Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 101 от 107 ПърваПърва ... 519199100101102103 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,001 до 1,010 от общо 1063
  1. #1001
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от roxterox Виж публикацията

    Стана тя каквато стана, изтървах третирането тази година... Обикновенно третирам с накапване с ОК август месец началото, но работата не ми остави никакво свободно време и укъснях. За да наваксам мисля да направя един фогър хоум мейд и чрез сублимиране да направя есенното третиране. Понеже времето ми е много накъсяло а магазините са на кошерите а нямам време да ги махна, да третирам и да ги сложа пак обратно върху кошерите питам баш разбирачите:
    1. Ако третирам чрез сублимиране на ОК ще имам ли проблеми с качеството на меда който ще бъде събран догодина?
    2. Имам 8 кошера с неизваден мед, ако ги третирам и догодина през медосбора извадя този мед ще има ли останала ОК или тя ще бъде изчистена от пчелите? Безопасно ли ще бъде употребата на такъв мед? Все пак най-важно е човешкото здраве!

    Въпросите са породени от последствията до които може да доведе поемането на ОК от човек.
    Чрез сублимация ОК се разнася из целия кош и дребни кристалчета полепват по восъка и попиват в него. Според мен когато си с магазини не е добре да третираш чрез сублимация точно заради попадането на ОК в магазинните рамки.
    ОК влизат в химична реакция с катиони на магнезий, калций и желязо, за да се образува кристали дразнещи тъкан на пикочния тракт и бъбреците (с други думи, провокира развитието на бъбречни камъни или бъбречно заболяване). Наред с това излишната консумация на продукти с високо съдържание на оксалова киселина може да бъде предпоставка за появата на следните патологии:
    - заболявания на сърцето;
    - състояние съдово увреждане;
    - поява болки или остри болки в стомаха, в слабините;
    - заболявания на стомаха, придружено от нарушение на стола;
    - неизправност на дихателната система
    Има и полезно въздействие, но всичко зависи от дозата...
    - оказва благоприятно влияние върху състоянието и функциите на храносмилателната система;
    - стимулиране на мускулите;
    - нормализира нервна система;
    - има благоприятен ефект върху работата на пикочно-половата система женски (помощ, за да се предотврати развитието на аменорея и безплодие дами, отървете се от болезнени чувства и тежки кръвоизливи по време на менструация, за да се отстранят неприятните симптоми на менопаузата);
    - предупреди за безплодие и импотентност при мъжете;
    - притежава чудесни антибактериални качества;
    - призната като незаменим помощник в борбата срещу храносмилателни инфекции, туберкулоза, ринит, хламидия, синузит, мигрена, ревматизъм и други патологии.

    С няколко думи: фогъра който ще си изработиш задължително трябва да има следене на температурата на изпаряване. Задължително лични предпазни средства, като маската да е от висок клас. Имай предвид, че под формата на газ ОК навлиза в пъти по-бързо в организма и кръвоносната система на човека, а и на пчелата. Изпарената ОК навлиза в доста по-голямо количество във восъка, от колкото при накапване или напръскване. Много колеги се отказаха от фогърите, защо?

  2. #1002
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Извинете, но бързам и нямам време да търся та ще питам направо.

    ОК по рецептата на Дони - по колко мг на семейство се пръска?

    Мерси!

  3. #1003
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Извинете, но бързам и нямам време да търся та ще питам направо.

    ОК по рецептата на Дони - по колко мг на семейство се пръска?

    Мерси!
    50 милилитра на семейство. Смятай на междурамие. Аз лично, според силата на семействата съм слагал и повече, и по-малко. Нямам щети(подмор или увредени майки) през годините.

  4. #1004
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Извинете, но бързам и нямам време да търся та ще питам направо.

    ОК по рецептата на Дони - по колко мг на семейство се пръска?

    Мерси!
    По 50, но не по - малко от 30.

  5. #1005
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Колко акар трябва да падне на контролите, та да се предприеме третиране?
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  6. #1006
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Колко акар трябва да падне на контролите, та да се предприеме третиране?
    Над два акара на сто.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #1007
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Над два акара на сто.
    А от кошер?
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #1008
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Тази година, реших да третирам с ленти, приготвени по аржентинската рецепта с оксалова киселина. Видимо изпада доста акар. За ленти използвах бирен картон, такъв от който правят подложките за чаши, попива добре, но е малко крехък. Като цяло мога да кажа, че не е трудно за приготвяне, излиза евтино и е ефективно. Имам и въпрос, на два от кошерите, реших да им оставя лентите до пролетта. Ако някой има наблюдение, че се отразява негативно на пчелите, моля да сподели за да реагирам докато има време. Ако не, аз ще съм информиран за в бъдеще, и ще споделя напролет.

  9. #1009
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Цитат Първоначално публикувано от viktor tit Виж публикацията
    Тази година, реших да третирам с ленти, приготвени по аржентинската рецепта с оксалова киселина. Видимо изпада доста акар. За ленти използвах бирен картон, такъв от който правят подложките за чаши, попива добре, но е малко крехък. Като цяло мога да кажа, че не е трудно за приготвяне, излиза евтино и е ефективно. Имам и въпрос, на два от кошерите, реших да им оставя лентите до пролетта. Ако някой има наблюдение, че се отразява негативно на пчелите, моля да сподели за да реагирам докато има време. Ако не, аз ще съм информиран за в бъдеще, и ще споделя напролет.
    Дай повече подробности как правиш лентите ?

  10. #1010
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    По тази рецепта:
    http://biopchelar.blogspot.com/

 

 
Страница 101 от 107 ПърваПърва ... 519199100101102103 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •