Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 33 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 327
  1. #221
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Евтиното винаги излиза скъпо. Когато кошера е добре направен, то неговият живот ще е по-дълъг. Спестяваш 30% от цената, съкращаваш живота на кошера с 50-60%, къде е далаверата.

  2. #222
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Евтиното винаги излиза скъпо. Когато кошера е добре направен, то неговият живот ще е по-дълъг. Спестяваш 30% от цената, съкращаваш живота на кошера с 50-60%, къде е далаверата.
    Всеки сам си преценява колко му излиза кошера, кога ще се изплати и колко време ще може да се използва.
    Аз съм сметнал, че цената/качеството си заслужава и то много, но за друг може и да не си заслужава.
    Някой смятат, че е по-евтино да използват военни сандъци или дюшеме. Други си вземат стиропорени кошери и пластмасови рамки и т.н
    Сигурно си прав за 30% от цената и 50-60% от живота, но това е от твоята гледна точка, а от моята нещата са много по-различни.
    Имаме и различни цели и различни стратегии за постигането им. Няма верен отговор
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #223
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Все си мисля, че аз нещо не обяснявам както трябва

    Ето талпите 3см които ще слепвам и след това ще цепя на малки. След това отново ще ги лепя.



    Ето снимка и на дъските за капаците.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #224
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не е нужно първо да ги лепиш после да ги цепиш. Така както ги гледам е достатъчно да ги разцепиш на точното място-там където е сърцевината , след тва завърти така, че шарката на годишните пръстени да не се затваря иначе все едно че нищо не си направил. после заглади едната страна и кантовете и слепвай. Икономисваш време, труд и лепило.Опитвем се да ти обясня нещата как е правилно да се правят и как по принцип трябва да се правят, а ти прави каквото си знаеш, но рано или късно ще стигнеш до тези изводи. Умния се учи от грешките на другите, а глупавия от собствените си.

  5. #225
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Не е нужно първо да ги лепиш после да ги цепиш. Така както ги гледам е достатъчно да ги разцепиш на точното място-там където е сърцевината , след тва завърти така, че шарката на годишните пръстени да не се затваря иначе все едно че нищо не си направил. после заглади едната страна и кантовете и слепвай. Икономисваш време, труд и лепило.Опитвем се да ти обясня нещата как е правилно да се правят и как по принцип трябва да се правят, а ти прави каквото си знаеш, но рано или късно ще стигнеш до тези изводи. Умния се учи от грешките на другите, а глупавия от собствените си.
    Мисля, че разбрах какво искаш да кажеш, но не мисля, че има каквaто и да било икономия. Просто с този млад материал който се сече, няма как да стават добри кошери. В гората вадят едни фиданки дето за клечки за зъби не стават. Миналата година вземах над 40см ширина без сърцевина, а в момента трудно се намират и 20см. 4см ги чакам вече месец и все още влагата била много и не доставят.
    Може би от тази снимка ще стане ясно закакво говорим.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	WoodSets.jpg
Прегледи:      755
Размер:	74.6 KB
ID:	4053
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 19.04.2015 в 16:01.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #226
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Един въпрос към работещите с дърво:
    Колко трябва да е броя на зъбите на единица линейно разстояние, на сглобка правена с фрезер "лястовича опашка" на корпус на кошер? Дебелина от 20 мм. до 35 мм. на стената.Има ли формули теоретични или емпирични за определяне на тоя брой зъби? Как се определя големината на необходимия фрезер? Зависи ли и в каква степен броя зъби от вида дърво?
    Ако някой се сети за още нещо, да допълни въпросите.
    Благодаря на отзовалите се!
    Този пост е редактиран от зуница; 05.05.2015 в 20:16.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #227
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Отговорът ми ще е всичко друго, но не и профи.

    Преди време се бях запалил по изработката на сложно съставни класически лъкове (от онези с роговите пластини и сухожилията). Та сред всички материали за изработката им, майсторите казват, че най-важно е... лепилото . При лъковете, елементите се слепят с туткал, направен от сухожилия или от мехури на есетрови риби. "Сглобката" между елементите е такава: WWWW и се прави на ръка с цикла. Ролята е да се даде на ЛЕПИЛОТО по-голяма повърхност на действие.

    Едва ли бях полезен, ма си казах
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #228
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    И от мен отговор, който няма да е профи, ами направо от сборника "Направи си сам", издателство "Техника", 90г.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P1040126.jpg
Прегледи:      553
Размер:	136.9 KB
ID:	4284

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P1040129.jpg
Прегледи:      554
Размер:	128.6 KB
ID:	4285

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P1040131.jpg
Прегледи:      555
Размер:	146.3 KB
ID:	4286

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P1040132.jpg
Прегледи:      553
Размер:	159.5 KB
ID:	4287


    Тук, естествено не ползват фрезери, ами трион и длето, но принципът е аналогичен. Доколкото съм следил форума внимателно и в продължение на предното мнение на Корагруп, може да обобщим, че всичко зависи от лепилото. От сглобката се иска две неща - да увеличи площта на слепване между детайлите и да запази предварително зададената геометрия на конструкцията до пълното изсъхване на лепилото и ако може и малко след това. Съвсем логично е че ако имаме екстра лепило, точно око и сигурна ръка можем да минем и на права фуга и ръждиви пирони, хаха. Това последното го наблюдавам вече над десет години и на моите сандъци.

    П.п. Разбира се, знам че това с лепилото за колегата Зуница не е опция, затова и се включвам в темата.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #229
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Преградни дъски от стиропор - по молба на колега

    Използвам този стиропор - MAXIM EPS Евротип 100 F
    Не мога да кажа точна цена, но една преградна струва около 0.30лв. Размерите са 30х44.7см, а с "ушите" е 46.7см, дебелината е 2см и използвам 0, 2 или 4 броя в кошер.
    Режа с макетен нож и шаблон от фазер. Ако стиропора е плътен, няма проблеми при рязането, стига макетния нож е да нов.
    Тази на снимката я направих преди малко и то без шаблона - 1-2мин работа.
    Цената на фибрана е по-висока, хвърля се повече(заради размера на плочата), а и според мен стиропора е по-добър за тази цел.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #230
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Преградни дъски от стиропор - по молба на колега

    Използвам този стиропор - MAXIM EPS Евротип 100 F
    Не мога да кажа точна цена, но една преградна струва около 0.30лв. Размерите са 30х44.7см, а с "ушите" е 46.7см, дебелината е 2см и използвам 0, 2 или 4 броя в кошер.
    Режа с макетен нож и шаблон от фазер. Ако стиропора е плътен, няма проблеми при рязането, стига макетния нож е да нов.
    Тази на снимката я направих преди малко и то без шаблона - 1-2мин работа.
    Цената на фибрана е по-висока, хвърля се повече(заради размера на плочата), а и според мен стиропора е по-добър за тази цел.

    Дамяне,преди време и на мен един колега ме зарибяваше да слагам зимно време стериопор на мястото на двете крайни рамки.И тогава си поръчах направо стериопорни кошери.Като е гарга,да е рошава :-) :-) :-) :-) :-) :-)

 

 
Страница 23 от 33 ПърваПърва ... 132122232425 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •