Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 100 от 107 ПърваПърва ... 50909899100101102 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 991 до 1,000 от общо 1063
  1. #991
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ...Минималната ефективна доза при опушване 7-8 милилитра за 100 сем. а съм чувал и има в нета рецепти с над 20 милилитра за 100 сем...
    Тактик е 125 г/л амитраз. За опушване слагаме 5 мл от него, т.е. 0,625 г и допълваме до 105 милилитра. За един милилитър готов разтвор се получава 0.006г / милилитър. Едно впръскване е 1 до 2 мл или от 0,006 до 0,012 г / кошер. Сравнено с 2 г при лентите Апивар, разликата е колосална - повече от 100 пъти. И десет пъти да третираме с пушалката, няма да достигнем и десета от тази доза. Но пък не се знае колко от амитраза в лентите успява да се отдели, това никой не го казва. Има мегдан за мислене.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #992
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да, така е. Пак казвам поглеждайки Чекмейт и Перецин положението е същото. Нямам толкова чувствителна везна да измеря чекмейта, защото имам нови ленти имам стоели в кошери 40 дни. Апивар нямам и не съм виждал на живо все още.

    В една лентичка Чекмайт има 1.36 g активно вещество. За един кошер се препоръчват 2 лентички или 2.72 g (кумафос на прах). В същото време при Perizin-а, който се употребява посредством накапване, дозата за 1 семейство е само 36 mg (разтворен кумафос), а действието е същото. Следователно в 2 лентички Чекмайт има достатъчно кумафос за 75 кошера

  3. #993
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ...в 2 лентички Чекмайт има достатъчно кумафос за 75 кошера
    Но никой не казва колко от този кумафос успява да се излъчи от лентичките и колко се изхвърля накрая заедно с тях. С везна според мен няма да се установи това - предполагам наличие на съпътстващи вещества, които се отделят заедно с активното вещество.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #994
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Но никой не казва колко от този кумафос успява да се излъчи от лентичките и колко се изхвърля накрая заедно с тях. С везна според мен няма да се установи това - предполагам наличие на съпътстващи вещества, които се отделят заедно с активното вещество.
    Освен това, вероятно има и влага, която се абсорбира от лентите.

  5. #995
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Лентите са някакво ПВЦ и едвали абсорбират.

  6. #996

  7. #997
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #998
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Здравейте колеги. Третирам за първа година с ОК и искам да попитам за мнение за зимното третиране.
    Третирах началото на септември с разтвор с ОК с пулверизатор само по горната част на рамките и подпокривната табла. Идеята ми е да третирам пак с накапване към края на октомври и началото на ноември с накапване, когато ще накапя междурамията. Сега третирах по-малко (само горната част на рамките) защото вероятно при следващото третиране октомври ще засегна отново същото поколение пчела (част от зимните пчели вече са се излюпили) и да ги предозирам с киселината.
    Има ли резон в идеята ми и добре ли е отново да третирам в края на октомври ?

  9. #999
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    http://scientificbeekeeping.com/exte...ress-report-4/
    Който се интересува от оксалова киселина с удължено действие от тук.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #1000
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора

    Стана тя каквато стана, изтървах третирането тази година... Обикновенно третирам с накапване с ОК август месец началото, но работата не ми остави никакво свободно време и укъснях. За да наваксам мисля да направя един фогър хоум мейд и чрез сублимиране да направя есенното третиране. Понеже времето ми е много накъсяло а магазините са на кошерите а нямам време да ги махна, да третирам и да ги сложа пак обратно върху кошерите питам баш разбирачите:
    1. Ако третирам чрез сублимиране на ОК ще имам ли проблеми с качеството на меда който ще бъде събран догодина?
    2. Имам 8 кошера с неизваден мед, ако ги третирам и догодина през медосбора извадя този мед ще има ли останала ОК или тя ще бъде изчистена от пчелите? Безопасно ли ще бъде употребата на такъв мед? Все пак най-важно е човешкото здраве!

    Въпросите са породени от последствията до които може да доведе поемането на ОК от човек.

 

 
Страница 100 от 107 ПърваПърва ... 50909899100101102 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •