Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 99 от 107 ПърваПърва ... 4989979899100101 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 981 до 990 от общо 1063
  1. #981
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Това може би повечето сте го чели, но има колеги които не са наясно какво намъкват в кошера при третиране с амитраз:
    Амитразът е класифициран като притежаващ потенциален канцерогенен ефект (US EPA 1996 ). На базата на тези изследвания е забранен в САЩ. Употребата му в земеделието е забранена в рамките на ЕС поради неговата екотоксичност (OB L 46, 17.2.2004 г). Разрешен е в отделни страни от ЕС, където е получено разрешение за употреба на отделни търговски марки.
    Не оставя остатъци във восъка, това обаче не важи за меда – „според Европейската Агенция за оценка на медицинските продукти, остатъци от него могат да бъдат намерени до четири месеца в мед съхраняван при температура 20 градуса”.
    Амитразът се разлага на стабилни химични съединения в пчелния мед, които могат да бъдат открити, като остатъци в храната и на повърхността на водни проби (Corta et al.1999).” (Radakovich et al. 2013 ). "... „ За разлика от самия амитраз неговите метаболитни продукти са стабилни в мед и могат да бъдат открити като остатъци в храната и на повърхността на водни проби (Corta et al.1999)." (Radakovich et al. 2013 )
    Амитразът има изразена генотоксичност (увреждащо ДНК действие) спрямо хора при всички тествани концентрации. Причинител за това са неговите метаболитни съединения получени след разпада на препарата. Най-важното е че тестваните концентрации амитраз са много по-ниски от тези които се използват в пчеларството (най-ниската тествана концентрация е 5, 75 пъти по-ниска от допустимите количества остатъчно вещество).
    На най-голям риск е изложен самият пчелар, тъй като той влиза в директен контакт с този продукт. (Radakovich et al. 2013 ).

    Странични ефекти и проявления върху пчелите:
    Усилва действието на други пестициди при смесването им.
    Той е „малко по-токсичен за пчелите отколкото флувалинатът и по време на третиране спира яйцеснасянето на майката (Henderson 1998; pers comms). Това не е учудващо след като Bloomquist (1996) посочва „ Амидините /от която група вещества е Амитразът/ причиняват свръхстимулация на октопаминергичните синапси при насекомите, което води до тремор, конвулсии и продължителен летеж при възрастните насекоми. Освен това, тези химични съединения имат способността да причинят истинска анорексия /загуба на мастното тяло/ при насекоми и също да подтиснат репродукцията.” Randy Oliver (2007, Fighting Varroa – The Arsenal Chemical Weapons).

  2. #982
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    По-тая логика и лекарствата които ни изписват лекарите за лечение имат странични действия,ама ги пиеме когато ни ги изпишат.Всяко лекарство за едно помага,а за друго има страничен отрицателен ефект.А дали с билки ще се оправим е другият момент.А кажете на кой да вярваме и как да се лекуваме както нас така и пчелите ни.А да видим някой умен и мислеш балканец да се изходи по-въпросите който колегата е написал и задава преди мен.

  3. #983
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от seto4e Виж публикацията
    Хитрия балканец също има проблем, защото много често се оказва хитра сврака. Не чувам отговори а въпросите са много:
    -Защо лентите апивар стоят в кошера 42 дена а не 21 или 12 дена?
    -Колко амитраз има в една лента?
    -Колко амитраз се отделя за един ден?
    -Колко амитраз остава в лентата след 42-я ден?
    -Каква е минималната ефективна доза чрез накапване?
    -Каква е минималната ефективна доза чрез опушване?
    -За колко време се разпадат метаболитите при всеки от случаите?
    -Колко амитраз се натрупва в кошера при 3 опушвания през 7 дена?
    Не разбрах дали тези въпроси са към мен отправени.

  4. #984
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    По-тая логика и лекарствата които ни изписват лекарите за лечение имат странични действия,ама ги пиеме когато ни ги изпишат.Всяко лекарство за едно помага,а за друго има страничен отрицателен ефект.А дали с билки ще се оправим е другият момент.А кажете на кой да вярваме и как да се лекуваме както нас така и пчелите ни.А да видим някой умен и мислеш балканец да се изходи по-въпросите който колегата е написал и задава преди мен.
    Тук не се "изхождаме" по въпросите.

  5. #985
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    По-тая логика и лекарствата които ни изписват лекарите за лечение имат странични действия,ама ги пиеме когато ни ги изпишат.Всяко лекарство за едно помага,а за друго има страничен отрицателен ефект.А дали с билки ще се оправим е другият момент.А кажете на кой да вярваме и как да се лекуваме както нас така и пчелите ни.А да видим някой умен и мислеш балканец да се изходи по-въпросите който колегата е написал и задава преди мен.
    Отговорите си ги търси, но логиката ти обърка хранителната верига. Живота на хората е съвсем друга тема. Такива логически връзки между хора и насекоми често водят до неправилни решения.

  6. #986
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    214
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не разбрах дали тези въпроси са към мен отправени.
    Не лично към теб, но ако имаш отговори заповядай. Всеки който е решил да ползва амитраза би трябвало да си ги е задал. Целта беше да се осъзнае, че разликата между ленти с амитраз и опушване с амитраз е колосална.
    Богохулство е да мислиш, че нещо е случайно.
    Да хапнем да пийнем, другото е лъжа.
    Живота свършва, парите не.

  7. #987
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Тук не се "изхождаме" по въпросите.
    Колега, не ми е било за цел да те засегна или обидя.Ако си го приел много лично,моля да ме извиниш.Но аз споделям нещо което съм го видял при крупни пчелари с 400/500бр кошери,и за това питам и мисля че тук във форума му е мястото да коментираме и споделяме тези неща.Аз се опитвах да използвам природни с/ва с/у акара но ударих на камък 2016г.Още се въстановявам.Много колеги използват Амитраза ,но си мълчат и не споделят,крият и не изказват мнения за определени лекарства и начини за борба с/у акара и ноземата.В крайна сметка пчелите са си негови на всеки и да си ги прави каквото иска.И аз не съм много превърженик на това третиране но като виждаш че този който третира с него,и са му живи пчелите и ти процедираш като него.Дано съм бил изчерпателен за да ме разбереш правилно.Винаги съм споделял опита си и не съм крил нищо,но сега за втора година го прилагам и още не съм на ясно за него и ме вълнува.Поздрави.

  8. #988
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Чудна работа при този скоростен разпад. Защо ли?
    Разпада се бързо според лектора, защото средата в кошера е с подходяща за целта киселинност. В лентите си стои изолиран и запазен и бавно се излъчва.
    За вредата от амитраза всички цитират един и същи текст, копиран в незнайно колко сайта. Да не стане като спанака, дето уж съдържал много желязо, пък после се оказало печатна грешка. Според мен е нужно подробно запознаване с наличните изследвания. Тогава би могло /може би/ да се отговори на въпроса каква е разликата при опушване, накапване и амитраз на ленти. Всичко останало са приказки без аргументи. За резистентността също трябва да се провери. Всеки лектор ще пее за фирмата, която го е пратила, това е ясно. Но все пак тези лекции ги слушат и четат всички, които правят научна работа по пчелите. Досега щяхме да сме чули конкретни аргументи "за" и "против", ако беше съвсем левашка обосновката. Това, че аз не си гледам пчелите по правилата, защото нямам време, не означава, че не мисля по същество. Когато има нужда, питам, пък как ще постъпя - зависи от множество странични фактори.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #989
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Защо е нужно да се използва препарат, който е забранен за използване в ЕС, щом има препарати, които също действат добре и са разрешени за употреба? Какво е предимството на този амитраз пред да кажем ОК?

    Аз не го използвам и съм нямала загуби миналата зима. Сега използвах ОК и засега ми се струва, че върши добра работа.

    @rosty_sz изглежда си прав за действието на ОК, започна да дава резултат и семейството доста живна. Накапах всички семейства ама само тази отводка беше много опаразитена. Семейството е силно, събрало си е запаси, но беше някакво анемично и не се движеше много, сега е съвсем различно, днес се облита

  10. #990
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Добре е че изяснихме някои подробности и да даваме по същество. Тези дни ми обещаха някои нови статии по въпроса за третиранията и с амитраз и с оксалова. Ще ги вземе прочета и ако наистина има нещо важно ще споделя. Иначе на част от въпросите поставени по-горе имам отговор на други едва ли въобще ще получим. В лентите Апивар има 0,5 гр. във всяка или за третиране на едно семейство се ползва 1 гр. Това е мноооооого повече от колкото се прилага с накапване или напушване. Определено това е нужно за да се освобождава веществото. За пример давам Чекмейт и Перицин където също има огромна разлика в количеството вещество в полза на лентите, същото наблюдаваме и при аржентинската рецепта и оксалис примерно. Лентите със сериозни активни вещества стоят повече от 12 дни за да създават защитна стена, иначе работата си свършват за 12 дни. Колко активно вещество остава след 42 дни или след всеки ден не съм срещал като инфо, но при пвц лентите това подлежи на изследване от всеки чрез притегляне с чувствителна везна. Минималната ефективна доза при опушване 7-8 милилитра за 100 сем. а съм чувал и има в нета рецепти с над 20 милилитра за 100 сем. това е така, защото пчелите могат дост добре да "задържат дъха си " и бързо да издухат мъглата от "пушилката" и за това могат да понесат сериозни концентрации. Колко е време е разпада могат да отговорят хора с сериозна техника и знания (научни работници). За съжаление нашите в БГ нямат интерес за изследвания в такава посока и дори нямат интерес за никакви изследвания и затова сме на тоя хал. Само искам да ми кажете на няколкото известни имена с титли пред тях , които всяка година изнасят лекции в Плевен и обикалят БГ къде са им пчелините на които провеждат своите опити и изследвания?

 

 
Страница 99 от 107 ПърваПърва ... 4989979899100101 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •