Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 104 от 107 ПърваПърва ... 45494102103104105106 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,031 до 1,040 от общо 1063
  1. #1031
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Третирам пролет и есен по 2 пъти когато има пило с нискозахарен сироп и ноември с 1:1 един път. Няма никакви проблеми, не вярвайте на всичките статии, някой са поръчкови за да могат да си продават скъпите химии. Маркетингова политика.

  2. #1032
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Някъде съм чел, че най-щадящия за пчелите метод за третиране с ОК е чрез опушване. Има логика в това. Пчелите не я поглъщат и тя им действа само контактно. От няколко години третирам с ОК само по този начин. Тъй като третирам през късна есен, когато вече няма пило, а през зимата акарите не се размножават, пролетното третиране става излишно.
    Аз съм на друго мнение, а то е че това е най-хард метод за третиране с ОК. ОК се приема много по-бързо от организма чрез вдишване отколкото през устата. Приема се веднага и то шоково за организма в голяма доза. Важи за хората, важи и за насекомите. Хич не е случайно, че акара се посипва веднага след третирането. Като изключим неконтролируемото изпарение и си представим, че всичко е добре изпълнено и ОК не се е превърнала в МК, то тази ОК вкарана в коша се отлага на много ситни кристали върху всяка повърхност в кошера. Като ефективност на третиране може би е много по-добро от напръскване или накапване, но пък си остава в коша много повече от горните два метода. Абе няма щадяща химия, каквото и да си говорим...

  3. #1033
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Аз съм на друго мнение, а то е че това е най-хард метод за третиране с ОК. ОК се приема много по-бързо от организма чрез вдишване отколкото през устата. Приема се веднага и то шоково за организма в голяма доза. Важи за хората, важи и за насекомите. Хич не е случайно, че акара се посипва веднага след третирането. Като изключим неконтролируемото изпарение и си представим, че всичко е добре изпълнено и ОК не се е превърнала в МК, то тази ОК вкарана в коша се отлага на много ситни кристали върху всяка повърхност в кошера. Като ефективност на третиране може би е много по-добро от напръскване или накапване, но пък си остава в коша много повече от горните два метода. Абе няма щадяща химия, каквото и да си говорим...
    Аз съм на същото мнение, за това не опушвам. Гледам си първо моето здраве, не искам да се надишам с ОК. Колкото и да е БИО щом убива не искам да го дишам. Но е много по лека отрова от чек-мек подобните.

  4. #1034
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Някъде съм чел, че най-щадящия за пчелите метод за третиране с ОК е чрез опушване
    Васко,а чел ли си,че най-най-щадящия начин,за "третиране"е чистото гнездо.

  5. #1035
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Васко,а чел ли си,че най-най-щадящия начин,за "третиране"е чистото гнездо.
    И чистия инвентар.....
    Извинявай за допълнението..
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #1036
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Продават се противогази колеги.
    И рзликата в опушване и изпараяване е голяма.

  7. #1037
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Продават се противогази колеги.
    и комплект дрехи и обувки за химическа защита и сме готови... за война

  8. #1038
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Такааааа, ситуацията е следната:
    Направих пролетния преглед, всички кошери са живи някои много силни други не толкова и както обещах да споделя по- рано, тези които останаха с лентите цяла зима се оказаха най- слабиии. Отварям ги и виждам по една шепа пчели и майката. Пило колкото една капачка, но то нама как да е и повече при толкова останали пчели. Единият от кошерите беше с майка на 2 год., а другия с миналогодишна майска. От този с по- старата майка вадих мед, а от този който е с младата взех само 3-4 рамки мед. Проблема го отдавам изцяло на дългото въздействие на ОК.

  9. #1039
    Потребител
    Регистриран
    03.03.2016
    Мнения
    96
    Пчеларски район
    обл. Ловеч
    viktor tit помъчи си мозъка малко да си спомниш дали причината не е в това че миналата година точно когато се прави есенната пчела Август-Септември, майката е работила нормално или е била задръстена с мед. Аз често страдам от задръстване на маточника към средата на Август и вече от няколко години практикувам изпразване на 3-4 пити от меда.

  10. #1040
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Със сигурност не са били задръстени.

 

 
Страница 104 от 107 ПърваПърва ... 45494102103104105106 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •