Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 107 ПърваПърва 12341252102 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 1063
  1. #11
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Цитат Първоначално публикувано от nikberk
    Защото няма да третирам с работен разтвор ,а с изпаряване с изпарител.
    Колега ,nikberk,разбрах,че си третирал с изпарителя.Как дозира 2 грама и доволен ли си от резултата?Сподели ако обичаш!
    Няма проблем ,но писах по темата в другия форум .http://www.beehoneyportal.com/forum/...p=33885#p33885
    И без това участвуваме и четеме и двата форума.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Пиши и на нас - тези, които не участваме и не четем двата форума, а само този !!!
    Working....

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Колеги, подходящо ли е времето тези дни - с Т около 20 С да се третират семействата с оксалова к-на по един от начините, подробно описан от Б.Александров - пулверизиране или накапване(за изпаряване е необходим специален изпарител, който мнозинството не притежават).
    Working....

  4. #14

    Оксалова киселина

    Здравейте ! Отдавна чета във форума и доста неща съм понаучил оттук, за което благодаря.
    С първите си пчели се сдобих в края на юни 2011. До есента вече се събраха 10 отводки в ДБ кошери. Успешно или не, това скоро ще се разбере, ги зазимих, но августовските отводки бяха доста слаби, със стари майки. Майките им ги смених почти веднага и това даде резултат. Отводките ги третирах есента с перицин. Трябва ли сега /имам оксалова киселина/ да третирам с нея и ако да по какъв начин и по колко на кошер ?
    Не съм ги отварял от есента /страх ме е да не ги изстудя/, а някои бяха с много малко хранителни запаси. Нормално ли е по това време да им слагам питки или нещо друго за храна, или да чакам февруари ?
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Здравей.
    Казваш, че си изчел форума, но явно не си чел внимателно и не си подготвен теоретически , а си се хвърлил надолу с главата в пчеларството. Но както и да е, хванал си се на хорото. Успех.
    Дават го слънчево време тези дни. Така че понапече ли слънцето и да няма вятър, открехни внимателно горните табли, без резки движения и виж положението на кълбото и големината му и ще добиеш представа за силата на семейството и хранителните запаси. Не чакай да се вдигнат темепературите, защото над 4-5 градуса кълбото вече започва да се разпуска леко и да излиза над рамките и не можеш да разбереш дали имат мед над "главите" си или са се качили на горните рамки. Ако кълбото е в предната част на рамките, значи бъди спокоен, ако са назад и високо горе, трябва да слагаш питки. Можеш и преди това да прилепиш ухо до кошера и да чуеш жуженето на пчелите, ако е тихо и спокойно, не се притеснявай, може и да не ги отваряш. Като почукнеш, ще чуеш леко увеличаване на силата на жужене и бързото му затихване. Тогава всимко е наред. Ако жужат силно и не утихва жуженето, значи има някакъв проблем. Ще ги научиш тези неща, но с времето си.
    Ако си решил да третираш с ОК чрез накапване, тогава трябва да ги отвориш задължително и по 5 мл на междурамие с спринцовка правиш по една черта между горните летви на рамките. Сироп 1 л - 35 грама ОК. За изпаряване - трябва да са по високи температурите.
    Ако си с дъна с изваждащи се табли, или дълбоки дъна, можеш лесно да разбереш дали всичко е наред в семейството. Ако подмора е много, значи има проблем. Десетина пчели не са проблем. И най вече кърлежа много ги тормози зимата пчелите и жуженето им е неспокойно и подмора е много. Обикновено такива семейства умират до края на декември. Общо взето перицина върши добра работа, както и амитраза, но те са забранени за ползване в ЕС.
    Но ако много се притесняваш, а сигурно е така. Всички сме минали по този път, слагай питки и затоплящи материали отгоре, защото вече семейството е тръгнало да се развива.
    Току що се връщам от лекцията на Ангел Грънчаров и той категорично твърди и е доказано , че най големия причинител за зимната смъртност е кърлежа. И затова задължително е да се третира и през месец октомври.
    Още веднъж УСПЕХ.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Когато се третира через накапване със захарен сироп 1/1 на 100млл се слагат4,5гр оксалова киселина,а дозата на междурамие е 5млл.

  7. #17
    До Е. Филимонов "Казваш, че си изчел форума, но явно не си чел внимателно и не си подготвен теоретически , а си се хвърлил надолу с главата в пчеларството."
    Не съм казвал, че съм изчел форума никъде и не знаех че задаването на въпроси е признак на ниска теоретическа подготовка. Извинете ме, занапред ще се опитвам да не питам. За дадените наставления и обяснения искрено Благодаря ! Това е съвсем сериозно.
    До Алексей : Благодаря, тези дни ако е рекъл Господ ще пробвам рецептата.
    .
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    OK ще се окаже май единствения ефикасен метод за борба с акара, също и евтин...
    Лошото е, че производителите на "лентички" са захапали яко кокала и няма да се учудя, ако в скоро време се появят платени публикации за вредата и неефикасността на ОК wink;
    Не е сложно да се направи, планирал съм и такова да си направя след приключване на останалите "направи сам" дейности.

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    И аз да попитам нещо дали вече е късно за третиране с ОК чрез накапване? Имам доста умрели семеиства и много напуснали кошерите а и в другите има доста подмор и съм обезпокоен защото до сега не съм пропускал третиране но го правех с варостоп и варотом но маи фаида никаква пчелите са опаразитени.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от perdeee
    И аз да попитам нещо дали вече е късно за третиране с ОК чрез накапване? Имам доста умрели семеиства и много напуснали кошерите а и в другите има доста подмор и съм обезпокоен защото до сега не съм пропускал третиране но го правех с варостоп и варотом но маи фаида никаква пчелите са опаразитени.
    Защо мислиш,че пораженията които имаш са от неправилно или некачествено третиране?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

 

 
Страница 2 от 107 ПърваПърва 12341252102 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •