Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 114

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Въпроси и отговори относно конфедерацията

    Отварям тази тема във връзка с едно лично съобщение от човек, който не иска да пише директно във форума, но който има въпроси свързани с конфедерацията. По-долу ще отговарям на въпросите един по един, като самите въпроси ще ги боядисвам в син цвят. Всички останали пчелари също могат да използват тази тема, ако имат въпроси относно един или друг неизяснен аспект, свързан с конфедерацията.

    Въпрос 1:
    Наименованието "Конфедерация" не отговаря на същността на сдружението. Конфедерацията е сдружение на юридически лица (организации или държави). Участието в една конфедерация на физически лица като членове ще е някакъв юридически прецедент.


    Първоначалната моя идея беше точно такава - конфедерацията да се състои само от юридически лица, а за физическите паралелно да регистрираме една асоциация, която след това да стане член на конфедерацията. В процеса на обсъжданията инициативния комитет успя да ме разубеди и след обсъждане на всичките плюсове и минуси успя да докаже, че обединението на всички пчелари по-лесно ще се случи, ако в една и съща организация съберем всички юридически и физически лица. Ако искате можем да отворим специална тема и още веднъж да обсъдим всички плюсове и минуси, но така или иначе към днешна дата в конфедерацията могат да членуват както юридически, така и физически лица, и това не противоречи на ЗЮЛНЦ. Самата думичка КОНФЕДЕРАЦИЯ не е забранена от ЗЮЛНЦ и всеки може да си я използва в името на сдружението когато си иска и колкото си иска. Същата е ситуацията и с думичките ОБЩИНСКА, ОБЛАСТНА, БРАНШОВА, НАЦИОНАЛНА, ОРГАНИЗАЦИЯ, СЪЮЗ, СДРУЖЕНИЕ, АСОЦИАЦИЯ, ФЕДЕРАЦИЯ, ФОНДАЦИЯ - всичкото това са само думички, зад които не се крие никаква правна обвързваща сила. Всеки си ги използва както си иска, и обвързването им с действителното положение на нещата има само ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН и МОРАЛЕН СМИСЪЛ, но не и юридическа обвързаност.

    Факт е че страната е пълна с кухи "национални" и "областни" организации, същноста на които въобще не отговаря на гръмките думички, които се мъдрят в тяхното име. Ние избрахме в нашето име да има думичката КОНФЕДЕРАЦИЯ по една единствена причина - искахме ясно и точно да кажем на нашите потенциални бъдещи членове, че членувайки при нас те всъщност ще ЗАПАЗЯТ СВОЯТА АВТОНОМНОСТ. На такъв принцип са устроени всички конфедерации - членовете им си запазват автономноста, и се сдружават само по СТРОГО ОПРЕДЕЛЕНИ ВЪПРОСИ, по които са успели да постигнат и изградят ОБЩО СТАНОВИЩЕ, подкрепяно от преобладаващата част от тях.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Въпрос 2:
    Чл.1(6) е в противоречие с проекта за закона за браншовите организации. В ал.3 е записано че "(3) Сдружението се самоопределя като юридическо лице за осъществяване на дейност в ОБЩЕСТВЕНА ПОЛЗА. В проектозакона е казано: Чл.3(2)(2) Браншовите организации са сдружения в ЧАСТНА полза.


    Проекта на Закона за браншовите организации е само ........ ПРОЕКТ .......
    В него може да пише всичко, но докато този проект не стане ИСТИНСКИ ЗАКОН, никой не е длъжен да се съобразява с него. Живот и здраве проекта да стане закон и живот и здраве цитираният от вас текст в него наистина да се приеме - ха-ха - ами че тогава просто ще се съобразим със закона и ще пререгистрираме конфедерацията като такава, каквато я изисква този закон. В момента рибата все още е в морето ........ и не се знае дали въобще някога ще я извадим .......... и дали за готвенето ще ни трябва тиган или казан ......

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ако закона се приеме в този си вид, то ще трябва повечето т.н. браншови организации да бъдат поставени в изключително неблагоприятна среда. Това е пълна недомислица и едва ли ще бъде оставена в този си вид.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Въпрос 3:
    Тотално е объркано описанието на структурата на сдружението:
    Чл.9(2)С цел по-оперативна дейност и по-непосредствена връзка на пчеларите с централното ръководство, на териториален принцип сдружението има две основни структурни нива: национално и областно ниво.
    а)Областен управителен съвет (УС). Състои се от по един представител на общинска пчеларска организация от областта.
    И по-нататък няма нищо повече за долните две нива - на общинско ниво и на ниво населено място. Как се сформират те, какви са техните органи на управление, как избират представители в общото събрание?


    В първоначалната версия на устава Илия Цонев беше направил подробно развитие на всичките тези организационни структури, като доколкото си спомням беше използвал 6 нива, започвайки от национално и минавайки през регионално, областно, общинско, градско, селско ........... Всичкото това го премахнахме от устава, защото нямаше пълна яснота дали е редно така да бъде, както е описано, или тепърва ще се налага да се правят корекции, съобразени с действителността и с българската реалност.

    Ясно е че някакви структури трябва да има, но не е ясно какви точно ще бъдат те. Тепърва тези въпроси ще бъдат обсъждани. Нямаше как това да бъде измислено от инициативния комитет - времето беше малко, а и хората в комитета бяха малко. В момента управителния съвет има пълномощия в оперативен порядък да взема решения за структурите, и това е направено именно с цел бързото им и лесно изграждане. Живот и здраве да се изградят тези структури и тогава най-лесното нещо ще е те да се опишат и добавят в устава. През тази първа година обаче структурите трябва интензивно да се изграждат и вероятно ще се допуснат и много грешки, които спешно трябва да се поправят. Цялостната концепция ще изисква доизчистване и чак когато се изясни и заработи пълноценно, чак тогава можем да я заложим като непроменяема рамка в устава.

    Засега е ясно, че конфедерацията задължително трябва да притежава ОБЛАСТНИ СТРУКТУРИ във всички области, а ако трябва да се спази и чл. 5 от закона, трябва да се изградят и поне още около 150 ОБЩИНСКИ СТРУКТУРИ. Това е колосална работа, която освен многото време на много хора ще отнеме и много лични пари на същите тези хора.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Въпрос 4:
    Управителен съвет - той избира председател, определя състава и численоста и квотите на събранието на пълномощниците. Практически той има в ръцете си всички инструменти да се бетонира и да стане несменяем.


    Голямата гъвкавост на управителния съвет е дадена през тази първа година, защото неговата основна задача ще е градеж на новата организация. Това с превземането на организацията, бетонирането и несменяемоста са смешни съмнения за всеки, който е наясно как наистина се създаде тази конфедерация. За да има все пак по-голяма сигурност, аз доброволно предложих мандатите на управителния съвет да са само 1 година, за да може лесно да се сменят лидерите, които не се справят със задълженията си. Другото предложение беше да няма встъпителни вноски, както и през тази първата година да няма членски вноски. Всичко е на абсолютно ДОБРОВОЛНИ НАЧАЛА. Инициативния комитет и избраните лидери ДОБРОВОЛНО СЕ СЪГЛАСИХА да жертват пари и време за благото на останалите.

    Така ли щеше да бъде всичко това, ако искахме да превземем организацията? Ха-ха ..... че аз имам ресурси сам да си я създам тази организация, сам да си я изградя, сам да си създам всякакви областни и общински структури и сам да си наложа какъвто си искам модел на поведение. Сам можех да си стана вожд и да се наместя в министерството и да си опека питката с пари за мене в ущърб на пчеларите. Ако всичкото това исках да го направя, то отдавна вече щеше да е факт, и никой нямаше да може да ме спре. Щяхте да се сдобиете с още един Ганчо ..... ха-ха. Аз не се нуждая от пчеларите, за да го направя всичкото това. Много по-лесно, по-бързо и по-евтино щеше да ми излезе, ако го бях направил само за себе си и без участието на други пчелари. Помислете върху тези думи......

    В момента тръгнах по дългия и труден път да защитавам не мои, а чужди интереси, и всичкото това в името на една чиста и свята идея ........ Към днешна дата идеята за обединението е моя, концепцията е моя, вложените ресурси са мои, загубеното време и многото похарчени пари са мои и ще бъдат мои и за в бъдеще и ако все пак идеята се провали, основните загуби пак ще са само мои, но ако идеята успее - печеливши ще са всички пчелари. Много ми се иска да го отчитате този факт и да не прекалявате много със критиките, ако случайно някъде нещо дребно го сбъркам. Нямам намерение да завладявам конфедерацията, но мога да направя точно обратното - мога да я развия, мога да вложа в нея десетки хиляди левове и да я направя силна и могъща, мога успешно да се преборя с Ганчо и доцента, като дори и идея си нямате какви колосални суми ще бъдат вложени във всичко това, и най-накрая мога да я подаря тази организация на един нов млад и демократичен пчеларски лидер, ако дотогава се появи такъв.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    [COLOR="#0000FF"]Въпрос 4:

    В момента тръгнах по дългия и труден път да защитавам не мои, а чужди интереси, и всичкото това в името на една чиста и свята идея ........ Към днешна дата идеята за обединението е моя, концепцията е моя, вложените ресурси са мои, загубеното време и многото похарчени пари са мои и ще бъдат мои и за в бъдеще и ако все пак идеята се провали, основните загуби пак ще са само мои, но ако идеята успее - печеливши ще са всички пчелари. Много ми се иска да го отчитате този факт и да не прекалявате много със критиките, ако случайно някъде нещо дребно го сбъркам. Нямам намерение да завладявам конфедерацията, но мога да направя точно обратното - мога да я развия, мога да вложа в нея десетки хиляди левове и да я направя силна и могъща, мога успешно да се преборя с Ганчо и доцента, като дори и идея си нямате какви колосални суми ще бъдат вложени във всичко това, и най-накрая мога да я подаря тази организация на един нов млад и демократичен пчеларски лидер, ако дотогава се появи такъв.
    Това ми заприлича на - ...Ако спечеля, печеля за цял народ - ако загубя, губя само мене...

    Ще поживеем и ще разберем.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно така исках да го кажа и точно това е самата истина. Радвам се, че правилно си го разбрал. Всяка прилика с действителни лица и събития е напълно случайна......

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Въпрос от Скайп: Ще пуснете ли анкета с цел да се види истинското отношение на пчеларите към извеждането на пчелините от населените места. Това да е мотив за нова, корегираща декларация.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Въпрос от Скайп: Ще пуснете ли анкета с цел да се види истинското отношение на пчеларите към извеждането на пчелините от населените места. Това да е мотив за нова, корегираща декларация.
    Няма смисъл - вече си научих урока. Повече от ясно е, че декларацията трябва да бъде КРАЙНА по своята същност. Може да не ми харесва това, но ще се съобразя с мнението на пчеларите, независимо дали то е правилно или не, и независимо от това до какви последици ще доведе. Последния абзац от декларацията ще бъде махнат и тя ще бъде подадена още веднъж. Ако искате още нещо да се променя, сега е времето да го кажате.

    Искам само да ви намекна, че всичките критики бяха от хора, които НЕ СА ЧЛЕНОВЕ НА КОНФЕДЕРАЦИЯТА. На практика не би трябвало да не се съобразявам с тяхното мнение. Самите членове не ме критикуваха, което означава, че мълчаливо се съгласиха с декларацията. Ако въобще искате да организирам истинско гласуване, то тогава това гласуване ще е САМО ЗА ЧЛЕНОВЕ. И аз ще трябва да се съобразя с тях, а не с вас. Имайте го това предвид следващия път, когато пак започнете да ме натискате за поредната глупост:

    Аз съм отговорен само и единствено пред членовете на конфедерацията.
    Давам отчет само и единствено на членовете на конфедерацията.
    Съобразявам се с мнението само и единствено на членовете на конфедерацията.
    Слушам и изпълнявам желанията само и единствено на членовете на конфедерацията.

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Аз съм отговорен само и единствено пред членовете на конфедерацията.
    Давам отчет само и единствено на членовете на конфедерацията.
    Съобразявам се с мнението само и единствено на членовете на конфедерацията.
    Слушам и изпълнявам желанията само и единствено на членовете на конфедерацията.
    Така и е редно! Отново да кажа "според мен".
    Бях писал, че КБП трябва да защитава само интересите на членовете си, но не си спомням в коя тема беше.(има го някъде)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •