Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161

    Прибиране на слабо семейство на закрито

    Възможно ли е,ако определено семейство е слабо,примерно на 3-4 рамки,да го прибера на закрито в неотопляема вила,и поддържайки 10-12 градуса вътре,да изкара така лютите студове до средата на февруари примерно? Имам притеснения за една късна отводка. А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? Някой правил ли е нещо подобно?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Матеев имаше експерименти с гледане на пчели зимно време на закрито. Резултатите до колкото си спомням не бяха коренно различни от зимуването на открито.
    На това семейство кълбото в момента ли е разположено върху 3-4 рамки или преди да направи кълбо е било толкова силно?
    За мен ако не искаш да го обединяваш с друго е най-добре да го стесниш колкото е възможно да му осигуриш храна до която да е в пряк контакт, да вземеш мерки да не му е влажно и да стискаш палци до 15-20.02.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Семейството си беше такова и преди кълбото.Не се доразви поради късното му/и погрешно/ прехвърляне от дб в лр,което му отне много енергия.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ако преди кълбото е било на три рамки или го отпиши или го обедини. Има шанс да устиска, но е много малък. Дори и да устиска цял сезон ще се влачи.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз имам семейство на ЛР 2 междурамия преди да сформира кълбото и още се държи. И миналата зима имах такава "обречена отводка" и напук на теорията изкара зимата и се разви до слънчогледа без да му придавам пило а в момента е много добър кошер. Така че нищо не се знае, ако изкара - изкара ние да сме живи и здрави.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Според мен полиетилена може да ти създаде по големи проблеми.Аз бих му сложил вестник, картон, памперс ако щеш нещо обиращо влагата,а отгоре излационен материал.Честита Коледа.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от argilov Виж публикацията
    Според мен полиетилена може да ти създаде по големи проблеми.Аз бих му сложил вестник, картон, памперс ако щеш нещо обиращо влагата,а отгоре излационен материал.Честита Коледа.
    Между другото,съдейки по конденза,и аз мисля така...

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от сашо 38 Виж публикацията
    Възможно ли е,ако определено семейство е слабо,примерно на 3-4 рамки,да го прибера на закрито в неотопляема вила,и поддържайки 10-12 градуса вътре,да изкара така лютите студове до средата на февруари примерно? Имам притеснения за една късна отводка. А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? Някой правил ли е нещо подобно?
    Аз имам такъв момент в практиката си. Както си го замислил е добре, но без тази част - " А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? ". Остави го в стаята, но на прозореца. Прелката да сочи навън, но прозореца го позатвори с нещо (картони, фазери ). Така мисля, че ще изкара зимата.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Стесни го максимално, сложи му питка и найлон над рамките. Хубавото на нашата местна пчела - КАРНИКА, колкото и да не я харесва Скутелатор, е това че не прави големи кълба и изкарва зимата дори и с по-малки кълба, но пък пролетта избухва и дърпа бързо. А то вече няма и зима като зима при нас.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Днес ходих на пчелина. Странното е,че в 14 часа заварих само слабия кошер да се облита,а силните не се показаха.Сложих му найлон,но не го стесних,защото мисля,че няма смисъл,защото е Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0185.jpg
Прегледи:      226
Размер:	208.5 KB
ID:	2729Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0186.jpg
Прегледи:      226
Размер:	319.7 KB
ID:	2730Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0187.jpg
Прегледи:      225
Размер:	261.2 KB
ID:	2731Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0188.jpg
Прегледи:      223
Размер:	262.6 KB
ID:	2732Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20141223_150852.jpg
Прегледи:      228
Размер:	136.9 KB
ID:	2733запълнен с новоизградени пити/като на снимката/.Пчелите са съсредоточени в югозападния ъгъл откъм прелката,видно и от разпечатките по дъното.Подмора е нормален-около двадесет пчели,но през предишните хубави дни заварих отделни пчели да извличат умрели отвътре,та като цяло е повече.Медовите запаси са на около 5-6 рамки, в горната една трета част.Мисля,че ще оцелее и сам,но около февруари при слънчево време ще отварям пак.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •