Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 85 от 107 ПърваПърва ... 3575838485868795 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 841 до 850 от общо 1063
  1. #841
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Акара се "крие" основно под коремните сегменти на пчелата. Там той е много добре защитен при накапване също и при напръскване с ОК. Мисля че акара не умира от деректното попадане на кисилина върху него. Дали съм чел и къде не знам, но съм останал с впечатлението че акара умира от глад заради изгорения му хран. апарат. А как поема киселината? От хемолинфата след ухапване на третирана пчела или опитвайки да пробие хитина на третирана пчела? Аз мисля че процеса минава през хемолинфата и заради това е захарта. Да се предизвика облизване и поглъщане. Иначе с накапване не би действала кис. понеже попада върху изключително малко пчели.
    Акара не се храни с хемолимфа.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  2. #842
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Акара не се храни с хемолимфа.
    С какво се храни тогава?

  3. #843
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Акара изгаря хранителния си апарат хранейкии се с хемолимфата на пчелата, пчелите поемат ОК почиствайки се след като бъдат накапани или пулверизиряни. Разтворът 35-100-900 е достатъчно киселинен за акара и за пчелата, и поради това че уврежда хитина на пчелата трябва да се използва веднъж за поколение пчели. Разтворът 500-500 захар-вода отслабва киселинността на ОК поради повечето захар и за това може да се сложи повече ОК 40-50 гр. Трябва да се третира когато няма запечатано пило за максимален ефект.

  4. #844
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от roxterox Виж публикацията
    Акара изгаря хранителния си апарат хранейкии се с хемолимфата на пчелата, пчелите поемат ОК почиствайки се след като бъдат накапани или пулверизиряни. Разтворът 35-100-900 е достатъчно киселинен за акара и за пчелата, и поради това че уврежда хитина на пчелата трябва да се използва веднъж за поколение пчели. Разтворът 500-500 захар-вода отслабва киселинността на ОК поради повечето захар и за това може да се сложи повече ОК 40-50 гр. Трябва да се третира когато няма запечатано пило за максимален ефект.
    Това са и моите познания за третирането с ОК. Появиха се нови теории и за това се опитах да разговорим нещата и ако има нещо ново то да изплува на повърхността.

  5. #845
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Истината е, че ОК приложена в съотношение 900/100/35 не се поема от пчелите. Действието и е контактно и може да се прилага многократно на едно поколение. От 4 г. третирам 3 пъти през седмица от началото на август и веднъж октомври и проблеми не съм имал.

  6. #846
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Истината е, че ОК приложена в съотношение 900/100/35 не се поема от пчелите. Действието и е контактно и може да се прилага многократно на едно поколение. От 4 г. третирам 3 пъти през седмица от началото на август и веднъж октомври и проблеми не съм имал.
    Едва ли само ще се въргалят в нея. Въпроса ми е поглъщат ли я или не? Външно ли действа или вътрешно?

  7. #847
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Едва ли само ще се въргалят в нея. Въпроса ми е поглъщат ли я или не? Външно ли действа или вътрешно?
    Действа на суб молекулярно ниво, с психосуматично влияние върху нагона на акара!!!
    Бях писъл по-нагоре, че при 900/100/35 пчелите приемат много малко от разтвора, по-скоро е от хигиенните си навици отколкото да приемат разствора като сироп. От там следва, че разтворена по този начин ОК действа по-скоро контактно на акара отколкото чрез хемолимфата.

  8. #848
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Действа на суб молекулярно ниво, с психосуматично влияние върху нагона на акара!!!
    Бях писъл по-нагоре, че при 900/100/35 пчелите приемат много малко от разтвора, по-скоро е от хигиенните си навици отколкото да приемат разствора като сироп. От там следва, че разтворена по този начин ОК действа по-скоро контактно на акара отколкото чрез хемолимфата.
    За това имаш ли някакъв материал от някое светило?

  9. #849
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Хубуй де...

    Дайте логични и обосновани мнения как да се дава оксаловата, напръскване с пулверизатор или накапване. С пулверизатор ще намокрим само горната част на рамките и пчелите, които са в горната част на кошера. Ами останалите? С накапване киселината прониква в дълбочината на кълбото. Примерно, миналата есен третирах четири пъти с амитраз през септември и ОК с накапване през октомври, а тази година, в края на август, при теста за акари установих 1,22 акара на 100 пчели.

  10. #850
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Действа на суб молекулярно ниво, с психосуматично влияние върху нагона на акара!!!
    Бях писъл по-нагоре, че при 900/100/35 пчелите приемат много малко от разтвора, по-скоро е от хигиенните си навици отколкото да приемат разствора като сироп. От там следва, че разтворена по този начин ОК действа по-скоро контактно на акара отколкото чрез хемолимфата.
    Не знам дали е от светило, но беше някакво иследване със оцветяване на разтвора. Четох статията преди няколко месеца, ще се опитам да го намеря и да го постна...

 

 
Страница 85 от 107 ПърваПърва ... 3575838485868795 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •