Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 84 от 107 ПърваПърва ... 3474828384858694 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 831 до 840 от общо 1063
  1. #831
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Питам, защо се счита, че захарта сваля ph-то на разтвора? Не трябва ли това да става с основа? И въпрос към Добри60, как си обяснявате факта, че след третиране акара пада най-много между 4 и 7 ден?

  2. #832
    Наблюдател
    Регистриран
    23.01.2015
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Божурище
    rosry_sz
    хитина много се влияе от киселините..неслучйно оръжието на насекомите е имено киселина мравчена..тя е по силна...ако напръскаш пчелите с тея ..със сигурност мрат. Думата ми е за ОК..тя реално има рН 2 и конкент (по памет от Котларски) не повече от 5% ..аз съм пудрил и 5 и 4% ( 40 гр на литър) ..но препоръчително 35 до 40 гр/л..
    Няма друг поразяващ ефект освен рН няма .....
    На пчелите действа по същия начин, но са 20 пъти по голями, разбирай ..по яка обвивка..освен това ОК е по-мека (казват им слаби)...

  3. #833
    Наблюдател
    Регистриран
    23.01.2015
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Божурище
    ..... всеки примес във водата променя рН ... захарта също естествено...просто прават разтвори.. и йони ..а те променят сътношението на катйони и анийони ... сътветно реаксионната способноск и качества на разтвора....

  4. #834
    Наблюдател
    Регистриран
    23.01.2015
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Божурище
    rosty_.... падането на само 5 или 6 акара си го обяснявам по сл начин:
    - толко са си
    - толкова са засегнати от киселината (затова оросяването го смятам за баш..)
    - не им действа ...няма рН...олизали са се да се черпят със захарта и тва е..(между другото ако е подсладян р-р ( много скромна кокинтрасия) хапват ОК ..
    А като е с 4 % чисто вода ....стават малко неспокойни икат се окопитят...

  5. #835
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Dobry60 Виж публикацията
    .
    На пчелите действа по същия начин, но са 20 пъти по голями, разбирай ..по яка обвивка..освен това ОК е по-мека (казват им слаби)...
    И поемат 20 пъти повече активно вещество....та ако им действа би трябвало и те да фалират.

  6. #836
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Акара се "крие" основно под коремните сегменти на пчелата. Там той е много добре защитен при накапване също и при напръскване с ОК. Мисля че акара не умира от деректното попадане на кисилина върху него. Дали съм чел и къде не знам, но съм останал с впечатлението че акара умира от глад заради изгорения му хран. апарат. А как поема киселината? От хемолинфата след ухапване на третирана пчела или опитвайки да пробие хитина на третирана пчела? Аз мисля че процеса минава през хемолинфата и заради това е захарта. Да се предизвика облизване и поглъщане. Иначе с накапване не би действала кис. понеже попада върху изключително малко пчели.

  7. #837
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Акара се "крие" основно под коремните сегменти на пчелата. Там той е много добре защитен при накапване също и при напръскване с ОК. Мисля че акара не умира от деректното попадане на кисилина върху него. Дали съм чел и къде не знам, но съм останал с впечатлението че акара умира от глад заради изгорения му хран. апарат. А как поема киселината? От хемолинфата след ухапване на третирана пчела или опитвайки да пробие хитина на третирана пчела? Аз мисля че процеса минава през хемолинфата и заради това е захарта. Да се предизвика облизване и поглъщане. Иначе с накапване не би действала кис. понеже попада върху изключително малко пчели.
    Рости, както каза акара се крие на топличко в пчелата. При пръскане с пувелизатора ОК не попада само върху пчелите а и върху рамките. При движението на пчелата тя се отърква и засяга и акара, който също се мести по пчелата. Бъркаш рецептите с различната концентрация на захар. При рецепта 600/600/40 действието на ОК е чрез хемолимфата на пчелата, защото тя приема разтвора като сироп. При рецепта 900/100/35 това не е така и тогава действието върху акара е контактно. При пърата рецепта ОК вреди повечко на пчелите, докато втората се води по-щадяща. Третирам от доста години с ОК чрез напръскване два тъти подред през седмица веднъж годишно август-септември и съм много доволен, с нищо друго не третирам.

  8. #838
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз също третирам всяка година с ОК и съм доволен, но трябва да се познават процесите за да се извършват правилно манипулациите. След като третирам с накапване ноември как ОК успява да достигне до огромна част от пчелите ако не е с облизване. На контрола с амитраз след това третиране не пада почти нищо.

  9. #839
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Аз също третирам всяка година с ОК и съм доволен, но трябва да се познават процесите за да се извършват правилно манипулациите. След като третирам с накапване ноември как ОК успява да достигне до огромна част от пчелите ако не е с облизване. На контрола с амитраз след това третиране не пада почти нищо.
    Еми като накапеаш, нали накапваш директно върху кълбото, те се търкат една друга и разбира се почистват. ОК приемат разбира се, но по скоро почиствайки се. Чрл съм иследване за накапване с малко захар, като разтвора е оцветен. После при десекция във пчелата е намероно много малко от разтвора, което говори че действието върху акара в тои случай е контактни, а не толкова чрез хемолимфата. При рецепта 40 гр. ОК на литър, концентрацията на киселина е 100 пъти повече отколкото всички киселини взети заедно в меда. А дори в един нормален мед киселините не са свободни а са под формата на соли. Направи си сметка какво се случва във пчелата при тази концентрация.

  10. #840
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Dobry60 Виж публикацията
    Здарвейте колеги ! Чета форума много отдавна ..не се осмелявам да давам мнение. Но за оксаловата киселина бих искал да изкажа моето менние.
    Третирам с ОК вече 6-7 години.. Определено съм доволен. Преди две години, две отводки ги пропуснах и те загинаха естествено..Смятам, че симптоми като подмор, който се установява седмично (или на две седмици с някаква пръчка или завита дълга телчица от дъното) в студено време (по продължително) се дължи главно на акара. вижда се по подмора.. Пчелите са неспокойни от акара..напускат кълбото и само няколко самтиметра от него (в студено време) се вкоченяват и накрая падат долу и мрат..
    За ОК смятам, че рецептата на Котларси (някъде 2010-11 г. излезе във вестника му) е най-правилна.
    След като искаш да унищожиш акар върху пчела (акара е 20 пъти по малък от пчелата) и ше го трепеш с киселина, ясно е, че киселинността е определяща. (рН) Киселината разтваря хитина и акара пада или мре на място.
    Пчелата страда ли...ДА естествено...и нейния хитин се поврежда..но по-малко или по-точно казано, не довежда до смърта й...
    Но и това се случва.
    ОК която се смесва с разни сиропи или/и други компоненти в разтвора,,,,не може и няма рН=2.0 (по памет) което е същественото...Е..еее, питам кога ще утрепеш акар с ОК която дава рН=7. (т.е. неутрално..)?? ПЪЛНА ГЛУПОСТ е да мешеш захар и ОК.
    Най-много да си прочистят червата (пчелите) ако е останала киселинност (<7.0), което също е положителен ефект.. но не търсения..
    Слагам 3.5 -40 гр. на литър вода...хубаво е да е без много примеси (да не е много твърда) и напръсвам с пулверизатор питите от двете страни с роса. която полепва по пчелите (вижда се , понеже те затихват за миг като ги пръскаш)..
    ТОва е ! ! НЕ обилно , да ги окъпеш.. може да се получи избиване (не дай си Боже нмайката). Аз с напръскване със спринцовка (късно..ноември) си пребих една майка преди години..
    Прилагал съм напръскване ...не съм му фен.,..С пълверизатор е баш.. ! но си е работа ..за по-малко кошери е напълно оправдано..
    Поздрави !
    От 5 години третирам с ОК октомври или ноември с накапване 40гр. на 1л. захарен сироп 1:1 и резултата е отличен. Не разбирам от pH и химични реакции просто гледам резултата а именно няма подмор на пчели само умрели акри, след това съм правил контроли и не пада нищо.
    Правя сиропа с изворна вода розова капачка на Девин защото такава беше рецептата.

 

 
Страница 84 от 107 ПърваПърва ... 3474828384858694 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •