Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 86 от 107 ПърваПърва ... 3676848586878896 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 851 до 860 от общо 1063
  1. #851
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Хубуй де...

    Дайте логични и обосновани мнения как да се дава оксаловата, напръскване с пулверизатор или накапване. С пулверизатор ще намокрим само горната част на рамките и пчелите, които са в горната част на кошера. Ами останалите? С накапване киселината прониква в дълбочината на кълбото. Примерно, миналата есен третирах четири пъти с амитраз през септември и ОК с накапване през октомври, а тази година, в края на август, при теста за акари установих 1,22 акара на 100 пчели.
    Как третира през годината с амитраз, и усети ли влияние върху пчелите от него? Че доста негативни неща чета за него. А и след разпада му, веществата които остават във восъка не са много френдли...

  2. #852
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Как третира през годината с амитраз, и усети ли влияние върху пчелите от него? Че доста негативни неща чета за него. А и след разпада му, веществата които остават във восъка не са много френдли...
    През годината, т.е. от миналата есен до септември тази година не съм третирал с нищо за акари, мисля че поста ми беше ясен.
    Амитраза го давам с опушване с фосфорни ленти. Единствения минус е, че когато опушвах в по-топло време, пчелите вкупом излизаха навънка и така загубих една майка, а друга спря да снася. Големият проблем може да настъпи напролет, когато доста майки започнат да снасят късно, чак през март, вместо да настъпи нормалното - пило още през януари.

  3. #853
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ето едно иследване на влиянието на ОК върху пчелките, но не е това което търсих с оцветяването, но пък е интересно.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  4. #854
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    С пулверизатор ще намокрим само горната част на рамките и пчелите, които са в горната част на кошера. Ами останалите?
    Пулверизира се всяка рамка поотделно - вадиш рамка пръскаш я и я връщаш обратно в кошера. Независимо от прилаганата доза или начин на пръскане/поливане, пчелите почиствайки се една друга поглъщат разтвора с ОК. За не вярващите - напръскайте с чиста вода и наблюдавайте поведението на пчелите.

  5. #855
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ето едно иследване на влиянието на ОК върху пчелките, но не е това което търсих с оцветяването, но пък е интересно.
    Ха, ха... който го е разбрал, ако може да го преразкаже със собствени думи.

  6. #856
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ха, ха... който го е разбрал, ако може да го преразкаже със собствени думи.
    Ам не знам ко му е смешното, но изводите най общо казано са:

    ОК използвана за лечение на варотоза показва бързо и влияние върху пупулацията на акара в проължение на 14 дни както и висока ефикасност, но и смъртоносни или сублетални ефекти върху самите пчели. При практическото пчеларство подходящото използване на ОК (едно локално приложение, средно 175 μg / пчела) е относително безопасна за колонията пчели. Въпреки това, поглъщането води до висока смъртност. Отчетените сублетални ефекти са значително намалената продължителност на живота,
    намаляване на стойностите на рН в храносмилателната система и хемолимфа и повишена реакция към водата. Преминаването към по-силна киселинност след лечението потвърждава, че увреждането на епитела тъкан и органите. Патологични последици, например дегенерация на ректалния епител и вентрикула.Тези резултати показват общо увреждане на пчелите след лечението. Лечението през есента или зимата засяга предимно дълго живеещите зимни пчели, които са от съществено значение за оцеляването и успешното развитие на колонии през пролетта. Лечението през лятото при наличие на пило може да причини значителни щети. Дори при обработката на рояци не може да бъде сигурно, че поражения няма да настъпят поради интензивно излагане на ОК в колонията. Дългосрочните ефекти са намелено количество пило в третираните колонии. Затова е необходимо да се дозира прецизно и да се прилага по рядко, колкото е възможно, за да се предотврати сублеталните щети, които в крайна сметка водят до загуба на пчели. Честото третиране в пчелния кошер може да причини натрупване на киселината и следователно да предизвика допълнителни щети.

    С оглед на горе споменатите проблеми, при пило не се пръска по питите, а отгоре в междурамията. Така третираме от години по два пъти през седмица август-септември и проблеми сме нямали никога. Да чукна на кухата си кратуна де...
    Ще ме извините за неогледния превод, но чуждите езици не са ми силна страна!

  7. #857
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ам не знам ко му е смешното, но изводите най общо казано са:

    Ще ме извините за неогледния превод, но чуждите езици не са ми силна страна!
    Това второто имах предвид, че е на друг език и сложно написано, и не всеки ще може да се справи. Та затова се усмихнах и предложих някой да го напише със собствени думи за да могат всички да се докоснат до написаното. Моля за извинение, ако съм направил нещо лошо.

  8. #858
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ам не знам ко му е смешното, но изводите най общо казано са:

    ОК използвана за лечение на варотоза показва бързо и влияние върху пупулацията на акара в проължение на 14 дни както и висока ефикасност, но и смъртоносни или сублетални ефекти върху самите пчели. При практическото пчеларство подходящото използване на ОК (едно локално приложение, средно 175 μg / пчела) е относително безопасна за колонията пчели. Въпреки това, поглъщането води до висока смъртност. Отчетените сублетални ефекти са значително намалената продължителност на живота,
    намаляване на стойностите на рН в храносмилателната система и хемолимфа и повишена реакция към водата. Преминаването към по-силна киселинност след лечението потвърждава, че увреждането на епитела тъкан и органите. Патологични последици, например дегенерация на ректалния епител и вентрикула.Тези резултати показват общо увреждане на пчелите след лечението. Лечението през есента или зимата засяга предимно дълго живеещите зимни пчели, които са от съществено значение за оцеляването и успешното развитие на колонии през пролетта. Лечението през лятото при наличие на пило може да причини значителни щети. Дори при обработката на рояци не може да бъде сигурно, че поражения няма да настъпят поради интензивно излагане на ОК в колонията. Дългосрочните ефекти са намелено количество пило в третираните колонии. Затова е необходимо да се дозира прецизно и да се прилага по рядко, колкото е възможно, за да се предотврати сублеталните щети, които в крайна сметка водят до загуба на пчели. Честото третиране в пчелния кошер може да причини натрупване на киселината и следователно да предизвика допълнителни щети.

    С оглед на горе споменатите проблеми, при пило не се пръска по питите, а отгоре в междурамията. Така третираме от години по два пъти през седмица август-септември и проблеми сме нямали никога. Да чукна на кухата си кратуна де...
    Ще ме извините за неогледния превод, но чуждите езици не са ми силна страна!
    Ако всичко това е вярно, колко ли по вредни са останалите препарати? По реално ми се струва това да е писано от изследователския институт на Баер.

  9. #859
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ако всичко това е вярно, колко ли по вредни са останалите препарати? По реално ми се струва това да е писано от изследователския институт на Баер.
    Ам незнам колко е вярно, само че фактите са следните: 35 гр. ОК растворена в литър вода е 100 пъти повече съдържание на киселина отколкото има в меда. Това го писах не веднъж... Таа, може и да е вярно това дет са писали швабите!
    Има една приказка по случая: разликата между лекарството и отровата е в дозата!

  10. #860
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ам незнам колко е вярно, само че фактите са следните: 35 гр. ОК растворена в литър вода е 100 пъти повече съдържание на киселина отколкото има в меда. Това го писах не веднъж... Таа, може и да е вярно това дет са писали швабите!
    Има една приказка по случая: разликата между лекарството и отровата е в дозата!
    Те швабите пишат, но мойте пчели да се измрели досега всичките ако е вярно. Не забравяй, че за един кошер те ти продават лекарство за 15 лв,а аз за тези пари третирам 300 семейства с ОК.
    П.п-като са толкова скъпи и хубави техните препарати, защо не ти дават гаранция, че при умряло семейство зимата, ще ти го заплатят?

 

 
Страница 86 от 107 ПърваПърва ... 3676848586878896 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •