Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 14
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Структури на конфедерацията

    Документите за учредяването на конфедерацията вече са в съда и горещо се надяваме до края на седмицата да излезе официалната регистрация. Следващият етап от развитието на конфедерацията е създаването на СОБСТВЕНИ РЕГИОНАЛНИ СТРУКТУРИ. Предлагам в тази тема да обсъдим всички аспекти около регионалните структури - кой ще ги създаде, кога, как, какво, колко, къде, защо и т.н.

    Аз лично имам някаква начална груба представа какво трябва да се направи и как, но преди да започнем реално да действаме и да харчим живи пари, редно е много внимателно да обмислим и да обсъдим всеки един аспект. Ще помоля в тази тема да пишат само съществуващите членове на конфедерацията, както и симпатизантите, твърдо решили да станат членове в следващите месец-два.

    Като за начало на темата ще цитирам чл.5 от Закона за пчеларството:

    Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) При провеждане на държавната политика в областта на пчеларството министърът на земеделието и храните се подпомага от национален браншови пчеларски съюз.
    (2) Националният браншови пчеларски съюз е юридическо лице, регистрирано при условията и по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
    (3) Национален браншови пчеларски съюз е този, който има структури във всички области и в повече от 50 на сто от общините в страната.
    (4) Националният браншови пчеларски съюз обединява и представлява пчеларите, преработвателите и търговците на пчелни продукти, производители на пчеларски инвентар и лекарствени средства, научни работници и други лица, свързани с пчеларството, и има за цел да подпомага и защитава общите и индивидуалните интереси на своите членове и да съдейства на държавните органи при провеждане на политиката в областта на пчеларството.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Нямаме какво да мислим или обсъждаме по въпроса. В закона точно и ясно е казано, че ако искаме нашата конфедерация да бъде призната от Министъра на земеделието като ЕДИНСТВЕНАТА ЛЕГИТИМНА ПЧЕЛАРСКА ОРГАНИЗАЦИЯ, ние трябва да създадем СОБСТВЕНИ СТРУКТУРИ във всички области и в поне 50% от общините. Спорен е въпросът какво се разбира под думичката СТРУКТУРА. Може ли това да бъде някоя от съществуващите организации или конфедерацията трябва сама да си създаде и регистрира собствени структури?

    Аз лично мисля, че структурата във всяко едно населено място трябва да си бъде наша собствена, независимо дали в това населено място има други пчеларски организации или не. Логиката е следната:
    1. В дадено населено място може да има 0, 1, 2 или повече пчеларски сдружения.
    2. Ние искаме да обединим всички сдружения в това населено място, като в същото време ЗАПАЗИМ ТЯХНАТА АВТОНОМНОСТ.
    3. Запазването на тяхната автономност означава, че те НЕ СЕ ПОДЧИНЯВАТ НА РЕШЕНИЯТА НА КОНФЕДЕРАЦИЯТА.
    4. В същото време ние се нуждаем от някой, който да работи за конфедерацията в това населено място, и който ДА СЕ ПОДЧИНЯВА НА НЕЙНИТЕ РЕШЕНИЯ.
    5. Единственият начин това да се случи е да си създадем СОБСТВЕНИ КЛОНОВЕ, които да координират интересите на всички местни организации, независимо дали са една, три или десет.
    6. Тези клонове ще имат управители или по-скоро КООРДИНАТОРИ, които ще работят за нуждите на конфедерацията и ЩЕ СЕ ПОДЧИНЯВАТ на решенията на общото събрание или на управителния съвет.
    7. Тези клонове трябва да бъдат официално регистрирани в съда на съответното населено място, за да може официално да съществуват в правния мир.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да се създаде клон в дадено населено място, трябва да имаме поне един член на конфедерацията, живеещ в това населено място. Този член трябва ДА Е СЪГЛАСЕН да стане координатор на населеното място, и да бъде ОДОБРЕН от управителния съвет на конфедерацията. Ако в дадено населено място има повече от една кандидатури за координатор, тогава избора се прави от Управителния съвет. Ето тука трябва много внимателно да обсъдим как всъщност ще бъде избиран координатора на дадения регион. Кой ще има правата да го избира, назначава или уволнява?

    Моето мнение е следното:
    Координатора на даден регион би трябвало да е СЛУЖИТЕЛ на конфедерацията и да бъде НАЗНАЧАВАН или УВОЛНЯВАН от общото събрание или управителния съвет, а не да бъде избиран от местните пчелари. Местните пчелари могат да се сдружават в каквито си искат сдружения и да си избират каквито си искат представители или председатели, но тези техни представители защитават ТЕХНИТЕ СИ ИНТЕРЕСИ, а ние се нуждаем от местен служител, който да защитава общите интереси на конфедерацията, и ако не го прави, да може да бъде уволнен и сменен с друг по-лоялен координатор.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По начало в нашия устав почти нищо не е написано по въпроса с клоновете и техните координатори, но това може да бъде променено на следващото общо събрание. Просто някой трябва да разработи тази част от устава и да я предостави за обсъждане. Междувременно в оперативен порядък можем да започнем да регистрираме клоновете един по един и да започнем да назначаваме координатори с мандат 1 година (до следващото общо събрание), когато тази дейност вече ще бъде официално урегулирана в устава.

    Като най-първа стъпка аз виждам НАБИРАНЕТО НА КАНДИДАТИ ЗА КООРДИНАТОРИ. Предлагам всеки, който желае да бъде координатор на някое населено място, да ми напише ЛС или мейл. Ако за някое населено място има повече от един кандидат - тогава вече ще се наложи да правим избор по някакви критерии, които тепърва предстои да ги обсъдим в тази тема.

    Между другото няма никакъв проблем за координатор да бъде избран и някой представител или председател на съществуваща пчеларска организация. При това положение обаче той точно и ясно трябва да РАЗДЕЛЯ ДВЕТЕ РОЛИ, които ще играе. Като председател на собствената си организация той ще е автономен и ще си взема каквито си иска решения, но като координатор на КБП той ще се съобразява с решенията на КБП и ще съдействува за прокарване на нейната политика в региона. Например:
    1. Ще се грижи за всички други пчелари и пчеларски организации, а не само за своята си
    2. Ще приема мейли и телефонни обаждания от всички
    3. Ако например трябва да се направи някакво предупреждение (напр. за пръскане), ще предупреждава всички
    4. Ако КБП организира някакво мероприятие, ще се канят всички, а не само собствените си членове

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    прочетете в тълковния речник какво означава конфедерация като присъединиш един съюз печелиш няколко региона иняма нужда да правиш местни организации

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от nyanakiev Виж публикацията
    прочетете в тълковния речник какво означава конфедерация като присъединиш един съюз печелиш няколко региона иняма нужда да правиш местни организации
    По-просто казано: Конфедерацията е обединение на единици с общи възгледи и интереси. Всяка единица има автономност, но трябва да се придържа към основната идеология на конфедерацията. Пример: ЕС дава общата политика, а България решава точно как да я изпълни.
    След като няма единица в с.Хапан Геврек(Кифленско), то к'ъв е проблема конфедерацията да се създаде такава ?!?!
    Ако организацията Х член на КБП в oбласт Y не се справя с изпълнението на общите цели, то това означава да зачеркнем целия регион от картата.
    Пчеларя Х не е доволен от местната организация(членка на КБП) и си има някакви търкания с членовете или просто нещо не му харесва. Това означава, че той трябва да избира между това да не е член на никоя организация или да ходи при Мишо.
    Като не ти е приятно да седиш на маса с едни хора, то ставаш и сядаш на друга. Алтернативата е или клон на КБП или Мишо.
    Сериозно и на това ли ще му търсим кусури ?!?!?

    Извинявам се, че пиша в темата на конфедерацията.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от nyanakiev Виж публикацията
    ...... като присъединиш един съюз печелиш няколко региона и няма нужда да правиш местни организации
    Да, така е. Но привличането на даден съюз за член ще ни донесе само неговите собствени членове, а ние искаме да обединим и всички останали пчелари, които не членуват в този съюз. Искаме да обединим и други съюзи от същото населено място. И на последно място - искаме този съюз да се подчинява на политиката на конфедерацията, а това не важи за външните пчеларски съюзи, защото те си запазват собствената автономност. Външните съюзи винаги могат да ни напуснат или да не се съгласят с някое становище по някой пчеларски проблем.

    Следователно най-добре ще е ако конфедерацията навсякъде си има СОБСТВЕНИ СТРУКТУРИ, а където няма - тогава по съвместителство могат да си използват и външни такива.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    само че мишо е обикновен съюз а конфедерацията е тази организация която трябва да убедени всички съюзи свързани с думата пчела

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Относно структурирането съм писал през август 2013 в Хайде да си направим Асоциация пост 45 ако на някой му се чете линка по долу

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1263&page=5&highlight=%D1%85%D0%B 0%D0%B9%D0%B4%D0%B5


    Подкрепям мнението на Матеев че който и да е "местният вожд" трябва да е служител на конфедерацията. Интересен казус е разделението регионален или областен координатор не мисля че подхожда титлата председател в случая. Например област Добрич ако е само тук значи е областен и отговаря само за областта някак си не върви да е регионален. Но област Добрич е част от Североизточна България която включва 6 области следователно би следвало да има 6 областни координатори и 1 регионален координатор за цяла Североизточна България. Тези 6-ма областни са подчинени на регионалния а той на УС или на председателя и просто е задължително да са служители. Така само 1 човек ще се разкарва до Габрово и ще представлява интересите или общата позиция на 6 области когато се решава нещо. Освен това смятам че това е една добра основа за бъдещи УС на Конфедерацията - УС ще се ограничи до няколко човека които могат да си комуникират а защо не и да организират и събрания на УС през интернет така ще се пестят пари за транспорт, спане храна и най-вече ценно време. Например ако от Добрич трябва да се отиде до Габрово за едно събрание на УС това са около 200 лв. разходи и 2 дни загубени като по-голямата част са в път и то за 1 човек ами ако са няколко докато с един куриер и 20 лв Протокола от събранието може да обиколи България и да се върне при председателя.... но мисля че това трябва да се реши от по компетентни от мен хора.

    Иначе смятам че ще е повече от добре ако Конфедерацията има свой представителни офиси по области това го няма нито една друга организация и считам че ще е едно добро предимство все пак мнозина са на принципа Око да види, ръка да пипне. За мен това е много съществено. Едно е да знам че всеки ден мога да отида до офиса и да си изкажа болката на координатора съвсем друго е ако знам че има такъв ама къде го тоя координатор един господ знае....
    Също че човека които ще работи в този офис (областния координатор) и ще извършва огромна работа като се почне от контакти с пчелари други местни дружества и се стигне до разпращане на десетки емайли или СМС за предупреждения за пръскане, анкети, бюлетини и представителство пред местната власт трябва да е заплатен. Това за мен си е дори вид професия. И ако примерно съм аз и върша тази работа не само безвъзмездно но и харча собствени пари, и ми се налага да оставям личния си бизнес за да защитавам интересите на колегите а както се случва обикновено единственото което ще получа е нещо от рода "аз мога по-добре" "та каква ти е далаверата че го вършиш" и непрестанното и задължително освиркване и ругаене от куп недоволни пчелари ами ще преглътна веднъж дваж и в един момент ще си кажа "абе аз що не ви ..." и ще хвърля всичко и нека някой друг които мисли че по-добър да сяда пък аз ще викам отстрани само "ууууу.... некадърник"....

    Надявам се да не съм досадил много
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    15.11.2014
    Мнения
    31
    От последните постове виждам едно единомислие по проблема, бе да се дава решение. Което е добро начало. Мисли се по въпроса. И явно трябва да се работи. Т.е. всеки един трябва да се ангажира с апостолски функции, за да убеди колегите по места че "истината е една". Много хора искат да си регистрират организацията,но нямат опит и пари. Ако им се подаде една информация за необходимата документация, стъпките които трябва да предприемат и финансии, то нещата ще са много по-прости и бързи. Т.е. да имат единен алгоритъм за да бъдат улеснени.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •