Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 16 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 155
  1. #51
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Защо да няма? И ако някой се съмнява, че има местна....да каже каква има. Чужда може би.......
    Carnica, Anatolica, Ligustica, Acervorum, Caucasica, Intermissa, Mellifera, Lamarckii и всички породи използвани от Бъкфастките почитатели и внесени в БГ...домързя ме да изброявам.
    Българската пчела е имала вечер на разврат с доста други Доколкото съм запознат, България не се намира на остров, а и да беше така, то международната търговия пак щеше да оцапа нещата и то доста преди породаджиите да са се родили.
    Дори напук на всичко, би трябвало в БМП да има жълто, а всички които нямат жълто са некви други
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    За бежанците до скоро нямаше граници, а за пчелите никога не е имало.
    "Трудно" /слагам кавички понеже точната дума е:невъзможно"/ се запазва генофонда на живи същества, свободно живеещи в природата.
    Виж, в терариуми може.

    Да не се възползваме от труда на хората /с-у заплащане/, които са постигнали резултати в селекцията е идиотщина.
    Така ние не се ползваме от предимствата на това, че сме социални животни и живеем в социално общество, и в същото време хората положили труд,
    не получават това което са заслужили.

  3. #53
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Като съвсем новак ми "изплува" въпроса /а предполагам и не само на мен/ коя от расите пчели би била най-подходяща за "максимален" медодобив-аналогично прашец, за нашата страна! ...
    Набора от качества, необходими за максимален добив във оазисите на Сахара и близо до полярния кръг са много различни. Въпреки това, (най-масово) отглежданите в Израел и отглежданите във Финландия пчели принадлежат към една и съща пчелна раса. (Което не означава че са еднакви).

    И конкретно на въпроса - на света не съществува създадена от Природата пчелна раса, която да дава максимални добиви нито в естествения си ареал, нито никъде по света! Ако трябва да бъда честен, пчелата която дава максимални добиви (за даден район), още не е създадена. Т.е. има още оптимизъм, който да очакваме от бъдещето.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Набора от качества, необходими за максимален добив във оазисите на Сахара и близо до полярния кръг са много различни. Въпреки това, (най-масово) отглежданите в Израел и отглежданите във Финландия пчели принадлежат към една и съща пчелна раса. (Което не означава че са еднакви).

    И конкретно на въпроса - на света не съществува създадена от Природата пчелна раса, която да дава максимални добиви нито в естествения си ареал, нито никъде по света! Ако трябва да бъда честен, пчелата която дава максимални добиви (за даден район), още не е създадена. Т.е. има още оптимизъм, който да очакваме от бъдещето.
    Ха така - кажи им го, че колкото и магии да се правят, фокуса няма да се получи.

  5. #55
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Благодарности на Матеев за изчерпателния отговор и със сигурност е прав за много от нещата които посочва, но ми си щеше да категоризираме расите на пчелитипчелите, по няколко " главни критери, като разбира се изключвам техниките и тактиките за повишаване добивите на мед. За да стане по ясно, ще кажа например, че при мен в района на Сандански, няма да има нищо общо с района да речем в Смолян. /говоря чисто теоритично, за еднакви по сила семейства, от една раса и дори с аналогична медоносна растителност. Например в Сандански сняг вали 1-2 дни в годината, а понякога и по- рядко...сигурен съм, че в Смолян не е така! Скутелатор е засегнал дискретно темата /така както умее да го прави/, с примера за пчелите в Сахара и северните страни. Да, той казва че дори и това че са от една раса, не ги прави еднакви. Тук пак се връщам на отговора на Матеев, че природата си е казала основната дума! Но все пак си мисля, че може да се "събере" или "даде" повече информация спрямо климат, спрямо медоносна растителност, спрямо надморска височина на кои раси бихме могли да заложим, спрямо "нашия" район и други особености. Да признавам и това, че максималното "изстискване" на пчелите, ще трябва да се компенсира по различни начини, с хранене през лято и есен, третиране и т.н., но нали всеки се стреми да увеличи по някакъв начин добивите, така че ако се намери "вярната порода" за района, ще се стараем да я съхраним! Ето казват, че италианките са много "работливи", но са склонни и към кражби от съседни кошери и аз лично при ограничения брой кошери който имам и това, че ходя от "дъжд на вятър", ме плаши да вкарам тая порода в пчелина. Лятото меко казано засушава и не ми се мисли какво ще заваря, като отида след седмица да речем. От друга страна, на мястото което са разположени кошерите имаше и стари такива, в които предходните две години се бяха заселили и семейство стършели и оси /буквално на метри от тях/ нямах проблем и то без особени грижи, с изключение че им стесних входовете наполовина през август /но тогава направи две двурамкови отводки/ Знам, че със сигурност има във форума хора, които имат сериозни теоритични познания, подплатени с опит...въпроса е дали ще споделят в останалите! Смятам, че ще е от полза на много хора, а в крайна сметка всеки сам за него си, ще реши коя порода ще пасне максимално ползотворно!

  6. #56
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Защо тогава казваме, че е метизирана (каквото и да означава това, и както и да си го тълкува някой). И едва ли не за нищо не става............
    Думичката МЕТИЗИРАНА се употребява от тези пчелари, които си мислят, че някъде по света има ЧИСТА РАСА. Първо трябва да си изясним що е това ЧИСТА РАСА? Може би такава раса, която живее на някой остров в Тихия океан, далеко от всякаква друга земя, и на този остров да не е стъпвал човешки крак последните 10 000 години.

    Иначе за пчели, живеещи в съседни ареали по суша, не може да се говори за чиста раса, защото те непрекъснато преливат една в друга. Да не говорим, че природата непрекъснато ги променя, създавайки хиляди екотипове. А ако намесим и мазалите, създавани от човека, представете си въобще възможно ли е да говорим за чисти раси.

    Ето например според учените в Словения и в Сърбия има Карника, а в България - Македоника. И даже на картата са начертали някакви граници на ареалите на обитаване на тези уж две различни раси. Ха-ха ...... Значи ли, че пчелите ги знаят тези граници и не ги нарушават? И не се кръстосват помежду си междурасово? Ами техните поколения какви са - Карники или Македоники? Или просто са метизирани?

    Според мене всички пчели са метизирани повече или по-малко и притежават в себе си някаква част от гените на расите от съседните ареали. Искаме или не - това в природата се случва със или без нашето участие. Според мене търсенето на чиста раса си е някаква вманиаченост, която преследва някакви може би политически или имиджови цели - знам ли.

    Ген за раса НЕ СЪЩЕСТВУВА, което означава, че няма точен и ясен критерий за разграничаване на две отделни раси с припокриващи се на над 80% генетични признаци. Учените търсят някакъв критерий за разграничаване на расите, но такъв надежден критерий няма, защото има плавно преливане от една към друга раса.

    Чешките учени са разработили някакъв субективен (разбирай неточен) метод за груба оценка само по морфологичните признаци, но техните протоколи от изпитания дават резултат от типа Карника - 79%, Македоника - 16%, Карпатика - 5%. Може би това е най-точното определение за расата на една пчела, но то може да се изчисли само ако някъде по света има НАДЕЖДНИ ЕТАЛОНИ, а то такива няма, особенно за Македониката. Така че всичко е една сравнително груба статистика, базираща се на неточни и недоказани еталони с много междинни стойности между тях по всеки един морфологичен признак ......

  7. #57
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от s3s3s3 Виж публикацията
    От извода на Матеев следва и въпрос. Има ли местна пчела в България?
    Разбира се, че има. Това е тази пчела, която последните 10 000 години е живяла в нашия ареал. Човешката дейност е позамърсила гените в една или друга посока, но пчелата си е тука и я има. И огромен процент от нейните гени са се формирали именно благодарение на местните условия.

    Не си мисли, че човешката дейност е променила кой-знае колко много гени. Все пак пчелите си имат само 1 хоботче, а не 2. Имат си 2 очи, 2 антенки, 6 крака, 4 крила и една камара вътрешни органи, които функционират добре независимо от нашите опити за положителна или отрицателна селекция. Може би 70-80% от гените природата така твърдо ги е заковала посредством доминантни гени, щото ние и гъза си да съдерем, няма да можем да променим нищо от тях посредством селекция. Част от тези твърдо заковани гени са обвързани и с местообитанието, така че ние искаме или не трябва да използваме пчели с такива гени - тоест нашите си пчели.

    Една пчела, която не знае как да си направи зимно кълбо, няма да можем да я научим да го прави дори и след 1000 години селекция. Примера не е много подходящ, но той показва как някои качества няма как да ги постигнем, ако те са твърде далече от това, което го изисква местния климат. Затова е по-добре да вземем местна пчела, защото при нея има най-големи шансове да се постигне някакъв значим напредък, и този напредък после да се опитаме да го стабилизираме.

  8. #58
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Аз пък си мисля, колко време ще е нужно на местната пчела и еволюцията да отреагират на климатичните промени.
    И дали само фината донастройка ще е достатъчна, или.......?
    Само преди 10-20 хиляди години е имало ледников период, и всички пчели са били натикани в миша дупка (Южна Гърция, Южна Италия и Северна Африка). След това те отново са превзели Европа, като ограничител на експанзията им са били високите планини. Така че настройката към местните за страната условия не са траяли милиони години, а само няколко хиляди години.

    Този период от време е предостатъчен за да се извърши от природата финна настройка на тези гени, които не са били твърдо заковани от милионите години еволюция (напр. гените за физическата структура на пчелата и нейното вътрешно устройство, гените за развитието на яйце, личинка, ларва, пчела и т.н.).

    Механизма за наследяване с тези доминантни и ресецивни гени е достатъчно бърз, щото да позволи само за няколко десетки поколения да се постигнат значими промени (ако селекционера освен знания и опит има и една доста голяма доза късмет). Единствено не може да се барат твърдо закованите гени (където природата е настанила едновременно 2 доминантни гена). Тяхната комбинация не може да бъде разбита дори и с чук ... ха-ха ..... Всъщност може да бъде разбита със силна радиоактивност, но това вече се нарича МУТАЦИЯ, а не СЕЛЕКЦИЯ, пък и трудно човек може да си намери атомна бомба, за да си прави подобни експерименти.

  9. #59
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Ха така - кажи им го, че колкото и магии да се правят, фокуса няма да се получи.
    На теория има начин да се получи идеалната майка, която идеално да е адаптирана към местните за страната условия. Проблемът обаче се състои в това, че броят на възможните комбинации от гени е 2 на степен 10 000, което като число сигурно е повече от броя на атомите във вселената. Ха-ха .... и някъде сред това невъобразимо число от комбинации съществува една единствена, която наистина ще направи една майка да бъде ИДЕАЛНАТА СУПЕР МАЙКА, идеално адаптирана за всички възможни фактори на местната среда, и която наистина ще осигурява МАКСИМАЛНОТО ВЪЗМОЖНО КОЛИЧЕСТВО ДОНЕСЕН МЕД от едно семейство.

    Та затова и казах, че добрата селекция е много знания, много опит, много труд, много упоритост и МНОГО МНОГО МНОГО КЪСМЕТ.

    Има и още нещо - ако селекцията започне да се прави едновременно с всичките 1 милон семейства в страната (сигурно има толкова), то тогава много добра супер майка ще се открие само след 1 година тестове. Периодично случайността дава късмета на един или друг пчелар в пчелина му да се роди СУПЕР МАЙКА, със СУПЕР ГЕНИ, но той не го забелязва това и така пропилява невероятния си късмет. Просто си мисли, че има много добро семейство, порадва му се година-две и дотам.

    Иначе ако наистина се правеше масова селекция с 1 милион семейства, само за 2 години щяха да се открият 20 супер майки, които да притежават всички възможни полови алели, и после от тях дълги години наред цяла България можеше да получава поколения от високопродуктивни пчели, адаптирани към местните за страната условия.

  10. #60
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Аз имам наблюдение на пчели, на различна надморска височина. Едините пчелини са на 320-380м надмоска височина. Пренасах от тях семеиства на 900м и малко. Първите години имаше измиране на семейства зимата, без видими причини. Пак ще повторя нещо което съм писал и Матеев, и Скутелатор казват, че няма логика, но както и да е.
    Пчелите след 4години на 900м, като всяка година произвеждам нови майки и увеличавам бройката на семействата, потъмняха! Наличието на жълта окраска изчезна, при семейства в които преобладаваше, измираха зимата. Възможно е жълтото оцветяване при моите да е свързано с студоустойчивоста, образуването на кълбо. В райна има пчели.

 

 
Страница 6 от 16 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •