Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 33 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 327
  1. #111
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    "Кошера е с вътрешни размери 450х450 ДБ12 или 500х500 външно"
    За вътрешния размер спор няма, но външния зависи от дебелината на страниците. Ти явно говориш за дебелина 25 мм. А какъв ще е при дебелина примерно 36 мм. ? 522х522.

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Нямам идея на кое казваш предно и на кое задно. Кошера е с вътрешни размери 450х450 ДБ12 или 500х500 външно, тоест можеш да го въртиш топло и студено разположение. А дали работиш зад кошера или странично си е лично предпочитание.
    Добре предполагам че имаш в предвид ДБ плодник с отделно дъно / щом можеш да го въртиш на топло и студено разположение/, въпроса ми беше имат ли примерно задната и предната страна /или евентуално лявата и дясната/ вертикални фалцове в които да влязат съседните им страни?

  3. #113
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Дамяне, не съм се изразил достатъчно ясно, (за разлика от теб не мога да чертая ич). Имам предвид около 2 до 3мм. разделено от пред и от зад. НЕ ПО 2/3мм. ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ. Като разлепваш рамката да може да мръдне малко. След като имаш такива рамки, разбираш за що иде реч.

    Поздрави, Г. Георгиев
    Аз разбрах само от едната страна рамката да е по-къса.(моя грешка)
    2мм ми изглеждат много, но няма да стане без проби. Трябва да направя няколко вида рамки, а при следващото зазимяване да оставя само един вид. Както се казва "око да види, ръка да пипне".
    За мое нещастие знам за к'во става дума с тези по-големи рамки и няма проблем да се вземат с 1-2мм, но най-вероятно направо ще ги бракувам.

    Цитат Първоначално публикувано от Диян Димитров Виж публикацията
    "Кошера е с вътрешни размери 450х450 ДБ12 или 500х500 външно"
    За вътрешния размер спор няма, но външния зависи от дебелината на страниците. Ти явно говориш за дебелина 25 мм. А какъв ще е при дебелина примерно 36 мм. ? 522х522.
    Да, за 25мм говоря.
    Няма проблем и 50мм да го направиш, просто дървенията тежи два пъти повече.

    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Добре предполагам че имаш в предвид ДБ плодник с отделно дъно / щом можеш да го въртиш на топло и студено разположение/, въпроса ми беше имат ли примерно задната и предната страна /или евентуално лявата и дясната/ вертикални фалцове в които да влязат съседните им страни?
    Ясно!
    Да, дъното е отделно с идеята, че някой слънчев ден може да реша да сменям дъна или да слагам прашецоуловители и т.н. А и ползвам само един размер рамка, тоест всичко ми е на голяма рамка. Дали ще е плодник или магазин няма значение.
    Не, страните нямат фалцове, а са с най-елементарната сглобка, но всяка страна(ъгъл) има лепило(не, че държи много) и 10 винта +/-.
    Гледам на всяка дъска да сложа по 2 винта, но понякога са повече или по-малко. Винтовете са 3х50мм. Първо се правят дупките за винтовете, след това се пълнят с лепило(дупките за винтовете) и чак тогава се завива винта.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Много ми е интересно дали след няколко години на открито няма да започнат да се усукват по диагоналите плодниците и магазините така както ги правиш без странични фалцове? Аз имам кошери от военни сандъчета с дебелина на страните 20 мм и също са без странични фалцове, но пък имат външни "кошаци" /не знам дали разбирате за какво пиша/ и се чудя ако им направя допълнителни магазини с тази проста сглобка дали няма да започнат да се усукват след време /странични фалцове там са невъзможни поради дебелината от 20 мм, а с "кошаци" не ми се занимава/?

  5. #115
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Много ми е интересно дали след няколко години на открито няма да започнат да се усукват по диагоналите плодниците и магазините така както ги правиш без странични фалцове? Аз имам кошери от военни сандъчета с дебелина на страните 20 мм и също са без странични фалцове, но пък имат външни "кошаци" /не знам дали разбирате за какво пиша/ и се чудя ако им направя допълнителни магазини с тази проста сглобка дали няма да започнат да се усукват след време /странични фалцове там са невъзможни поради дебелината от 20 мм, а с "кошаци" не ми се занимава/?
    Дървото винаги се движи и винаги има вероятност да се усучат и фалцовете не са толкова голяма гаранция, колкото всички си мислят. Просто е по-лесно да се скрият грешките под фалцове, разни чудни елементи и кит.

    Предполагам говориш за нещо такова:


    Или Х или H на всяка страна.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Да нещо подобно на снимката.

  7. #117
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Ясно!
    Да, дъното е отделно с идеята, че някой слънчев ден може да реша да сменям дъна или да слагам прашецоуловители и т.н. А и ползвам само един размер рамка, тоест всичко ми е на голяма рамка. Дали ще е плодник или магазин няма значение.
    Не, страните нямат фалцове, а са с най-елементарната сглобка, но всяка страна(ъгъл) има лепило(не, че държи много) и 10 винта +/-.
    Гледам на всяка дъска да сложа по 2 винта, но понякога са повече или по-малко. Винтовете са 3х50мм. Първо се правят дупките за винтовете, след това се пълнят с лепило(дупките за винтовете) и чак тогава се завива винта.

    Само не разбрах дъските лепиш ли ги една към друга странично да се получи като страница(платно) предварително или не?

  8. #118
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Много ми е интересно дали след няколко години на открито няма да започнат да се усукват по диагоналите плодниците и магазините така както ги правиш без странични фалцове? Аз имам кошери от военни сандъчета с дебелина на страните 20 мм и също са без странични фалцове, но пък имат външни "кошаци" /не знам дали разбирате за какво пиша/ и се чудя ако им направя допълнителни магазини с тази проста сглобка дали няма да започнат да се усукват след време /странични фалцове там са невъзможни поради дебелината от 20 мм, а с "кошаци" не ми се занимава/?
    Цеко, имам корпуси ЛР и магазини, които са ковани челно с пирони, без фалцове и зъби, няма лепило и видии и въпреки това за повече от 15 години не са мръднали. Е вече са за пребоядисване, но това е друга тема.

  9. #119
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Само не разбрах дъските лепиш ли ги една към друга странично да се получи като страница(платно) предварително или не?
    Да, лепя ги да станат плоскости.
    Лепя ги с това лепило -> ЛИНК
    Горе-долу излизат по 20 корпуса на седмица или около 200бр дъски на 45(47)см и 200бр на 50(52)см. Оставям по 2-4см дължина на всяка дъска в плюс, а някои не стават за корпус и ги правя на подпокривна.
    Сега остава да ги заселя
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #120
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 16.01.2015 в 14:55.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 12 от 33 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •