Цитат Първоначално публикувано от roxterox Виж публикацията

Стана тя каквато стана, изтървах третирането тази година... Обикновенно третирам с накапване с ОК август месец началото, но работата не ми остави никакво свободно време и укъснях. За да наваксам мисля да направя един фогър хоум мейд и чрез сублимиране да направя есенното третиране. Понеже времето ми е много накъсяло а магазините са на кошерите а нямам време да ги махна, да третирам и да ги сложа пак обратно върху кошерите питам баш разбирачите:
1. Ако третирам чрез сублимиране на ОК ще имам ли проблеми с качеството на меда който ще бъде събран догодина?
2. Имам 8 кошера с неизваден мед, ако ги третирам и догодина през медосбора извадя този мед ще има ли останала ОК или тя ще бъде изчистена от пчелите? Безопасно ли ще бъде употребата на такъв мед? Все пак най-важно е човешкото здраве!

Въпросите са породени от последствията до които може да доведе поемането на ОК от човек.
Чрез сублимация ОК се разнася из целия кош и дребни кристалчета полепват по восъка и попиват в него. Според мен когато си с магазини не е добре да третираш чрез сублимация точно заради попадането на ОК в магазинните рамки.
ОК влизат в химична реакция с катиони на магнезий, калций и желязо, за да се образува кристали дразнещи тъкан на пикочния тракт и бъбреците (с други думи, провокира развитието на бъбречни камъни или бъбречно заболяване). Наред с това излишната консумация на продукти с високо съдържание на оксалова киселина може да бъде предпоставка за появата на следните патологии:
- заболявания на сърцето;
- състояние съдово увреждане;
- поява болки или остри болки в стомаха, в слабините;
- заболявания на стомаха, придружено от нарушение на стола;
- неизправност на дихателната система
Има и полезно въздействие, но всичко зависи от дозата...
- оказва благоприятно влияние върху състоянието и функциите на храносмилателната система;
- стимулиране на мускулите;
- нормализира нервна система;
- има благоприятен ефект върху работата на пикочно-половата система женски (помощ, за да се предотврати развитието на аменорея и безплодие дами, отървете се от болезнени чувства и тежки кръвоизливи по време на менструация, за да се отстранят неприятните симптоми на менопаузата);
- предупреди за безплодие и импотентност при мъжете;
- притежава чудесни антибактериални качества;
- призната като незаменим помощник в борбата срещу храносмилателни инфекции, туберкулоза, ринит, хламидия, синузит, мигрена, ревматизъм и други патологии.

С няколко думи: фогъра който ще си изработиш задължително трябва да има следене на температурата на изпаряване. Задължително лични предпазни средства, като маската да е от висок клас. Имай предвид, че под формата на газ ОК навлиза в пъти по-бързо в организма и кръвоносната система на човека, а и на пчелата. Изпарената ОК навлиза в доста по-голямо количество във восъка, от колкото при накапване или напръскване. Много колеги се отказаха от фогърите, защо?