Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 65
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Е тук ме хвана.. остава си долу плодника а над него магазините... къде да мести, нали това е в период на паша.....

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Не ме разбра 2-я корпус с 4-те рамки който са със отворено пило на коя позиция го слага и минава след 2ч да вземе рамките с млада пчела.То е ясно че основния корпус си остава най отдолу.
    Милен Михов

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Не ме разбра 2-я корпус с 4-те рамки който са със отворено пило на коя позиция го слага и минава след 2ч да вземе рамките с млада пчела.То е ясно че основния корпус си остава най отдолу.
    Рамките си ги взима със корпуса и им придава млади майки.Стария кошер си остава-ЛР+3 магазина.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Над плодника от където е извадил четирите рамки с пило поставя хр и корпус с извадените рамки.
    Поне аз така разбрах.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    И аз така си го мисля но после като ги взема обратно трябва пак да смъква 3-те магазина. Та затова се питах дали все пак не ги слага най отгоре върху последния 3-ти магазин и после да му е по лесно като ги обира .Който е бил на лекцията би трябвало да е видял като показва къде точно се слага.Моля колегите които са били на лекцията да коментират дилемата.
    Милен Михов

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Ами звъни му и го попитай.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Имам записа от лекцията във Варна, но все не ми остава време да я прослушам. От лекторията 2013 г. специално за отводките разбрах че от „плодника“ (в случая ЛР корпус) взима няколко пити с каквото му трябва, изтръсква ги в плодника на тяхно място поставя основи и отгоре ХР. Изтръсканите пити поставя над ХР (предполагам в два магазина един върху друг на които са отнети част от рамките и пчелите също са изтръскани) и на другия ден минава и ги обира заедно с пчелите. Предполагам че и тази година го е разказвал същото???

  8. #38
    Наблюдател
    Регистриран
    02.12.2010
    Мнения
    20
    Значи тези рамки които взема с пилото кога го прави това? .... Прави го на 3 етапа по 2 рамки. Първите два етапа са по време на рапицата. А тогава все още магазините му са от долу под плодника и му е лесна работата. Завъртането на магазините го прави като отиде на акацията. Поне аз така разбрах. Но това което ме учуди е, че на практика до акацията взима все едно почти половината кошер с пчели и веднага след акацията по още 2 рамки. Е на мен ми е ясно че иска да печели от майки и отводки, но пък показва и кошери е 5-6 магазина от горе, което ме навежда на мисълта че за тази процедура за която говори не я прави тотално за всичките си кошери. При толкова много кошери с които разполага може да си прави врътки всякакви. И все пак едно голямо БРАВО за Софрон. Много е напред с материала и има хъс за работа.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    И аз така си го мисля но после като ги взема обратно трябва пак да смъква 3-те магазина. Та затова се питах дали все пак не ги слага най отгоре върху последния 3-ти магазин и после да му е по лесно като ги обира .Който е бил на лекцията би трябвало да е видял като показва къде точно се слага.Моля колегите които са били на лекцията да коментират дилемата.

    Откритото пило привлича младите пчели.Така,че не е проблем да постави корпуса с откритото пило най отгоре.Но освен млада пчела,откритото пило привлича и майката,затова е необходима и ХР.Може би,като вади рамките с открито пило,поставя ХР над плодника,а корпуса с пилото най отгоре....

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Когато се работи с много семейства най ценното нещо за пчеларя е времето и целта му е с едно отваряне да свърши максимално работа защото чакат още много други семейства.Понеже целта е акацията до започване на пашата семейството единствено се развива целта е максимум летяща пчела,млада пчела и запечатано пило именно за това се дава и сиропа преди пашата за бързо блокиране.Отводката се прави след пашата като с едно отваряне се взимат рамки с пило от плодника като пчелите се стръскват само с една единствена цел да не се търси майката ,подновяват се рамките в плодника с основи и пчели за отводката се стръскват само от магазините рамки като отводката се прави по време ,когато летящите пчели са на паша и в магазините пчелите поне повечето са нелетящи.Отводка се прави само от силно семейство с много пчели в магазините и това е противороева мярка .

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •