Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 107 ПърваПърва ... 412131415162464 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 1063
  1. #131
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Аз,ги къпя с разтвор на ОК по рецептата на Skutellator,с пулвелизатор ,като вадя да гледам питите до завъртам да пръска на широко и така по гърбовете им,като не вадя пити завъртам на струя и между рамките.И в давата случая по 5-6мл .Началото на септември третирах,онзи ден на 22.10 отново ,нито един кошер нямаше НИКАКВО пило,но пчелите бяха много спокойни и изглежда да са ок.

  2. #132
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Много благодаря за информацията.

  3. #133
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Колеги, дибидюс се обърках с тези концентрации. Тази година за сефте мисля да третирам и с ОК. Добре, прочетох, видях на киното и изведнъж осъзнавам, че има големи различия в препоръчаните концентрации. Та ако е възможно да коментирате различните информации - напр. на ТТИТТО - 35 г оксалова киселина дихидрат в 1л вода. След разтварянето на киселината се добавя 1 кг захар. В други източници обаче препоръчват 75 гр. на 1 кг захар и 1 л. вода. Кое е вярното?
    Ще третирам междурамията със спринцовка, тъй като нямам възможност да вадя всяка рамка и да я пуловеризирам, както препоръчва Любо Григоров. Последно, тази година третирах с мравчена киселина, но имам млади майки и в средата на октомври се срещаше още пило. Затова изчаках ноември за ОК, ама дано и пчелите да гледат календара.

  4. #134
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    На всякаде препоръчват 35гр. ОК на 1литър разтвор.Назад в темата за разтвора (дали да е 1 към 1,или на 900мл вода 100гр захар) е доста писано. Аз също за 1ва година третирам с ОК ,и с пулвелизатора за миене на прозорци ми е по удобно отколкото със спринцовка.Мога да избирам,дали да пръскам на широко,или на струя като със спринцовката,и отпада съда от който трябва постоянно да зареждаш спринцовката-може да го разлееш все пак е киселина.

  5. #135
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Колега, благодаря за отговора!
    Прочетох внимателно темата - може навсякъде в темата да препоръчват това, но освен форума има и други източници, които казват друго - освен във форума - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2, гледам и тук: http://nbps.press.bg/br28/2.htm и по-точно: "... Оксаловата киселина /ОК/ може да бъде приложена в периоди без пило чрез пулверизиране или чрез накапване. В първия случай 30 g оксалова киселина дихидрат се разтварят в 1 000 ml вода. Питите се наръсват от двете страни с 3-4 ml разтвор с пулверизатор. При накапването се използва захарен разтвор /75 g ОК за 1 l захарен сироп/ - по 5 ml за всяко междурамие...", както и този клип: http://www.youtube.com/watch?v=rV2cycUvbLk Затова потърсих мнение от практикуващите.
    Просто искам да съм наясно преди да напръскам, че ако направя беля, после ще е късно. Ако някой може, да вземе отношение по тези въпроси:

    1. Ползвал ли е разтвор чрез накапване с 30-35 гр ОК и ако да, засякъл ли е какъв е ефекта - падат ли кърлежи.
    2. Ползвал ли е разтвор чрез накапване със 75 гр ОК и ако да, засякъл ли е има ли проблеми - падат ли пчели и майки.

    При малко разминаване не бих се колебал, но от 30 до 75 все пак разликата е доста...два пъти и половина!

    PS: Сега видях в германски сайтове и двата варианта: 2% (при на с 35 гр ще се получи 1,7%) и 3,5%. Дали пък някой не бърка тегловни с обемни части...
    http://www.wild-und-honigbienen.de/T...behandlung.pdf
    и
    http://www.youtube.com/watch?v=2GaVa6EBIs8

  6. #136
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Отговора ще го намериш тук

    http://scientificbeekeeping.com/the-...ral-miticides/


    Ние ползваме единствено рецептата която съм описал (няма да я срещнеш другаде)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #137
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Благодаря за отделеното внимание! Благодаря и за линка със статията. Макар че ползвах автоматичен превод, бих казал, че ми беше доста полезна.
    Щом е изпробвана на практика, ще ползвам твоята рецепта. Придържам се към резултатите от практиката. Например по начина, описан от Любо Григоров пък третирам с мравчена киселина (вече е късно) и нямам ни подмор, ни загубена майка. А колко опитни пчелари ме предупреждаваха, че ще остана без кошери, без майки и т.н.т. Еми всяко си иска технологията и съответната технологична дисциплина.

  8. #138
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    72 часа след третиране с ОК с накапване, 50 мл на семейство:


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P8240009.JPG
Прегледи:      935
Размер:	301.4 KB
ID:	450Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P8240010.JPG
Прегледи:      931
Размер:	290.0 KB
ID:	451Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P8240011.JPG
Прегледи:      933
Размер:	298.3 KB
ID:	452Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P8240014.JPG
Прегледи:      930
Размер:	278.1 KB
ID:	453Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P8240017.JPG
Прегледи:      934
Размер:	339.7 KB
ID:	454

  9. #139
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2013
    Мнения
    17
    И аз третирах вчера моите семейства чрез напръскване на питите, но днес забелязах доста подмор пред кошерите.
    Разтвора беше от 3% оксалова киселина и малко захар (100гр захар на 1000мл вода).
    Средно на рамка отиде 10мл разтвор, да не би да съм се попрекалил с количеството?
    Преди третирането не се виждаше акар по пчелите.

  10. #140
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    4
    има си дозировка и трябва да се спазва:15гр киселина в 500милилитра сироп 1:1 и това е доза за десет кошера или по около 50 милилитра за силен кошер,40милилитра за среден и 30 за слаб
    Цитат Първоначално публикувано от Telfera1 Виж публикацията
    И аз третирах вчера моите семейства чрез напръскване на питите, но днес забелязах доста подмор пред кошерите.
    Разтвора беше от 3% оксалова киселина и малко захар (100гр захар на 1000мл вода).
    Средно на рамка отиде 10мл разтвор, да не би да съм се попрекалил с количеството?
    Преди третирането не се виждаше акар по пчелите.

 

 
Страница 14 от 107 ПърваПърва ... 412131415162464 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •