Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 62

Тема: Кълвачи

  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati

    Кълвачи

    Всяка зима, малко или много в нашия район имаме проблем с пробити кошери от кълвач/и, но и до сега не сме намерили ефективно решение. Скоро попаднах на следния сайт и очаквам доставка следващата седмица на няколко продукта.

    Надявам се с линка http://www.otrovi.com/konrol-nad-ptitsi/index.php, който предоставям да съм бил полезен на колеги със същите проблеми.

    Ако някой има добро, практично предложение, може да сподели.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Всяка зима, малко или много в нашия район имаме проблем с пробити кошери от кълвач/и, но и до сега не сме намерили ефективно решение. Скоро попаднах на следния сайт и очаквам доставка следващата седмица на няколко продукта.

    Надявам се с линка http://www.otrovi.com/konrol-nad-ptitsi/index.php, който предоставям да съм бил полезен на колеги със същите проблеми.

    Ако някой има добро, практично предложение, може да сподели.
    Дано тези продукти не са като уреда ми за прогонване на къртици. Къртиците ходят да го търсят и като гледам колко купчинки има около него, и си мисля, че си правят дискотека слушайки звуците, които издава.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Погледни снимките на колегата Георги Куров мисля ,че мрежата с която са "облечени" неговите полистиролни кошери е именно за предпазване от кълвачи разбира се само той може да каже дали е така, и какъв е ефекта.Снимките са в тема "Какво е положението" Североизточен.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Варианта с мрежата е много удачен, но е за малко кошери.

    Дори и тук не се вижда удачен вариант
    https://www.google.bg/search?q=woodp...AUoAQ#imgdii=_

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Варианта с мрежата е много удачен, но е за малко кошери.
    Какво имаш предвид на снимката се вижда ,че са много ,а мрежата е така наречената "гаца", която се използва за торбички за плодове,картофи по пазарите .Прави се като чул и само се нахлузва на кошера използва се многократно като пари квадрата е 0.80 лв .Друга идея за какво я ползвам аз я слагам над асмите заради слана,градушка и силното слънце.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Да колеги мрежата е за предпазване от кълвачи. Много добро решение е, и забравяш за този проблем. Мрежата струва 0.40 лв. за 1м2, не е гаца за плодове. Има я в различни ширини 1.5м , 2 м ,3 м или 4 м, на мен ми върши работа парче 2 на 1 метър и го трапосвам с влакно и се получава чувал. Струва ми 0.80 лв. за кошер плюс 5 минути за шиенето с голяма дървена или метална игла дълга около 20 сантиметра. Мрежата се продава в складовете главно за предпазване на лозята от скворци.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз тази есен имах проблеми с кълвачи на един от пчелините ми. Мога да споделя какво пробвах и какво - не:

    1. Направа на плашила - никаква полза. Кълчвачите кацат по тях.
    2. Слагане на CD-та - провесих поне 50 бройки по околните дръвчета и по ръцете на плашилата. Полза - никаква.
    3. Слагане на изкуствени гарвани - купих 2 броя и ги сложих на 2 от кошерите. Още на другия ден беше накълван кошер с гарван върху него.
    http://www.otrovi.com/mehanichni-kap...bi-garvan.html
    4. Убиване на кълвач с въздушна пушка - това подействува само частично. Десетина дена нямаше накълвани кошери, после изглежда се появи друг кълвач и всичко започна отново.

    Одисеята продължава вече 2-3 месеца. Единия ми пчелин е с поне 10-15 нарешетени кошери, някои от които по 3-4 пъти. Ремонта е лесен - алуминиева лепенка отвън и готово. Напролет ще сложа лепенка и отвътре, а отвора ще запълня с пяна.

    Иначе гората до пчелина е пълна с кълвачи. Сутрин се чува как чукат по дърветата десетки птици - цяла канонада. От пчелина нападат само най-крайните 10 кошера, които са близо до гората и над които има надвесени дървета. Мисля си, че ако ги отдалеча от гората, и нападенията ще спрат. Към днешна дата има някакво примирие - за последния един месец са пробили само две дупки. Иначе по-рано преди да убия един от кълвачите дупките бяха по 5-10 на ден. Самото уцелване на кълвача е много трудно - трябва да се отиде там на пчелина по тъмно и да се дебне рано сутринта от прозореца на кола, паркирана на разстояние поне 30-40 метра, защото птичките са много плашливи. Въздушната пушка трябва да е много мощна и да е с оптически мерник. Предварително трябва да е простреляна с мишена за да има шанс да се направи точен изстрел на такова голямо разстояние. Трябва да се внимава и какъв е кълвача - има защитени видове и по тях не трябва да се стреля. Моят кълвач беше от вид, който не е защитен (има го в изобилие под път и над път).

    Забравих да кажа и най-важното - убитият кълвач се слага да виси на един клон в непосредствена близост до надупчените кошери. Това го прочетох в руски сайт и може би точно това силно намали нападенията на кошерите ми, но не ги премахна напълно.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Какво му е лошото на гадинката? Не стига ,че ви унищожава дървоядите,пробива ветилационни отвори да няма влага в кошера,които сте забравили да направите,маркира ви тези които все още имат множество /колонии/ дървояди, защото ако си свърши работата докрай,пчеличките ще останат по кюспети посред зима ,а кошера–,,на трески и конци".

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз тази есен имах проблеми с кълвачи на един от пчелините ми. Мога да споделя какво пробвах и какво - не:

    1. Направа на плашила - никаква полза. Кълчвачите кацат по тях.
    2. Слагане на CD-та - провесих поне 50 бройки по околните дръвчета и по ръцете на плашилата. Полза - никаква.
    3. Слагане на изкуствени гарвани - купих 2 броя и ги сложих на 2 от кошерите. Още на другия ден беше накълван кошер с гарван върху него.
    http://www.otrovi.com/mehanichni-kap...bi-garvan.html
    4. Убиване на кълвач с въздушна пушка - това подействува само частично. Десетина дена нямаше накълвани кошери, после изглежда се появи друг кълвач и всичко започна отново.

    Одисеята продължава вече 2-3 месеца. Единия ми пчелин е с поне 10-15 нарешетени кошери, някои от които по 3-4 пъти. Ремонта е лесен - алуминиева лепенка отвън и готово. Напролет ще сложа лепенка и отвътре, а отвора ще запълня с пяна.

    Инарайните 10 кошера, които са близо до гората и над които има надвесени дървета. Мисля си, че ако ги отдалеча от гората, и нападенията ще спрат. Към днешна дата има някакво примирие - за последния един месец са пробили само две дупки. Иначе по-рано преди да убия един от кълвачите дупките бяха по 5-10 на ден. Самото уцелване на кълвача е много трудно - трябва да се отиде там на пчелина по тъмно и да се дебне рано сутринта от прозореца на кола, паркирана на разстояние поне 30-40 метра, защото птичките са много плашливи. Въздушната пушка трябва да е много мощна и да е с оптически мерник. Предварително трябва да е простреляна с мишена за да има шанс да се направи точен изстрел на такова голямо разстояние. Трябва да се внимава и какъв е кълвача - има защитени видове и по тях не трябва да се стреля. Моят кълвач беше от вид, който не е защитен (има го в изобилие под път и над път).че гората до пчелина е пълна с кълвачи. Сутрин се чува как чукат по дърветата десетки птици - цяла канонада. От пчелина нападат само най-к

    Забравих да кажа и най-важното - убитият кълвач се слага да виси на един клон в непосредствена близост до надупчените кошери. Това го прочетох в руски сайт и може би точно това силно намали нападенията на кошерите ми, но не ги премахна напълно.
    Матеев явно не си от село,по нашият край от както се помня пред всеки курник виси по една убита сврака.И така хората си решават проблемите уж свраките се плашат и не влизат вътре да кълват яицата и не нападат малките пиленца.Затова убии още 10 кълвача накачи ги и готово,аз така ще направя тая пролет с пчелоядите колкото мога с пушката и ще ги навържа да висят че при мен е ужас има много.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    И по една мечка да окачим да виси някъде на въженце а?
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •