Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 114
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Във връзка с червеното в по-горния постинг ще отговоря на въпроса:

    Въпрос: Има ли опасност Матеев да спре да финансира конфедерацията?

    Отговор: Да, има такава опасност. Матеев НЕ Е ДЛЪЖЕН доживотно да прави дарения. В началния момент ще помага, докато конфедерацията се разрастне и стабилизира, но после тя трябва да се оправя сама. Има си начини и методи за честно и почтенно набиране на средства.

    Ако не ви харесва този отговор, ами ПРЕДЛОЖЕТЕ РАЗУМНА АЛТЕРНАТИВА !!!

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Въпрос: Кои са основните краткосрочни и дългосрочни цели на конфедерацията?

    Оставам с впечатлението че конфедерацията има по скоро "политически" цели. Постоянно влизаме в разсъждения кой как и какви протоколи, управителни съвети, председатели, министерството, работни групи и т.н. Мое скромно мнение, че огромна част от БГ пчеларите въобще не се чувстват удобно в тези разсъждения, да не кажа почти не се интересуват от тях и си казват " това не е за мен"

    Втори въпрос: Много силни ли бяха аргументите за отпадане на варианта да се сдружат пчеларите чийто доходи са само от пчеларството " индустриални" или нещо подобно пчелари и тяхното сдружение да стане част от конфедерацията?

    За мен лично биха били удоволствие срещите с такива хора. Проблемите на тези хора са по различни от тези за които пчеларството е хоби. След като се опознаят тези хора могат да се обединяват и да пазаруват на по-изгодни условия. Примерно: всяка година се купуват основи. Няма никакъв проблем да се направи списък със заявка и 15 човека да поръчат 30 000 основи. При производителя се поставя условие, че след като се изпълни поръчката представител ще отиде ще маркира кашоните и ще вземе проби. Количеството ще бъде заплатено и извозено след като се убедим, че параметрите в пробата са в допуска. Могат да се измислят още много неща свързани с храни оборудване и т.н. Не виждам и кой производител не би искал да направи едно кратко представяне на стоката си пред тези "индустриални" пчелари. Могат да се правят събирания през не активния сезон всеки месец по един уикенд в различни точки на страната и на тези събирания производители да си представят продуктите, пчеларите да обсъждат наболели проблеми, да има активна обмяна на опит та ако ще и тя да е на по чашка вечер в ресторанта и т.н. Аз лично с удоволствие бих пропътувал няколко стотин километра за да се срещам с тези хора, но не и с бай Гошо собственик на десет кошера.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Рости, аз па мисля, по втория ти въпрос, че за това не ти трябва нито асоциация, нито кооперация, нито форум, нито Матеев даже.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Въпрос: Кои са основните краткосрочни и дългосрочни цели на конфедерацията?

    Оставам с впечатлението че конфедерацията има по скоро "политически" цели. Постоянно влизаме в разсъждения кой как и какви протоколи, управителни съвети, председатели, министерството, работни групи и т.н. Мое скромно мнение, че огромна част от БГ пчеларите въобще не се чувстват удобно в тези разсъждения, да не кажа почти не се интересуват от тях и си казват " това не е за мен".
    Дългосроччните цели на конфедерацията са записани в устава и всеки може да си го изтегли и прочете.

    Краткосрочните главни цели на конфедерацията са само две:

    1. Набиране на колкото се може по-голяма членска маса
    2. Създаване на собствени областни и общински структури, чрез които да се удовлетвори чл. 5 от Закона за пчеларството

    Паралелно естествено ще вървят и следните второстепенни цели
    1. Създаване на WEB сайт
    2. Създаване на организация за периодично създаване и разпращане на пчеларите на електронни и на хартиен носител ИНФОРМАЦИОННИ БЮЛЕТИНИ
    3. Създаване на система за допитване до пчеларите и за гласуване - софтуерна и на хартиен носител
    4. Създаване на тестова софтуерна система за предупреждаване на пчеларите при пръскане

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Колега Рости ,идеята ти за срещи е добра ,незнам колко е усъществима.Ако обаче тук се пусне тема "индустриални пчелари" или нещо подобно, аз ще чета с интерс.

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Втори въпрос: Много силни ли бяха аргументите за отпадане на варианта да се сдружат пчеларите чийто доходи са само от пчеларството " индустриални" или нещо подобно пчелари и тяхното сдружение да стане част от конфедерацията?

    За мен лично биха били удоволствие срещите с такива хора. Проблемите на тези хора са по различни от тези за които пчеларството е хоби. След като се опознаят тези хора могат да се обединяват и да пазаруват на по-изгодни условия. Примерно: всяка година се купуват основи. Няма никакъв проблем да се направи списък със заявка и 15 човека да поръчат 30 000 основи. При производителя се поставя условие, че след като се изпълни поръчката представител ще отиде ще маркира кашоните и ще вземе проби. Количеството ще бъде заплатено и извозено след като се убедим, че параметрите в пробата са в допуска. Могат да се измислят още много неща свързани с храни оборудване и т.н. Не виждам и кой производител не би искал да направи едно кратко представяне на стоката си пред тези "индустриални" пчелари. Могат да се правят събирания през не активния сезон всеки месец по един уикенд в различни точки на страната и на тези събирания производители да си представят продуктите, пчеларите да обсъждат наболели проблеми, да има активна обмяна на опит та ако ще и тя да е на по чашка вечер в ресторанта и т.н. Аз лично с удоволствие бих пропътувал няколко стотин километра за да се срещам с тези хора, но не и с бай Гошо собственик на десет кошера.
    Винаги можем да създадем Асоциация на индустриалните пчелари, ако преценим че има нужда от такава. Името е запазено, домейна е платен - утре да кажеш и щракваме с пръсти и я правим. Въпросът е с какво тя ще е по-различна от конфедерацията? Нима ще има по-различни конфликтни искания, че да се наложи да ги защитава отделно? Ако сега я бяхме създали, само щеше да се наложи да администрираме втора дублираща организация със същите членове, както го направи Мишо.

    Помисли си малко?
    Кои са активните пчелари, които дойдоха на учредяването на конфедерацията? Ами преобладаващо дойдоха именно ИНДУСТРИАЛНИТЕ ПЧЕЛАРИ с над 100 кошера или пчелари, които искат да се сдобият със 100, 200 или 300 кошера. Това е ситуацията в България към момента - АКТИВИСТИТЕ, НЕДОВОЛНИТЕ, ИСКАЩИТЕ ПРОМЯНА - ами всичките тези категории пчелари почти се припокриват с категорията ИНДУСТРИАЛНИ ПЧЕЛАРИ. Те са двигател на прогреса. Те искат да се промени законодателството. Тях ги е грижа какво ще е бъдещето на пчеларството в България.

    Хоби пчеларите като бройка може да са десетократно повече, но като активност хич ги няма. По принцип те са незаинтересовани. Та те не идват на селските и общинските събрания, а какво остава на областни или национални. Точно в сряда бях на общинското събрание в Габрово, за да разяснявам концепцията на конфедерацията. Тя беше посрещната много добре от всички, но това "всички" беше около 10 човека. Толкова дойдоха на събранието от общо 300 човека потенциална членска маса. И по другите събрания е така - рядко виждам повече от 10 човека. И от тези 10-20 човека повечето нямат регистрирани пчелини, но бройката на кошерите им е по 100-200 или дори 300. Няма такива с 2-3 или 5 кошера.

    Та искам да кажа, че с малки изключения пчеларите с по 5-10 кошера никога не са се интересували от пчеларски организации и не ходят по събранията на сдруженията. Ходят само тези с по над 50 кошера. При това положение каквито и организации да се създават за в бъдеще, те преобладаващо се състоят от ИНДУСТРИАЛНИ ПЧЕЛАРИ или от КАНДИДАТ-ИНДУСТРИАЛНИ ПЧЕЛАРИ.

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Помисли си:
    Аз разбирам от електроника и от време на време запоявам това-онова, но никога не съм се интересувал от организацията на електронните производители. Дори не знам има ли такава.
    Мога да правя (и правя) проекти за автоматизация или за слънчеви централи, но никога не съм присъствувал на срещите на проектантите. Дори не знам дали има такива срещи, но знам че бранша на проектантите като брой хора е съизмерим с пчеларския бранш.
    Мога да програмирам на 2-3 езика за програмиране, но никога не съм ходил на срещите на програмистите и дори не знам има ли такива срещи.
    Мога да карам лека кола, но никога не съм ходил на срещите на автомобилистите и дори не знам има ли такива срещи.

    Да продължавам ли да изреждам?
    Осъзнаваш ли, че хоби пчеларите въобще не се интересуват от обединение. Осъзнаваш ли, че от пчеларски сдружения се интересуват само хората, които ПРЕОБЛАДАВАЩО СЕ ЗАНИМАВАТ С ПЧЕЛАРСТВО? Тези, които получават от него ОСНОВНИТЕ СИ ДОХОДИ и които естествено имат много кошери. Тоест това са ИНДУСТРИАЛНИТЕ ПЧЕЛАРИ и именно те създадоха конфедерацията и именно те ще са двигател за нейното бъдещо развитие.

    Въобще ако ще трябва да създаваме някаква втора организация, то това трябва да бъде АСОЦИАЦИЯ НА ДРЕБНИТЕ ПЧЕЛАРИ. Мога да съдействувам за нейното създаване, но храня големи съмнения, че на учредителното събрание няма да дойде нито един пчелар. А трябва да са поне 3-ма, за да може да има 1 председател и двама заместници. И трябва да внесат встъпителна вноска по 100-200 лева, за да могат да си покрият началния масраф по учредяването. Мислиш ли че това всичко е възможно?

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Тази информация е приятна изненада за мен.
    Иначе в нашето дружество има хора и с по два три кошера има с по 300+ кошера и почти всички се интересуват да си говорим пряко за пчеларство и колкото може по малко за вождове, организации и т.н.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    15.11.2014
    Мнения
    31
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    До преди 1,5година имах десетина кощера в двора си,но миналия май с мъка се разделих с тях....Проявиха такава агресия,че от обят до мръкване всичко живо надупчиха в радиус от 70-80м.от къщата.Просто обикаляха(непрекъснато) около къщата и "поздравяваха" всичко живо.Добре,че своевремено успях да се обадя на съседите да приберат децата(2-3 годишни).Пешеходците и колоездачите и те получаваха ваксина,а аз можех само да ги предопреждавам през прозореца на къщата.Щом отворя прозореца веднага налитаха по няколко.Направо изпадах в ужас,като си помисля,че бабите могат да изтърват децата на вън.Мераклиите да купят кошерите бяха предварително предупреждавани да идват екипирани,но....след това се връщаха с екипировка.......Оплакваният от съседите започнаха и зачестяваха месец по рано.Реших,че до сутринта трябва да оттърва съседите от пчелите.Продадох ги.
    Та мнението ми е,че в по оживените населени места не трябва да има пчелини.

    Обяснявам защо не съм съгласен. Има причина за подобна агресивност и тя според мен може да бъде отстранена. Няма да се впускам в подробности каква е и как. Ще кажа само едно: В центъра на града ни има два пчелина от по 60 и 30 семеиства. Растоянието между тях е 150 м. От 30 години живея до тях и познавам единия пчелин. Никой още не се е оплакъл от ужилвания нападения и др. Има начини които са заложени в закона и такива които коректно могат да се заложат и да няма проблеми. Хайде да не се правим на"по-католици от папата". А то в днешното време си отглеждаме децата и нас самите под един "затворен купол" . Без пчели, оси, бактерии, вируси и др., които обаче реално съществуват. Излизайки извън този "купол" никой не ни предпазва от тях. Срещата ни с тези " същества", тогава е фатална. Т.е. тази стерилна среда е огромния проблем на днешното общество. Така че, вместо да "изпишем вежди, ще извадим очи".

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Кошерите ми бяха разположени на отстояния съгласно закона,дори и повече от изискванията,но.....Бащами( лека му пръст) си имаше столче до най близкия кошер дори си говореше с тях въпреки,че никога не е гледал пчели.Аз няма да обяснявам защо пчелите са проявили агресивност,но ще спомена само,че"който е застанал срещу прогреса" бива помитан...И на мен не ми харесва,но това ще се случи рано или късно.Дори бих препоръчал на кофедерацията,която се състои предимно от индустриални пчелари да "изтъргува "скъпо и пре скъпо изкарването на пчелите извън населените места докато не е станало късно....ОХ знам какво ме очаква.

    И сега кошерите ми се намират в дворовете на две села.

 

 
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •