Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 19
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион

    Лепило за дърво?

    Здравейте, и за много години. От ден два се опитвам да си скова някакви сандъци приличащи бегло на кошери.Използвам едно лепило бяло на цвят ,което предполага за 24 часа трябва да стегне.Но на практика се получава друго след едно денонощие не става прозрачно,а дъските след лек напън се разделят.Използвам дъски 25мм. и по 4 дървени дибли на страница.През деня в импровизирания дърводелски цех паля печка на дърва,но през вечерта температурата спада главоломно и на другата сутрин си е доста студено.Това е и моето предположение за не добрата спойка между материалите, голямата температурна амплитуда и съответно предполагам вечер става около 0-та.
    Бихте ли ми препоръчали някаква марка лепило с която може да се работи в този диапазон от 0 градуса нагоре,че не виждам каква може да е друга причината за хлабавата връзка между двете дъски.
    Благодаря преедварително

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от pchelata-Z Виж публикацията
    Здравейте, и за много години. От ден два се опитвам да си скова някакви сандъци приличащи бегло на кошери.Използвам едно лепило бяло на цвят ,което предполага за 24 часа трябва да стегне.Но на практика се получава друго след едно денонощие не става прозрачно,а дъските след лек напън се разделят.Използвам дъски 25мм. и по 4 дървени дибли на страница.През деня в импровизирания дърводелски цех паля печка на дърва,но през вечерта температурата спада главоломно и на другата сутрин си е доста студено.Това е и моето предположение за не добрата спойка между материалите, голямата температурна амплитуда и съответно предполагам вечер става около 0-та.
    Бихте ли ми препоръчали някаква марка лепило с която може да се работи в този диапазон от 0 градуса нагоре,че не виждам каква може да е друга причината за хлабавата връзка между двете дъски.
    Благодаря преедварително
    На лепилото трябва да пише при колко градуса съхне и колко време отнема. Предполагам има първоначална якост след 10мин, след 6 часа и пълна якост след примерно 24 часа.
    Не се притеснявай при мен е същото. Зависи колко е гъсто лепилото и дали е D2, D3 или D4, също и от дъските дали са сухи или влажни.
    Ако толкова трябва сега да ги залепиш, то вземи си едно ПУ лепило за дърво. Чисти се само след като изсъхне с макетен нож или стъргалка.
    Лепиш дъските с малко лепило, стискаш, чакаш и чистиш излишъка от лепило. ПУ лепилото е като ПУ пяната и се надува! Абе...ще му свикнеш, ако ти е толкова важно сега да ги лепиш.
    Иначе PU-то е по-слабо от PVA, но съхне при влага и по-бързо. Няма чистене! Има едни кърпички на Sika Topclean, но струват 20 лева за 50бр и заминават много бързо.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Аз ползвам клей, казват че е руски, или силикон.При стягане с дюбел или пирони няма проблем.Най добре е на клин зъб, но в днешно време май никой не прави такива страници.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени
    Ползваме на Момент за дърво Д3 за 20 минути стяга а след 24 часа дървото се чупи не се отлепя

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Наистина е най-доброто водоустойчиво лепило, но изрично пише да не се използва под 7 градуса и да се съхранява от 5 до 25 градуса. Да се пази от замръзване!

    Знам, щото моето беше на път да замръзне и сега ми е на бюрото
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Препоръчително е да се работи с него при температура над 14 градуса и срока му на годност е само 12 месеца, така че не е желателно да се оставя за напролет че може да се окаже че му е изтекъл срока вече. На мен за това ми се наложи набързо да оборудвам една стаичка с печка иначе рискувах да изхвърля 5 килограмова кофичка докато чакам топлото време.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    27.10.2014
    Мнения
    87
    Пчеларски район
    Югоизточен регион
    Цитат Първоначално публикувано от 2ма пчеларя Виж публикацията
    Ползваме на Момент за дърво Д3 за 20 минути стяга а след 24 часа дървото се чупи не се отлепя
    И аз, си взех същото.Като има нещо готово ще кача снимки да се посмеете .

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Аз ползвам "Ракол" лепило за дърво/мисля че така се казва/. Като изсъхне става много здраво.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    13.02.2012
    Мнения
    7
    Аз ползвам поливенилацетатно лепило - или познато като ц200. Но то си има температура за работа - трябва да е над 15 градуса. Освен това - не се занимавай с тия дибли - диблите не държат, а и дори и да държат не спират въздуха при едно разцепване. Аз слепвам дъските за корпусите по следния елементарен за изработка начин - нагласям диска на циркуляра да се подава 11 мм от плота и да е на около 7-8 мм от диска, така минавам дъската и правя нут, после я обръщам и правя втори нут от другата страна - така минавам всичи дъски и вътре в нутовете слагам 2 см фазер за перо.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2014
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    община АЛФАТАР
    За лепене на страниците и при монтажа на корпусите ползвам водоустойчивото /със синя капачка/ лепило MOMENT на Хенкел, произведено от филиала в Унгария. Залепването е безкомпромисно. Втвърдява се за около 20 минути /характериститата е изписана на български на етикета/.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •