Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161

    Прибиране на слабо семейство на закрито

    Възможно ли е,ако определено семейство е слабо,примерно на 3-4 рамки,да го прибера на закрито в неотопляема вила,и поддържайки 10-12 градуса вътре,да изкара така лютите студове до средата на февруари примерно? Имам притеснения за една късна отводка. А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? Някой правил ли е нещо подобно?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Матеев имаше експерименти с гледане на пчели зимно време на закрито. Резултатите до колкото си спомням не бяха коренно различни от зимуването на открито.
    На това семейство кълбото в момента ли е разположено върху 3-4 рамки или преди да направи кълбо е било толкова силно?
    За мен ако не искаш да го обединяваш с друго е най-добре да го стесниш колкото е възможно да му осигуриш храна до която да е в пряк контакт, да вземеш мерки да не му е влажно и да стискаш палци до 15-20.02.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Семейството си беше такова и преди кълбото.Не се доразви поради късното му/и погрешно/ прехвърляне от дб в лр,което му отне много енергия.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ако преди кълбото е било на три рамки или го отпиши или го обедини. Има шанс да устиска, но е много малък. Дори и да устиска цял сезон ще се влачи.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз имам семейство на ЛР 2 междурамия преди да сформира кълбото и още се държи. И миналата зима имах такава "обречена отводка" и напук на теорията изкара зимата и се разви до слънчогледа без да му придавам пило а в момента е много добър кошер. Така че нищо не се знае, ако изкара - изкара ние да сме живи и здрави.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от сашо 38 Виж публикацията
    Възможно ли е,ако определено семейство е слабо,примерно на 3-4 рамки,да го прибера на закрито в неотопляема вила,и поддържайки 10-12 градуса вътре,да изкара така лютите студове до средата на февруари примерно? Имам притеснения за една късна отводка. А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? Някой правил ли е нещо подобно?
    Аз имам такъв момент в практиката си. Както си го замислил е добре, но без тази част - " А ако обърна мишепредпазителя,за да не излизат въобще следващите два месеца,всичко нормално ли би било? ". Остави го в стаята, но на прозореца. Прелката да сочи навън, но прозореца го позатвори с нещо (картони, фазери ). Така мисля, че ще изкара зимата.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Стесни го максимално, сложи му питка и найлон над рамките. Хубавото на нашата местна пчела - КАРНИКА, колкото и да не я харесва Скутелатор, е това че не прави големи кълба и изкарва зимата дори и с по-малки кълба, но пък пролетта избухва и дърпа бързо. А то вече няма и зима като зима при нас.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Днес ходих на пчелина. Странното е,че в 14 часа заварих само слабия кошер да се облита,а силните не се показаха.Сложих му найлон,но не го стесних,защото мисля,че няма смисъл,защото е Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0185.jpg
Прегледи:      226
Размер:	208.5 KB
ID:	2729Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0186.jpg
Прегледи:      226
Размер:	319.7 KB
ID:	2730Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0187.jpg
Прегледи:      225
Размер:	261.2 KB
ID:	2731Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_0188.jpg
Прегледи:      223
Размер:	262.6 KB
ID:	2732Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20141223_150852.jpg
Прегледи:      228
Размер:	136.9 KB
ID:	2733запълнен с новоизградени пити/като на снимката/.Пчелите са съсредоточени в югозападния ъгъл откъм прелката,видно и от разпечатките по дъното.Подмора е нормален-около двадесет пчели,но през предишните хубави дни заварих отделни пчели да извличат умрели отвътре,та като цяло е повече.Медовите запаси са на около 5-6 рамки, в горната една трета част.Мисля,че ще оцелее и сам,но около февруари при слънчево време ще отварям пак.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Колега, по слабите семейсвта се облитатпо късно,когато се позатопли повечко.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Уж беше на 3-4 рамки преди да направи кълбо. А сега кълбото е на 4 рамки видно от разпечатките. Вижда се и че похапва повечко, защото му е трудно, но в никакъв случай това семейство не е било на 3-4 рамки в края на септември.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •