е разстоянието от страничната летва на рамката до стената на кошера? Може аз нещо да не мога да се ориентирам. Относно разстоянието което е м/у горната летва на рамката и стената на кошера, трябва да имаш луфт поне 2мм. (мое мнение). Лятото помагах на едни колеги, гооооляяям зор, горната летва беше по-дълга или кошера по-къс не знам, но беше едно рязане......... ужас.

    Поздрави, ще се справиш, ние вярваме в теб.
    Г. Георгиев

  5. #75
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    ти си знаеш най добре как да си правиш кошерите само мога да кажа че ако горе разделиш разстоянието по равно ще е по добре и няма да имаш ядове с някои купешки рамки ..там където си го направил 15-10 фалца на рамката е добре да е 13-12 примерно и височината на ДБ корпус е 310 не знам от къде ги измисли тези 315-320 имам кошери правени от мен и то доста нямал съм проблем при спазени разстояния а именно 1 см между рамките дали ще е отгоре този см или отдолу или разделен на две няма нзачение важно е на всички да са еднакви и да са точни

  6. #76
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Дамяне, не можах да разбера какво е разстоянието от страничната летва на рамката до стената на кошера? Може аз нещо да не мога да се ориентирам. Относно разстоянието което е м/у горната летва на рамката и стената на кошера, трябва да имаш луфт поне 2мм. (мое мнение). Лятото помагах на едни колеги, гооооляяям зор, горната летва беше по-дълга или кошера по-къс не знам, но беше едно рязане......... ужас.

    Поздрави, ще се справиш, ние вярваме в теб.
    Г. Георгиев
    Пише разстоянието, но съм дал zoom, че да се виждат по-добре на малък монитор. 6мм е от рамката до стената.


    Тоя филм с рязането на горни летви ми се иска да го пропусна, но в най-лошия случай ще ги мина странично с шлайфа и P80-120. Това са пити от първите ми кошери и една с друга не си приличат.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #77
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Да, благодаря нещо не съм видял. Какъв модел кошери ще правиш (пак нещо не съм в час). По размерите мисля си ЛР, НО СЪМ ПРОТИВ 15/20мм. разстояние м/у отделните корпуси. Според мен ще имаш проблеми. Моите са ДБ/10 като ги правих оставих разстояние за ХР. Питай ме какво стана като забравих да я сложа като слагах магазините. При ваденето на рамките за центрофугиране настана мазалация голяма. Бяха съединили пл. и маг. рамки, то беше едно стъргане, пчели фърчат, мачкат нямам думи. След това ги прекроих без ХР. За мен както казва Жоромайната, от 8 до 10 мм. Не мога да си спомня къде съм чел, че м/у 4.5-9мм. не заклейват и не правят мостове. Успех!

    Поздрави, Г. Георгиев

  8. #78
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    МОЙ ПРОПУСК преди малко.

    За мен е по-добре отдолу 4мм. отгоре 6мм. Така като ти се наложи да преместиш корпус, и го сложиш някъде няма да се мачкат пчелите, които са под рамките.

    Поздрави, Г. Георгиев

  9. #79
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Пише разстоянието, но съм дал zoom, че да се виждат по-добре на малък монитор. 6мм е от рамката до стената .......
    6мм е много - рамките ще се разметешват и хофмановите уширители няма да се срещат един с друг. Според мене трябва да е 1.5-2.0 мм - поне при моите кошери и рамки е така и няма проблеми.

    Иначе при мене се наложи дължината на горната летва на рамките да я намаля от 470 на 467 мм, за да може рамките ми едновременно да пасват както на полските, така и на финландските кошери. Поради тази причина си мисля, че западния стандарт е 467 mm и е хубаво това да се въведе като стандарт и в България. Така поне ще сме съвместими с цяла Европа.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Имам усещането ,че някои говорят за разстояние между ,горна летва истена ,други за разстояние между рамка и стена.Ако е така ,добре ще е да се уточнява.

 

 
Страница 8 от 33 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •