Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 50 от 107 ПърваПърва ... 40484950515260100 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 491 до 500 от общо 1063
  1. #491
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    И така да уточним колко от Вас който третират късно с ОК когато няма пило имат проблем с иззимуването на пчелите си.
    Аз не съм имал проблем за сега и се надявам и за напред да е така.

  2. #492
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    В корабоводенето има закон по добре грешна маневра от колкото никаква ,МОЖЕ и да помогне аз вярвам на очите си и виждам какво пада.
    Не казвам да не третираш, а просто да внимаваш. През зимата не се раждат нови пчели, тъй че всяка нанесена щета има дълотраен ефект.
    Единствено може да се успокояваме, че акарите биха причнили повече вреда в пролетното развитие, отколкото третирането през зимата. Тук е важно каква е опаразитеността преди третирането - ако е висока, третирането обикновенно помага, ако акари почти няма - все едно си тръгнал на лов за врабчета с гаубица - да, ще убиеш някое и друго, но сградите в квартала ще пострадат повече.

    И за протокола, аз не третирам през зимния период.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #493
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    И така да уточним колко от Вас който третират късно с ОК когато няма пило имат проблем с иззимуването на пчелите си.
    Аз третирам с ОК вече 5 години и да пази Господ не съм имал проблем ! Единствено тази пролет една майка не пронесе до 15 април и отиде в небитието ,но не съм сигурен ,че е повредена от киселината. Третирам веднъж и то само есента ! Изминалия вторник я свърших тази работа . Ползвам само австрийска ОК с чистота 99,6% ! Поне съм сигурен ,че в кутията няма пудра или брашно !

  4. #494
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan Mankov Виж публикацията
    Аз третирам с ОК вече 5 години и да пази Господ не съм имал проблем ! Единствено тази пролет една майка не пронесе до 15 април и отиде в небитието ,но не съм сигурен ,че е повредена от киселината. Третирам веднъж и то само есента ! Изминалия вторник я свърших тази работа . Ползвам само австрийска ОК с чистота 99,6% ! Поне съм сигурен ,че в кутията няма пудра или брашно !
    От къде я купуваш тая АВСТРИЙСКА -ОК !!!
    Милен Михов

  5. #495
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    От къде я купуваш тая АВСТРИЙСКА -ОК !!!
    От пчеларски магазин във Виена .

    .

  6. #496
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Днес проверих контролите и резултатите са доста различни, от няколко броя до няколко стотин , но определено полза има от късното третиране с ОК.

  7. #497
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от XAHKPYM Виж публикацията
    Казвате, че е раничко за ОК. И аз видях, че носят доста прашец пчеличките, но края на ноември не се знае какво ще е времето, та затова мислех сега. Явно трябва да поотложа. А в такъв случай сега с Нозевит става ли? Иначе и аз август сложих лентичките, но нещо не съм доволен. Като подхранвах преди 3 седмици с инвертиран сироп видях паднали акари в хранилките, по 1-2, но имаше и затова се реших на ОК.
    Зависи от района, аз преди няколко дена при 20 градуса прегледах 2 кошера и нямаше и следа от пило нито запечатано нито никакво. И си е точно навреме, впрочем днес направих тази последна манипулация за годината.

  8. #498
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    И така да уточним колко от Вас който третират късно с ОК когато няма пило имат проблем с иззимуването на пчелите си.
    Миналата година за 1ва година третирах когато няма пило и останах много доволен. Тези приказки за подмор на ранени дълбоко от войната с акара пчели го нямаше а не съм ги мазал една по една с крем здраве

  9. #499
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Миналата година за 1ва година третирах когато няма пило и останах много доволен. Тези приказки за подмор на ранени дълбоко от войната с акара пчели го нямаше а не съм ги мазал една по една с крем здраве
    Попитай Манол от Царево за неговата загубена война с акарите .........

    Уж третирал много пъти и всичко било наред, ама семействата му пак се изхитрили да умрат, но не от акари, а от вируси, донесени от акарите ...... Поне това е неговата версия. Разказа ми я лично на Пловдивското изложение. Същото са показали и изследванията от Гургулова - вирусна инфекция, вероятно причинена от неконтролируемо разрастване на акарите преди да бъдат унищожени при третиранията. Колкото до наличието на акари Манол твърдеше, че такива не е имало в умрелите семейства. Причината за смърта са точно вируси, и дори в изследванията е било цитирано от точно кой вид са били и в какви количества, но това не го запомних. Спомням си само, че бяха 2 различни вида вируси.

  10. #500
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Май наистина вярвате в....."загубената война с акарите".Аз пък си мисля,че имаше пари за освояване....

 

 
Страница 50 от 107 ПърваПърва ... 40484950515260100 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •