Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 107 ПърваПърва ... 456781656106 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 1063
  1. #51
    Наблюдател
    Регистриран
    08.11.2011
    Мнения
    44
    Цитат Първоначално публикувано от ingivo
    А който не панимает инглиш sadsmile;
    http://translate.google.com/#en/bg/
    например

  2. #52
    Наблюдател
    Регистриран
    01.10.2012
    Мнения
    38

    третиране за акар

    здр колеги на 15 септември махнах лентите с варотом,но искам да третирам кам краиа на ноември с ок киселина ,даите савет как да третирам с ок киселина.

  3. #53
    Ами,прочети първо какво е написано по темата и ако нещо не ти е ясно, тогава задай конкретен въпрос.

  4. #54
    Дойде времето и аз да третирам . Мисля да го направя в края на октомври при подходящи климатични условия които се очертават в този период. За 6 семейства по 30 мл ще са ми необходими 180-200 мл работен разтвор . Последно вода захар 1:1 ли да е или може и с по малко захар.

  5. #55
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    900ml вода
    100gr захар
    35gr ОК
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #56
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    1л.вода
    1кг.захар
    75гр Ок.
    От 30 до 50мл на с-во в зависимост от силата.

  7. #57
    Да попитам и аз "Какво да правя с кърлежа"

    Малко обяснение. По мойте географски ширини не сме разглезени с късно пило. И цялата ми практика е ориентирана на тези навици. Третирам за акар с лентички колкото по-рано мога и евентуално повтарям малко преди истинската зима с оксалова киселина.

    Тази година
    1. Не съм третирал пролетта - нямах акар по дъната и по пчелите.
    2. След последния мед сложих тимол на прах в тензухени торбички всяка в клетка за майки. (между другото нямах загубена майка заради тимола).
    3. След около месец - 30 август, сложих лентички варостоп.
    4. Благодарение на комбинираното действие на топлата есен, късното (Септември) макар и малко (~3х0.500 мл.) подхранване със сироп и млади, по мое мнение мн. добри юлски майки, пилото продължава и към настоящия момент. Според мен, това пило спомогна за ре-инвазия на акара и ситуацията в момента я определям като много тревожна. Никога досега не е било да отворя кошер и да видя по гърбовете на пчелите акар. Сега виждам от 5 нагоре (и над 10) пчели с акари по гърбовете, при положение че извадя всяка рамка и НАБЪРЗО я погледна от 2те страни.

    Питам за съвет - мога ли да разчитам на 2 или 3 третирания с ОК следващия месец (накапване с по 5 куб. на междурамие р-р 75гр. ОК на 1л сироп ) или има още нещо което мога да направя сега? Не искам все още да мисля за опушване с амитраз и т.н. грозни препарати?
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  8. #58
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ОК с пулверизатор по 50 мл на семейство. Изтъркаха ми се пръстите да пиша съотношението. Предпочитам третирането да го наравя много по-рано (по времето когато обикновено се слагат лентичките). Разтворът в тази концентрация няма никакви видими ефекти върху развитието на семейството (дори при 20- кратно завишена доза при пролетно третиране (благодарение на един инцидент)), освен може би отделни опити (нищо повече) за самосмяна на майките. Предполагам това се дължи на блокиране на феромоните и семейството усеща че нещо става, тъй като е установено че молекулите на ОК "полепват" по вътрешността на кошера създавайки повърхностен слой.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #59
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Питам за съвет - мога ли да разчитам на 2 или 3 третирания с ОК следващия месец ....
    При така описаната картинка,третирай незабавно.Ако почакаш,може да не се наложи пролетта въобще да няма какво да третираш.

  10. #60
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Да попитам и аз "Какво да правя с кърлежа"


    Питам за съвет - мога ли да разчитам на 2 или 3 третирания с ОК следващия месец (накапване с по 5 куб. на междурамие р-р 75гр. ОК на 1л сироп ) или има още нещо което мога да направя сега? Не искам все още да мисля за опушване с амитраз и т.н. грозни препарати?
    С ОК се третира еднократно, когато няма пило. Това важи в най-голяма степен при третиране с накапване. Тогава пчелите поглъщат разтвора и повторно третиране по същия начин води до предозиране на погълнатата ОК и до неблагоприятни ефекти. При напръскаване с ОК, страничните ефекти са по-малко, но въпреки това не ти препоръчвам да го повтаряш. Най-добре остави ОК за момента, когато няма да има пило. За неотложно третиране, можеш да избереш някой друг противоакарен препарат. Предполагам, че третирането с лентички не е дало нужния резултат. При отглеждането на късно работническо пило, в една килийка се отглежда само по един до два нови акара и за такъв кратък срок не може акара да се размножи съществено.

 

 
Страница 6 от 107 ПърваПърва ... 456781656106 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •