Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 16 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 155
  1. #61
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Никога не съм казвал, че не е възможно. Напротив - напълно възможно е когато селекционираш даден признак (или когато това го прави природата), заедно с него да се промени и друг, който на пръв поглед няма нищо общо. Просто това са генетично-теренни взаимодействия, които доста подробно са описани в литературата. Ти сам казваш, че някои семейства са измрели, а други са оцелели. Тоест имало е както природна (натурална) селекция, така и твоя лична. Защо тогава се учудваш на резултатите?

    Може би трябва да ти дам един пример, за да го разбереш по-добре. Природата даде интелект на маймуните и ги направи хора, но с това изчезна и окосмяването по тялото. Появата на някакъво важно качество означава, че дадения индивид ще даде поколение, и предавайки това полезно качество на поколенията, той заедно с него придава и всичките си недъзи. Тоест природата се концентрира да развива това качество, но заедно с него развива (копира) и недъзите. Да, хората сме най-умни, но с лошо зрение, с лош слух, с наследени генетични заболявания и т.н.

  2. #62
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Аз казвах, че жълтите пчели не оцеляват нависоко. А ти, че звучало като всяка жълта кола е лоша. Нещо подобно беше!
    (Хората не са излезнали от маймуни или общпрародител., но всеки е свободен да мисли като пожелае)

  3. #63
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Аз казвах, че жълтите пчели не оцеляват нависоко. А ти, че звучало като всяка жълта кола е лоша. Нещо подобно беше!
    (Хората не са излезнали от маймуни или общпрародител., но всеки е свободен да мисли като пожелае)
    Важното беше да се разбере, че селекцията по някое важно качество винаги повлича със себе си и други, несвързани с него качества.

  4. #64
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    [QUOTE=Mateev;88746]

    Та затова и казах, че добрата селекция е много знания, много опит, много труд, много упоритост и [B]МНОГО МНОГО МНОГО КЪСМЕТ[/B

    Това ми звучи като това, : "Колкото повече знам, толкова повече разбирам,че нищо не знам"!
    Горният абзац на казаното от Матеев, едва ли ще има кой да го обори, но аз "натисках" в посока на засегнатия аспект от Вълчан, а именно че при различни условия дадената раса /хайде да не е раса, че стана много чистокръвно, а вид майка с пчели/ "работи" и зимува различно. В случая става дума, за надморска височина. Ако се посочат основни критирии, /ще се ангажира ли, някой от по опитните/да се работи с определен вид /било Бъкфаст, Карника, Италианка или др/ за да се напипа баланса. Аз например мога да кажа, какви са клим.условия, мед. растителност с приблизителни дати на цъфтене, средни зимни и летни температури, и така с процент на грешка при 1 на 5 години. /За информация съм на около 650 м. н.р., много горещи лета, меки зими започващи от средата на декември, до към средата на февруари, и цъфтене на акацията около 20 май, липа и кестен - 15-20юни, ако има дъжд ливадна паша също изпада, а събират и мана в края на лятото.
    Нека сега и Дони се включи /ако желае разбира се/ при тези условия кой вид /вероятно/ ще има шанса да се представи най-добре. Само да не кажете местната, че то това стана повече от ясно, но от местната, ще има и добра и лоша селекция. За доказателство аз, с моите няколко кошера не мога да се произнеса, но при разговор с колега от района /със стотина кошера/, който никога няма да купи майка от производител каза, че през мин. година е имал добив при определени кошери от над 30 кг. до "няма и един магазин". За да не ме обвините, че търся на баницата мекото аз също съм "заложил" някои сравнения /като например мин. година купих майка от Дони и една от Ловеч/незнам от кой производител, поръча я колега/, заложени при равни условия, като тази от Дони при днешния преглед установих че води с две рамка по развитие. И двете отводки иззимуваха на по три рамки. Пак казвам, не искам да правя и не го приемайте за реклама, но при хора които нямат време да си селектират местни майки, ще си купят селектирани такива от подходящия вид. Ако това лято тази майка на Дони се развие по бързо, събере дори 5 рамки повече мед /с което ще си изплати двойно и отгоре по скъпата цена/, то той ще ме спечели за в бъдеще, а и не само мен. Да знам че ще кажете, че винаги нещо може да си обърка и опита с два кошера, не е достатъчно достоверен...но за мен ще е!!! Лошото при местната селикция е, че дори най-добрата купена майка да я "селектирам" тя ще се оплоди с местните търтеи и отиваме отново на изходна позиция. Е то затова както казва Соларис, правиш нещо ако разполагаш с време и със себе си. Аз бих казал, че затова има неделни пчелари, промишлени производители....да не забравяме и майкопроизводителите...но пък нали затова е и форума-за да си облекчиме и подобриме работата!!!

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Като гледам , Дони май е голям късметлия.

  6. #66
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Думичката МЕТИЗИРАНА се употребява от тези пчелари, които си мислят, че някъде по света има ЧИСТА РАСА. Първо трябва да си изясним що е това ЧИСТА РАСА? Може би такава раса, която живее на някой остров в Тихия океан, далеко от всякаква друга земя, и на този остров да не е стъпвал човешки крак последните 10 000 години.

    Иначе за пчели, живеещи в съседни ареали по суша, не може да се говори за чиста раса, защото те непрекъснато преливат една в друга. Да не говорим, че природата непрекъснато ги променя, създавайки хиляди екотипове. А ако намесим и мазалите, създавани от човека, представете си въобще възможно ли е да говорим за чисти раси.

    Ето например според учените в Словения и в Сърбия има Карника, а в България - Македоника. И даже на картата са начертали някакви граници на ареалите на обитаване на тези уж две различни раси. Ха-ха ...... Значи ли, че пчелите ги знаят тези граници и не ги нарушават? И не се кръстосват помежду си междурасово? Ами техните поколения какви са - Карники или Македоники? Или просто са метизирани?

    Според мене всички пчели са метизирани повече или по-малко и притежават в себе си някаква част от гените на расите от съседните ареали. Искаме или не - това в природата се случва със или без нашето участие. Според мене търсенето на чиста раса си е някаква вманиаченост, която преследва някакви може би политически или имиджови цели - знам ли.

    Ген за раса НЕ СЪЩЕСТВУВА, което означава, че няма точен и ясен критерий за разграничаване на две отделни раси с припокриващи се на над 80% генетични признаци. Учените търсят някакъв критерий за разграничаване на расите, но такъв надежден критерий няма, защото има плавно преливане от една към друга раса.

    Чешките учени са разработили някакъв субективен (разбирай неточен) метод за груба оценка само по морфологичните признаци, но техните протоколи от изпитания дават резултат от типа Карника - 79%, Македоника - 16%, Карпатика - 5%. Може би това е най-точното определение за расата на една пчела, но то може да се изчисли само ако някъде по света има НАДЕЖДНИ ЕТАЛОНИ, а то такива няма, особенно за Македониката. Така че всичко е една сравнително груба статистика, базираща се на неточни и недоказани еталони с много междинни стойности между тях по всеки един морфологичен признак ......
    Аааа чакай. Аз не търся чиста раса, чиста кръв и т.н. Просто питам защо някой се опитва да ме накара да му повярвам,че нашенските пчели едвали не за нищо не стават. Иначе знаем, че италиянките са най-добри по всички показатели, ма като нема италиянки, си караме на нашенки.....

  7. #67
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Ей, това зевзеците нямат спирка!!!

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Ясно е , какво търсим в България.
    Нещо , което го няма .
    Погледнете картата на Света .
    Държави , като Канада и Австралия не предендират за порода и раса .

  9. #69
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    ..... Иначе знаем, че италиянките са най-добри по всички показатели, ма като нема италиянки, си караме на нашенки.....
    Италианките въобще не са най-добри по всички показатели. Те са най-добри само тогава, когато около пчелина има НЕПРЕКЪСНАТА СИЛНА ПАША през целия активен сезон, и когато ЗИМИТЕ СА МНОГО МНОГО МЕКИ. И това е нормално - просто са се адаптирали именно към такива условия.

    Ако обаче при вас пашата е бедна (ливадна паша) или инцидентна (амо една паша през сезона), то тогава италианките се представят по-зле дори и от най-метизираната местна пчела. Те например не знаят що е това ИКОНОМИЯ на вече запечатания мед. Ще го съберат от една паша и после ще го изядат при липса на следваща, като го превърнат на 100% в пило. И после ако не се появи нова СПАСИТЕЛНА ПАША, това пило ще измре, а пчелите просто могат да умрат от глад, при това през лятото.

    На местната пчела едно от най-важните качества е ИКОНОМИЧНОСТА. Една наша пчела работничка няма да излети да търси нектар, ако преди това не се е върнала някоя разузнавачка, която да каже има ли паша, в каква посока се намира и на какво разстояние от кошера. В противовес на това качество е качеството - ХАЙДЕ ВСИЧКИ НА ЮРУШ, пък ако няма паша, ще изядем за енергия повече мед, отколкото бихме донесли от безцелното лутане на пчелите от целия кошер по изсъхналите поляни в 3-километровата зона.

  10. #70
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та искам да кажа, че носенето на много мед е КОМПЛЕКСНО КАЧЕСТВО, което всъщност е сглобено от 100 други по-дребни качества, и в зависимост от местните условия комплексното качество може да се ПРОЯВИ с пълна сила, но може и да се ПРОВАЛИ с пълна сила.

    При местната пчела обаче комплексното качество ВИНАГИ се проявява с пълна сима именно защото тя е МЕСТНА. При това дори говоря не за региона на цяла България, а за региона от 5-10 километра около пчелина. Ако там се е създал някакъв ЕКОТИП на местната за страната пчела, то този ЕКОТИП е най-добър за тази конкретна местност.

    Тука вече се намесва и селекцията, която може да прави всеки един пчелар - нещо, което го написах и за което не ми повярвахте в специално създадената за целта нова тема.

 

 
Страница 7 от 16 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •