Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 96 от 107 ПърваПърва ... 46869495969798106 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 951 до 960 от общо 1063
  1. #951
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Излишно се притесняваш за неща, които нямат нужда от чак такава прецизност. Горене вътре в спиралата няма да се получи, няма кислород. Може да има термична деструкция, но няма да е в съществени мащаби, защото съдържащата се в течността вода се изпарява почти взривно от свръхнагрятата повърхност и поглъща голямо количество топлина, охлаждайки спиралата.
    Дано си прав! Аз разсъждавам по най-простия начин:
    - преди да постъпи течността в спиралата има въздух, час от който е кислород
    - спиралата е нагрята до над 600грС и масата и е поела определено количество енергия
    - влиза някакво малко количество течност, което при допира с нагрятата спирала се изпарява ударно и продължава да се нагрява вече от цялата спирала.
    Виж какво се случва с ОК при различните температури и ми обясни какво става по нататък.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #952
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Разглеждаш случая много статично. При постъпване на течността в нагрятата спирала се образува пара. Увеличаването на обема е мисля, около 1000 пъти. Тази пара излиза с голяма скорост от спиралата и едва ли има време да топлообменя със стените. Със сигурност се образуват продукти на термичен разпад, но основно ще са СО2 и Н2О. Ще има и междинни съединения, но количеството им ще е пренебрежимо малко. Така поне си го представям аз. Доказателства йок. Ако има голям процент термично разлагане, отвътре по повърхността на тръбичката ще се натрупва въглерод, като в по-студените участъци ще предизвика запушване.
    По аналогия с тютюнопушенето, където се отделят разнообразни смоли, катрани и цианиди, човешкия организъм издържа на това много десетилетия, преди да се проявят болестни признаци. А пчелите често-често ги опушваме с отровния пушек на пчеларската пушалка, пък нищо им няма. Че щели сме да ги опушим още 5 - 6 пъти с газовата опушвачка, акар ги ухапал.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #953
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Имам една отводка, вече семейство, на която в последната седмица всеки ден намирах по 5-6 мъртви акара на дъното. Престраших се и ги накапах с ОК по рецептата на Дони, 50мл. 48 часа по-късно на дъното няма вече нито 1 акар. Защо така след накапването спряха да падат акари?

  4. #954
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Имам една отводка, вече семейство, на която в последната седмица всеки ден намирах по 5-6 мъртви акара на дъното. Престраших се и ги накапах с ОК по рецептата на Дони, 50мл. 48 часа по-късно на дъното няма вече нито 1 акар. Защо така след накапването спряха да падат акари?
    Ами защото времето за контрол е малко.А преди това с какво си третирала?

  5. #955
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    С VarroMed®
    Обсъждахме го в темата С какво ще третирате тази година.

    Как ще е малко времето, 48 часа и нищо. Преди това имаше по няколко акара всеки ден.

  6. #956
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    С VarroMed®
    Обсъждахме го в темата С какво ще третирате тази година.

    Как ще е малко времето, 48 часа и нищо. Преди това имаше по няколко акара всеки ден.
    Ами помисли! Пчелите намаляват, акара и той. Пчелите по-слабо активни, акара и той.

  7. #957
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Така, ще обясня пак а и ти помисли.
    В продължение на 7 дни намирам по няколко мъртви акара на дъното. Накапвам с ОК и 48 часа по-късно няма нито един акар. Как точно са намалели пчелите от днес до утре? Активността на пчелите си е все същата като преди 9 дни щото времето си е едно и също - хладно нощем и сутрин, топло през деня.

  8. #958
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Така, ще обясня пак а и ти помисли.
    В продължение на 7 дни намирам по няколко мъртви акара на дъното. Накапвам с ОК и 48 часа по-късно няма нито един акар. Как точно са намалели пчелите от днес до утре? Активността на пчелите си е все същата като преди 9 дни щото времето си е едно и също - хладно нощем и сутрин, топло през деня.
    Ами така както се случва при хората, но при нас е по-продължителен този период, съответно се свежда до години, а при насекомите - дни.

  9. #959
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    След накапване с ОК акара пада активно след 4-ия ден. Случва се по-бързо само в много влажно време. Мравките обожават падналите акари и често упорочават резултатите на контролните намазки.

  10. #960
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Вчера накапах с ОК, но...

    Но в рецептата 900/100/35 добавих и 6 грама тимол, разтворен в спирт и... чесън на прах - едно пакетче от цели осем грама. В началото миризмата на чесъна преобладава, чак след това тимолът мирише приоритетно. Ръсих средно по 50 милилитра. До сутринта тимолът не изчезна от обонянието ми.

    Ефекта... Непосредствено след накапването доста пчели, почти обезкосмени и с надути кореми, тръгнаха на разходка из пчелина като изпадваха от прелките, не можеха да летят и се чудих, къде да стъпя, че да не ги изпомачкам. Визуално, на око, прецених, че няма страшно, защото не бяха повече от 30 до 50 пчели от кошер. Предполагам, че бяха най-старите. Тази сутрин отидох и всичко беше наред. Нямаше мъртви пчели по почвата повече от преди третирането, като не намерих и скупчени да се топлят за през нощта и съответно изстинали. Вчера доста ми се разхлопа машинката, като видях, какво пада от прелките, но в момента всичко е спокойно, мирно и тихо. Отварях дъна, но видях само няколко акара, по принцип тази година пчелите ми нямат акари.

 

 
Страница 96 от 107 ПърваПърва ... 46869495969798106 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •