Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 62

Тема: Кълвачи

  1. #41
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тука наистина може да се роди идея за нов модел защита - покритие на кошера с нещо кораво. Например намазване (боядисване) с тънък слой полиестерна смола, която е много евтина, но като засъхне става корава като камък. От нея например се правят копчета за дрехи.
    Полиестерната смола разяжда фибрана, трудно ще се нанесе на тънък слой на гладка повърхност и може би най-неприятното е, че има много силна неприятна миризма, която остава след като се втвърди. Ако трябва фибран да се покрие със смола, то предварително повърхността му дебело да се намазва с латекс (например) и тогава следва смолата, която трябва да е под формата на гел, за да не се събере на капки по повърхността и стече на пода. На твое място бих направил експеримент да покрия нуклеус с парчета от разпененото ПВЦ - гладко е, не се раздува от вода, ниска цена.
    Според мен добър вариант също е мрежата, която защитава цялата група нуклеуси.
    Христо Йорданов

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Искрен нарочно не исках да давам линк към нуклеусите да се потруди малко а не само да щрака.

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Е и Ванко.......кое е глупост? Това че не използваме подходящия материал за направата на кошери или това че ти приемаш дословно написаното в прав текст,а контекста остава скрит за теб?Или има и друго.?
    Еми съжелявам но аз когато пиша нещо го пиша в прав текст и така искам и да го разбирам.Сори нищо лично.

  4. #44
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    От всички идеи, които дадохте, най-работоспособна ми изглежда тази да покрия нуклеусите с плоскости от разпенено PVC с дебелина 1mm. Заедно с видиите и труда едва ли ще струва повече от 2 лева, като самото разпенено PVC ще струва по-малко от лев. PVC-то е с гладка повърхност и кълвача няма да има къде да си забоде ноктите и да се захване стабилно. Единственото, което не го знам, е дали това PVC е UV стабилизирано. Може да възникне и проблем с цвета - не знам дали пчелите виждат белия цвят.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    не знам дали пчелите виждат белия цвят.
    Моите кошери са бели и пчелите ги намират безпроблемно.

  6. #46
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Това е сив кълвач или поне така си мисля.
    На стария пчелин имам два вида кълвачи, но нямам дупки по кошерите.
    Трябва да са между 2 и 4 семейства, а едното живее на 10м от пчелина.
    Явно проблема е само със сивия кълвач?!?! Или много му харесва XPS-а или боята?!?!
    А може да нямам проблеми и заради котките(на съседа котките вечно са в пчелина). Ако котките го гонят, то може да се измисли нещо като изкуствена котка.
    А и от 2 години имам ястреб в района.
    Само догадки...Дали нещо го гони или просто няма интерес?!?!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Първата снимка е на черен кълвач.Защитен вид.
    http://bg.wikipedia.org/wiki/Черен_кълвач
    Втората е на по разпространен вид пъстър кълвач.
    http://bg.wikipedia.org/wiki/Голям_пъстър_кълвач
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #48
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Моят кълвач е СИВ КЪЛВАЧ и не е защитен от закона. Има го под път и над път.

  9. #49
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2011
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    Варна
    По темата за кълвача за съжаление имам какво да покажа. За пчелите няма поражения, може би защото непосредствено зад дупката няма пчели.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 20150111_161807.jpg‎   20150111_161820.jpg‎  

  10. #50
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    От всички идеи, които дадохте, най-работоспособна ми изглежда тази да покрия нуклеусите с плоскости от разпенено PVC с дебелина 1mm. Заедно с видиите и труда едва ли ще струва повече от 2 лева, като самото разпенено PVC ще струва по-малко от лев. PVC-то е с гладка повърхност и кълвача няма да има къде да си забоде ноктите и да се захване стабилно. Единственото, което не го знам, е дали това PVC е UV стабилизирано. Може да възникне и проблем с цвета - не знам дали пчелите виждат белия цвят.
    Има и листове безцветна пластмаса (не знам как се казва), която е по-тънка от 1 мм и със сигурност по-корава от разпененото ПВЦ. Виждал съм я също да я ползват в тефтери и папки и други офис пособия. Може да се реже с ножица, но пък до сега не съм открил да се лепи с някое лепило.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •