Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 88 от 107 ПърваПърва ... 3878868788899098 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 871 до 880 от общо 1063
  1. #871
    Наблюдател
    Регистриран
    17.02.2011
    Мнения
    29
    Здравейте,пролетта когато тука(стр.79-82)се коментира ОК с Глицерин бях решен да опитам...Нещата така се сложиха ,че не успях...Та ако някой е изпробвал ще съм благодарен да сподели кое как.

  2. #872
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    И аз да се разпиша: от 3г. третирам само с ОК против акара през Ноември, т.е. когато няма пило...дозата ми е 2 литра вода, 250гр. захар и 80гр. ОК - за около 50 кошера.....накапвам ги със спринцовки с дебели игли в междурамията, по 40-50мл. разтвор в зависимост от броя на рамките....с игли ги къпя за по-фино накапване, с пулверизатор не мога да си представя да вадя рамки ноември и да ги опушвам, когато са на кълбо едва ли не, при температура 5-6 градуса....миналата есен след третирането с ОК три слаби семейства умряха, оттогава съм решил слабите семейства да не ги третирам с нищо, защото умират.

  3. #873
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    В края на юли поставих кърпички напоени с ОК и глицерин в съотношение, глицерин-13 гр., ОК-12 гр. И вода 10 мл. за една кърпичка която се поставя върху рамките над плодника. В периода за който кърпичките престояха в кошера около 40 дни, падаха постоянно акари, като на 2-3 дни проверявах контролите и някъде имаше по 30-40 акара, някъде и по малко, някъде нямаше. На 40 ден махнах кърпичките и пулверизирах с ОК 900/100/35 и на 8 ден резултатът не ми хареса. В семеиствата където падаха по 30-40 акара преди сега имаше стотици. Явно метода не е така ефективен приложен с кърпички. Може би с плаки напоени с ОК и глицерин спуснати между рамките ефекта ще е по добър, а вчера в пчеларски магазин видях, че се предлагат вече такива плаки. Ако някой е ползвал да сподели. Поздрави.

  4. #874
    Наблюдател
    Регистриран
    10.11.2013
    Мнения
    29
    Нещата по книгите и по нивите са различни ... Да споделя и моя опит. Ползвам оксалова от доста време, третирал съм "N" на брой пъти през активния сезон. Не съм имал проблеми с пило и брой пчели. Тази есен /започвайки от края на юли/ 5-ет пъти с интервал 5-ет дни, акара е в повечко. Всъщност в момента най-силните семества са с най-голям брой третирания. Основния проблем е акара в пилото, /сравнително малък процент е в/у пчелите/ затова мисля че 3-и третирания през седмица са недостатъчни.
    Между дугото 0,5% разтвор на ОК си е ефективен точно толкова, колкото и 3,5%
    System network ...

  5. #875
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Голяма черна дупка. Тука е мястото да се изкаже някое професорско величие, но нямат келепир. Добре е че се споделя, така ще напасваме рецептите си.

  6. #876
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Голяма черна дупка. Тука е мястото да се изкаже някое професорско величие, но нямат келепир. Добре е че се споделя, така ще напасваме рецептите си.
    http://medicine-bg.net/the-ancient-a...alova-kiselina
    ТОКСИКОЛОГИЯ - КОРОЗИВНО ОТРАВЯНЕ С ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА


    Приема на 15-30 грама оксалова киселина обикновено е фатален за пациента.

    П.П.Един пчелар тежи 80-100кг. едно добро семейство 5кг. Закръглявам за по лесно та един пчелар тежи около 20 с-ва .
    А на 20с-ва даваме 35гр. оксалова доза със сигурност летална за пчеларя.

  7. #877
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    http://medicine-bg.net/the-ancient-a...alova-kiselina
    ТОКСИКОЛОГИЯ - КОРОЗИВНО ОТРАВЯНЕ С ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА


    Приема на 15-30 грама оксалова киселина обикновено е фатален за пациента.

    П.П.Един пчелар тежи 80-100кг. едно добро семейство 5кг. Закръглявам за по лесно та един пчелар тежи около 20 с-ва .
    А на 20с-ва даваме 35гр. оксалова доза със сигурност летална за пчеларя.
    Оооо, честито! Незнаех, че си станал професор.

  8. #878
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    http://medicine-bg.net/the-ancient-a...alova-kiselina
    ТОКСИКОЛОГИЯ - КОРОЗИВНО ОТРАВЯНЕ С ОКСАЛОВА КИСЕЛИНА


    Приема на 15-30 грама оксалова киселина обикновено е фатален за пациента.

    П.П.Един пчелар тежи 80-100кг. едно добро семейство 5кг. Закръглявам за по лесно та един пчелар тежи около 20 с-ва .
    А на 20с-ва даваме 35гр. оксалова доза със сигурност летална за пчеларя.
    Доста идеалистично подхождаш. Когато човек приеме вътрешно, всичко отива в храносмилателния тракт, а оттам в кръвта. При пчелите имаме външно третиране, а ако рецептата е само със 100 грама захар на литър сироп, смятай колко от ОК поемат с хоботчетата си, смятай колко се изпарява във въздушната среда на кошера заедно с водата, което пък е фатално за тънката хитинова обвивка на акара. И дума не може да става за пчела и човек, защото въздействието е по корено различен начин.

    Между другото си прав. На етикета на ОК, която ми пратиха от лабораторията, има доста добре предупреждаващ текст за опасностите при боравене с ОК. Тя не е шега и е доста опасна.

  9. #879
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Оооо, честито! Незнаех, че си станал професор.
    Мерси !
    Трябва да си помагаме нали сме хора и то не какви да е а пчелари отдадени на една благородна кауза за един по добър зелен свят.
    П.П.Няма да има само около теб по твоя край я!

  10. #880
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Доста идеалистично подхождаш. Когато човек приеме вътрешно, всичко отива в храносмилателния тракт, а оттам в кръвта. При пчелите имаме външно третиране, а ако рецептата е само със 100 грама захар на литър сироп, смятай колко от ОК поемат с хоботчетата си, смятай колко се изпарява във въздушната среда на кошера заедно с водата, което пък е фатално за тънката хитинова обвивка на акара. И дума не може да става за пчела и човек, защото въздействието е по корено различен начин.
    Е даде ама нали все пак пчелата приема дадена част от ОК в линка пише /Системната й абсорбция води до развитие на тежкостепенна хипокалциемия, защото взаимодейства с калция в кръвта и така получения неразтворим калциев оксалат се натрупва в черния дроб, бъбреците, сърцето и белите дробове. Екскретира се и чрез урината/.Е това за човека де ама пчелите нали се хранят една друга.

    Между другото Ранди Оливър биолог световноизвестен учен практик години наред прави изследвания с ОК и пише на сайта си че все още не се знае на 100%точното действие на ОК дали е контактно или алиментарно или комбинация.

 

 
Страница 88 от 107 ПърваПърва ... 3878868788899098 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •