Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 89 от 107 ПърваПърва ... 3979878889909199 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 881 до 890 от общо 1063
  1. #881
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Е даде ама нали все пак пчелата приема дадена част от ОК в линка пише /Системната й абсорбция води до развитие на тежкостепенна хипокалциемия, защото взаимодейства с калция в кръвта и така получения неразтворим калциев оксалат се натрупва в черния дроб, бъбреците, сърцето и белите дробове. Екскретира се и чрез урината/.Е това за човека де ама пчелите нали се хранят една друга.

    Между другото Ранди Оливър биолог световноизвестен учен практик години наред прави изследвания с ОК и пише на сайта си че все още не се знае на 100%точното действие на ОК дали е контактно или алиментарно или комбинация.
    А-а-а-а да... Да допълня. Колко от тези 35 грама ОК на литър попадат в кошера. Нали на силни семейства се налива максимум по 50 милилитра. Колко от тези 35 грама остават на кошер. Ми просто е - 35/20=1,75 грама на семейство. А често и на слабите семейства се налива и по-малко от 50 милилитра.

  2. #882
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    А-а-а-а да... Да допълня. Колко от тези 35 грама ОК на литър попадат в кошера. Нали на силни семейства се налива максимум по 50 милилитра. Колко от тези 35 грама остават на кошер. Ми просто е - 35/20=1,75 грама на семейство. А често и на слабите семейства се налива и по-малко от 50 милилитра.
    1,75гр.ОК на 10 междурамия х 220гр. пчели = 1,75гр. на 2,2 максимум ама максимум 3кг. пчелна маса или приблизително 0,6 на 1кг.
    Ако за човек 15гр. е леталната доза и тои тежи 80кг. то май се получава на килограм маса много по малко от 0,5гр.
    П.П.Ама човека и пчелата се различават като анатомия та може би няма проблем с редовното къпане с ОК при пчелите.

  3. #883
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    1,75гр.ОК на 10 междурамия х 220гр. пчели = 1,75гр. на 2,2 максимум ама максимум 3кг. пчелна маса или приблизително 0,6 на 1кг.
    Ако за човек 15гр. е леталната доза и тои тежи 80кг. то май се получава на килограм маса много по малко от 0,5гр.
    П.П.Ама човека и пчелата се различават като анатомия та може би няма проблем с редовното къпане с ОК при пчелите.
    Не знам човеко, никога не съм задълбавал толкова в биологията. Но пък знам другом: насекомите и бозайниците са като гъбите и растенията. Насекомите са доста по-издръжливи от бозайниците и птиците. Примерно след атомна война, като единствени висши видове ще останат само хлебарките и някои други насекоми, защото само те и някои микроби издържат на екстремни нива на радиация.

    И не забравяй изчислените от теб 0,6 грама на 1кг да ги разделиш на брой на пчелите в този килограм, като плюс това знаем, че в момента пчелите имат по-малка маса от летните тлъсти и дебели пчели, т.е. сега в килограм пчели има повече индивиди от лятото. И на една пчела колко ОК ще се получи?

    Нещо не схващам, от какъв зор започна да сравняваш пчелите с човека? Нещата едно с друго са напълно несъотносими.

  4. #884
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Не знам човеко, никога не съм задълбавал толкова в биологията. Но пък знам другом: насекомите и бозайниците са като гъбите и растенията. Насекомите са доста по-издръжливи от бозайниците и птиците. Примерно след атомна война, като единствени висши видове ще останат само хлебарките и някои други насекоми, защото само те и някои микроби издържат на екстремни нива на радиация.

    И не забравяй изчислените от теб 0,6 грама на 1кг да ги разделиш на брой на пчелите в този килограм, като плюс това знаем, че в момента пчелите имат по-малка маса от летните тлъсти и дебели пчели, т.е. сега в килограм пчели има повече индивиди от лятото. И на една пчела колко ОК ще се получи?

    Нещо не схващам, от какъв зор започна да сравняваш пчелите с човека? Нещата едно с друго са напълно несъотносими.
    Имаш право човек и пчела са различни същества дано и двата вида да не изчезнат като драконите но да не се отклонявам.
    Аз също използвам ОК няколко години в късна есен накапване мисля че е добро евтино средство за борба с Вароатозата и мисля да го ползвам и занапред. Обаче за пръскането през лятото съм малко скептичен /ако семейството няма пило всичко е ок./ но ако има ОК е неефективна а честото пръскане може и да е добра идея но нещо не ми се нрави / но това си е мое мнение/.
    Между другото в Русия масово ползват 2%р-р. без захар то дори и разфасовката им е от 20гр. за пръскане де през лятото ама да не е много студено да не се развие аскосфероза ама да не е много топло че нещо влизала в организма на пчелата и от там и бъзикала метаболизма ама разтвора да не е много топъл да се пръска по 3-4пъти през 7-12дни и т.н. Нещо и за натравяне от гъби в пергата пишат като се повишаля влажността наесен.
    Тук има линк ама не знам до колко можем да се доверим на написаното.

    Щавелевая кислота (20 г)
    http://medovabrama.com.ua/lekarstva-...ya-kislota-20g



    Практика применения (исследования)
    Проведенные исследования подтвердили, что раствор кислоты наиболее эффективно действует в концентрациях 1,4-2,7%. Различные исследователи отмечают высокую акарицидную активность этого препарата, применяемого в форме 2-процентного водного раствора методом орошения пчел с помощью аэрозольного распылителя.
    По литературным данным щавелевая кислота имеет не меньшую акарицидную активность против клеща варроа, чем муравьиная, а иногда даже более эффективную. А в некоторых случаях она действует на физиологическое состояние пчел более мягко, чем муравьиная. Средняя эффективность обработок раствором щавелевой кислоты составляет до 90%.
    Эта технология применения щавелевой кислоты имеет ряд особенностей. В частности - это жесткий температурный режим (температура воздуха во время проведения обработок должна быть не ниже 16°С), трудоемкость, необходимость разборки гнезд и поочередного выема рамок, что нередко приводит к охлаждению гнезда и расплода. Во время осенних обработок в гнездах повышается влажность, что способствует плесневению сот, развитию аскосфероза. Кроме того, грибами портится перга, а во время зимовки пчелы отравляются.
    При хранении щавелевой кислоты в растворе она быстро теряет свои акарицидные качества.
    В литературной периодике есть данные, что метод обработки пчел парами щавелевой кислоты получили во время нагревания препарата в специальном устройстве. При этом отмечено хорошее развитие семей пчел и их высокая производительность.
    Для изучения эффекта действия щавелевой кислоты при варроатозе методом перегонки были проведены исследования в условиях пасеки.
    Для этого отобрали 25 семей пчел, которые обработали таким образом: в рабочую камеру специального устройства засыпали 2 г щавелевой кислоты (на каждые 10-12 рамок), потом в течение 30-40 секунд нагревали рабочую камеру паяльной лампой, а выходную трубку устройства вставили в леток улья и с помощью автомобильного насоса ввели пары кислоты в семью пчел. После этого летки улья закрыли на 5-10 мин.
    Контрольную группу семей пчел обрабатывали 2-процентным водным раствором щавелевой кислоты: орошали пчел, поочередно вынимая из гнезда рамки с пчелами, с помощью аэрозольного распылителя "Росинка" раствор наносили на рамки с пчелами, под углом 45 °С.
    После проведения опыта было выявлено, что эффективность метода перегонки щавелевой кислоты - в среднем 93%, а методом орошения препаратом - 79,5-80%.
    .................................................. .................................................. ....
    Щавельная кислота для обработки пчел польза и вред

    О чем нужно знать

    Использоваться щавелевая кислота для обработки пчел может только при не слишком высокой температуре воздуха. Не стоит применять для опрыскивания и очень горячий раствор. Если эти условия не будут соблюдены, щавелевая кислота может попасть в организм самих пчел и нанести им вред, отразившись на обменных процессах.
    http://polza-ili-vred.ru/schavel-nay...za-i-vred.html

  5. #885
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Интересно... При опушване съобщават за ефективност 93%, а при окъпване с аерозол 79,5-80%.

    Днес говорих с един колега. Спокойно в активния сезон е третира с ОК. Нямал е никакви наблюдения за поражения. Догодина пробвай на едно две семейства, аз специално мисля да третирам между пашите.

  6. #886
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Интересно... При опушване съобщават за ефективност 93%, а при окъпване с аерозол 79,5-80%.
    Както е описан от украинеца начина на прилагане, логично е да е така! При нагряване с температура над 157грС оксаловата киселина директно сублимира и по пчелите полепват микрокристали от нея. Те са само киселина, а не воден разтвор - концентрацията е многократно по-голяма. Имаме пряко действие върху акара, а не през хемолимфата както със сиропа.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #887
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Интересно... При опушване съобщават за ефективност 93%, а при окъпване с аерозол 79,5-80%.

    Днес говорих с един колега. Спокойно в активния сезон е третира с ОК. Нямал е никакви наблюдения за поражения. Догодина пробвай на едно две семейства, аз специално мисля да третирам между пашите.
    При сублимация ОК не се ли разлага на мравчена киселина и въглероден диоксид

  8. #888
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    При сублимация ОК не се ли разлага на мравчена киселина и въглероден диоксид
    Въпросът е, че имаме наличие на висока температура, за разлика от нормалната сублимация от водната емулсия. Може би затова процентът на поразени акари е толкова голям.

  9. #889
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Въпросът е, че имаме наличие на висока температура, за разлика от нормалната сублимация от водната емулсия. Може би затова процентът на поразени акари е толкова голям.
    Може би не само процентът на поразени акари е по голям ами може би и е по щадящ метод за пчелите защото може би тук вече имаме контактно действие на ОК.
    Но само си умувам от тове де съм чел от тук и там.

  10. #890
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    При сублимация ОК не се ли разлага на мравчена киселина и въглероден диоксид
    Не. Превръща се в мравчена киселина при загряване, ако е смесена с глицерин.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 89 от 107 ПърваПърва ... 3979878889909199 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •