Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 56 от 107 ПърваПърва ... 646545556575866106 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 551 до 560 от общо 1063
  1. #551
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Третирах с ленти варостоп на 17 август като ги извадих след 45 дни. От любопитсво взех 30 грама ОК и напръсках 4 броя кошери, една ранна и една късна отводка. Резултата е следния на 24 часа след накапването: 100, 293, 302, 302, 68, 8. Днес 90 часа след третирането акарите са: 74, 172, 207, 30, 172, 9. Ако приемем че пчелите варират между 10 000 и 20 000 то опаразитеността ми е минимум в границите 2-5% което никак не е добре. Тази пролет имах доста висока смъртност, която предполагах че се дължи на нозематозата. Извода е черна точка за лентите. Мисля да третирам всички семейства с ОК. Колеги кога бихте ме посъветвали да направя третирането - сега при хубавото време или да изчакам да паднат температурите? Гледам прашец носят в 2-3 кошера, та в тях може и да гледат още пило.

  2. #552
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    4 денонощия след накапване на 4 от семействата с контролни листи имаше вече между 450 и 550 акара.Въпросните семейства днес при температура около 18-20 градуса покриваха плътно 8 рамки.

  3. #553
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    УЖАС, на улицата да го намеря тоя варостоп няма да го погледна.

  4. #554
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от roxterox Виж публикацията
    Третирах с ленти варостоп на 17 август като ги извадих след 45 дни. Извода е черна точка за лентите.
    Не трябва да обвинявате лентите Варостоп за високата смъртност или многото акари. Вината първо се търси в пчеларя и чак тогава в средствата ,в конкретния случай колегата е закъснял с поставянето на лентите с 10 - 15 дена и основателна причина за това може да бъде само късна паша тогава вече на третирането се обръща по голямо внимание.За мен третирането се прави веднага след ваденето на меда от слънчоглед още при връщането на магазините като активизирането на пчелите за почистване на рамките помага.Тази година съм на 3 броя ленти на силно семейство и в момента семействата са в изключително добро състояние проверено преди ден, и имам опит от минимум 10 години на употреба на Варостоп и смътността винаги е била в нормални граници .

  5. #555
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Не трябва да обвинявате лентите Варостоп за високата смъртност или многото акари. Вината първо се търси в пчеларя и чак тогава в средствата .....
    Така е! Дори когато проблема се дължи на изградена резистентност към пиретроиди, това няма нищо общо със конкретния препарат, а със грешната преценка на пчеларя да използва продукт, към който има изградена резистентност.

    В такива случаи е много лесно вината да бъде приписана на изтекъл срок на годност, калпава партида и какво ли още не, но скриването на главата в пясъка и отказа да се потъси истинската причина може единствено да доведе до повтаряне на същите грешки дотогава, докато не бъде вземена поука.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #556
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Така е! Дори когато проблема се дължи на изградена резистентност към пиретроиди, това няма нищо общо със конкретния препарат, а със грешната преценка на пчеларя да използва продукт, към който има изградена резистентност.....
    Е, хайде дай я най-сетне тая "секретна информация" за резистентността към флуметрин!
    " Получените резултати дават основание за твърдението, че към Варостоп няма създадено привикване на Varroa destructor в пчелините на територията на България. /доц. д-р К. Гургулова и доц. Ив. Желязкова/."
    Покажи нещо подобно, та да ти повярвам , че не си повтаряш от години едно и също с желанието да го направиш истина.
    Цитирай нещичко , от някъде, където и да било. Дай твое изследване. Многократното повтаряне на една теза няма да я направят по-убедителна.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #557
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Пише доц. д-р. Калинка Гургулова ,плюс това ,че съм го чел преди 10 г. ,незнам дали вече е истина.За варостопа съм писал /след употреба още от появяването му/ ,също и колеги.Доволните -намаляват.

  8. #558
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Е, хайде дай я най-сетне тая "секретна информация" за резистентността към флуметрин!
    След като преди няколко години доста колеги използващи го, се оплакаха от висока зимна смъртност и проблема продължи да се разпростира със всяка година и в други райони, и след масовата истерия, много от тях се ориентираха към други препарати - проблема утихна. Тъй че това е просто ПРЕДПОЛОЖЕНИЕ, базирано на факти, нищо повече.

    Също така, преди няколко години със очите си наблюдавах при един колега, как след около две седмици от поставянето на лентичките при есенното третиране, се разхождат акари върху лентичките ХА-ХА. Опаразитеността беше достатъчно висока за да ми направи впечатление, тъй като се виждаше с просто око! По същото време мисля че аз все още използвах варостоп и никога не съм имал проблеми.

    И тъй като резистентност към пиретроиди, амадини и органофосфати е била многократно наблюдавана и документирана в целия свят, то е логично беше да се предположи, че това все някога ще се случи и тук. Интересното от чуждестранния опит е, че ако акарите в един пчелин са резистентни към даден препарат, то в съседен пчелин, същия препарат БИ МОГЪЛ все още да притежава висока ефективност.


    И между другото, изследването на което се позоваваш, е излязло от печат 2008г, което пък най-вероятно означава, че е било направено година по-рано - 2007г.
    Проблемите със високата смъртност започнаха да се случват не по-рано от 2010г.

    Не очаквай на страницата на Примавет да публикуват доказателство за наличието на резистентност към пиретроиди в България. Още пък по-малко научни работници със дялово участие там, да направят такова изследване


    Аз пък си мисля, че личните ти емоции и пристрастие към моята личност, ти пречат да бъдеш обективен със себе си. Моля, не приемай автоматично всяко мое мнение за неистина, само защото аз съм го казал (от време на време се случва да има и верни неща). Търсенето на доказателства, в подкрепа на дадена предубедена гледна точка, не могат да донасат нищо повече от подклаждане и подхранване на собствените заблуди. Много по-полезно е човек да стои с отворено съзнание. Или както древните гърци са го казали на по-прост език: - Само глупакът не си променя мнението! (фраза, която често повтарям на себе си)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #559
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    ...Аз пък си мисля, че личните ти емоции и пристрастие към моята личност, ти пречат да бъдеш обективен със себе си. Моля, не приемай автоматично всяко мое мнение за неистина, само защото аз съм го казал (от време на време се случва да има и верни неща). Търсенето на доказателства, в подкрепа на дадена предубедена гледна точка, не могат да донасат нищо повече от подклаждане и подхранване на собствените заблуди. Много по-полезно е човек да стои с отворено съзнание. Или както древните гърци са го казали на по-прост език: - Само глупакът не си променя мнението! (фраза, която често повтарям на себе си)
    Да не разводняваме темата.
    На базата на лични наблюдения и впечатления е изразеното ти становище.Това разбрах от написаното. Уважавам го и го "приемам за сведение".За съжаление това не е достатъчно за да "анатемосам" и тоя химикал.
    Това, което ти цитирах беше с надеждата да прочета отрицателно становище от хора с авторитет и сам да реша кому да вярвам.За съжаление не се получи.
    П.П. Не личностите ме интересуват , а делата. "По делата им ще ги познаете."
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #560
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    На самия химикал му няма нищо - той си е същия както и преди. И дори там където веднъж се е провалил, смятам че употребата му веднъж на няколко години е безопасна.

    Твърди доказателства, че пиретроидите губят ефективност в България, няма да има НИКОГА (казах вече защо)! Тъй че, искаш или не, сам ще трябва да направиш избор дали да вярваш на слухове и догатки, или да чакаш като Тома неверни - "око да види, ръка да пипне" - ама ще има да чакаш.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 56 от 107 ПърваПърва ... 646545556575866106 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •