Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 26 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 255
  1. #31
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    то ако беше лесно и на далаверка (дори и за лично ползване) всеки втори пчелар щеше да си произвежда сам основите и нямаше да има такива фирми и големи и скъпи (по 30-60 000 долара) машини за восъчни основи....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така е, обаче тези машини през живота си ще произведат милиони основи, и в цената на една основа ще бъдат включени само 3-4 стотинки разходи за ДМА (Дълготрайни Материални Активи).

    Струва си единичния пчелар да си купи собствено оборудване за основи само ако наистина се нуждае от голяма бройка. Например инвестира в оборудване 2000 лева и от тях на всяка една основа слага 4 стотинки за амортизация на ДМА. При това положение пчеларя ще трябва да произведе 2000 / 0.04 = 50 000 лични основи, за да си изплати оборудването. Ха-ха ..... колко са пчеларите в България с над 1000 кошера, на които има шанса да им излезе тази сметка?

    Дори и ако се купи по-евтината силиконова преса за 600 лева, пак за нейното изплащане е необходимо да се направят 15 000 основи, което е невъзможно (силикона ще се скапе само след 1000-2000 основи). Така че купуването на тази преса си е чиста проба ПИЛЕЕНЕ НА ПАРИ !!!

    Та това в общия случай е сметката на парите - тя въобще не излиза при ръчните машини за основи !!! Ха-ха .....

    Сметката на времето е същата - трябва в една основа да се влагат не повече от 30 секунди време, но това е възможно само при напълно автоматизираните машини. Влагането на 3-4 минути при тези ръчните играчки (валяци и преси) всъщност означава влагане на по 30 стотинки труд във всяка една основа.

    И какво излиза тогава от цялата тази работа с ръчно направените основи? В опити да се икономисат 13 стотинки всъщност се влага труд за 20-30 стотинки и амортизация на ДМА за още 10, 20 или дори 30 ст. И се пилее най-ценния ни ресурс - личното ни време, дадено ни от Господ.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    07.01.2011
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    Велико Търново
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Да се опитам да изкарам някаква полза от препирните ви. Матеев явно знаеш какъв е силикона в тези ръчни преси.Съдейки от категоричността с която пишеш за скапването му.Възможно ли е да споделиш?Предполагам много колеги ще са благодарни.
    Аз си направих ръчна преса, по празниците докато безделствах.Използвах двукомпонентен силикон от Фирма "Химатех", специално за леене на восъци-цената е около 40лв. с доставката в рамките на София.В Бриколаж ми отрязаха две плочи от
    ламинирана плоскост-около 10лв.Още около 15лева за страничните алуминиеви профили и панти.Първият ден направих десетина основи докато уцеля точно как стават най-добре.Вторият ден отлях около 50.Не бих казал, че са съвършени, на места леко прозират, но това предполагам е някаква моя грешка.Тежат около 85-90гр.Пресата е без никакви охлаждания, основата стяга за около3-4минути.Спокойно за един ден могат да се отлеят стотина основи.Единственият проблем ,който се появи ,е че силиконът се отлепи от плоскостите и единственото ,което можа да го залепи е каноконлит.Восъкът го поддържам топъл във фритюрник от алпака, като нагласявам температура около 80-90градуса.Силиконът е специален за направа на матрици за леене на восък и след 200основи не забелязвам абсолютно никакви деформации.Удоволствието е голямо и цялата къща се ароматизира.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от mivanov Виж публикацията
    Аз си направих ръчна преса, по празниците докато безделствах.Използвах двукомпонентен силикон от Фирма "Химатех", специално за леене на восъци-цената е около 40лв. с доставката в рамките на София.В Бриколаж ми отрязаха две плочи от
    ламинирана плоскост-около 10лв.Още около 15лева за страничните алуминиеви профили и панти.Първият ден направих десетина основи докато уцеля точно как стават най-добре.Вторият ден отлях около 50.Не бих казал, че са съвършени, на места леко прозират, но това предполагам е някаква моя грешка.Тежат около 85-90гр.Пресата е без никакви охлаждания, основата стяга за около3-4минути.Спокойно за един ден могат да се отлеят стотина основи.Единственият проблем ,който се появи ,е че силиконът се отлепи от плоскостите и единственото ,което можа да го залепи е каноконлит.Восъкът го поддържам топъл във фритюрник от алпака, като нагласявам температура около 80-90градуса.Силиконът е специален за направа на матрици за леене на восък и след 200основи не забелязвам абсолютно никакви деформации.Удоволствието е голямо и цялата къща се ароматизира.
    Поздравления колега, пусни някоя снимка да видим изработката!
    Преди време подхвърлих идеята за основи от хартия, но тогава никой не подхвана темата. Аз обаче си действах по малко и постигнах следното:
    Две плочи от гипсова смес и може би първата хартиена основа в бг На пролет живот и здраве ще разберем що е то хартиена основа и има ли тя почва у нас.
    Производството ми зацикли понеже гипсовите плочи от водата постепенно започнаха да се отмиват и проекта остана на фаза ... изчакване. Благодарение на тази тема обаче ми се роди нова идея за продължаването му и като остане време усилията ще продължат. Хареса ми идеята за валяците с пластмасово покритие.

    П.С. Гладките восъчни заготовки за валяците се правят много лесно. Взема се един картон и се топи и вади във разтопения восък няколко пъти така от двете страни се образува няколко милиметра гладък слой восък.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      400
Размер:	139.6 KB
ID:	3116

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2.jpg
Прегледи:      395
Размер:	126.5 KB
ID:	3117
    Винаги може по-добре.

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Ще ме умориш - Щом е меко - не ми го хвали
    Обратно на темата: Мисля си че тези валяци може да се направят от керамика, а не от метал защото имат различни качества. ...
    Всъщност валяците са от хромникел, а на повърхноста им е нанизан калаен цилиндър с релефа на пчелните килийки. Не знам защо са решили да използват точно калай, но вероятно са си имали някакви сериозни съображения.

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    07.01.2011
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    Велико Търново
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Поздравления колега, пусни някоя снимка да видим изработката!
    Преди време подхвърлих идеята за основи от хартия, но тогава никой не подхвана темата. Аз обаче си действах по малко и постигнах следното:
    Две плочи от гипсова смес и може би първата хартиена основа в бг На пролет живот и здраве ще разберем що е то хартиена основа и има ли тя почва у нас.
    Производството ми зацикли понеже гипсовите плочи от водата постепенно започнаха да се отмиват и проекта остана на фаза ... изчакване. Благодарение на тази тема обаче ми се роди нова идея за продължаването му и като остане време усилията ще продължат. Хареса ми идеята за валяците с пластмасово покритие.
    Ако го импрегнираш гипса, или пък опитай с цимент.А снимки ще кача другата седмица , че сега не съм в къщи.Тази основа не трябва ли да я пропиеш с восък, за да я приемат

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Да и аз си мислих за някакъв лак за камък водоустойчив. А за приемането просто не знам ще видим. Пластмасовите как ги градят като ги напръскаш малко със сироп. (освен ако със сиропа не изядат и хартията )
    Винаги може по-добре.

  8. #38
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Поздравления колега, пусни някоя снимка да видим изработката!
    Преди време подхвърлих идеята за основи от хартия, но тогава никой не подхвана темата. Аз обаче си действах по малко и постигнах следното:
    Две плочи от гипсова смес и може би първата хартиена основа в бг На пролет живот и здраве ще разберем що е то хартиена основа и има ли тя почва у нас.
    Производството ми зацикли понеже гипсовите плочи от водата постепенно започнаха да се отмиват и проекта остана на фаза ... изчакване. Благодарение на тази тема обаче ми се роди нова идея за продължаването му и като остане време усилията ще продължат. Хареса ми идеята за валяците с пластмасово покритие.
    Пробвай в гипса да сложиш 5-10мл водно стъкло. Ако и така не стане то потърси пластификатор за бетон. И да почерпиш

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Всъщност валяците са от хромникел, а на повърхноста им е нанизан калаен цилиндър с релефа на пчелните килийки. Не знам защо са решили да използват точно калай, но вероятно са си имали някакви сериозни съображения.
    Доколкото знам релефа се прави на CNC лазер или се излива, но явно са решили да го леят и затова са използвали калай. Леле, с този калай трябва много да се внимава и всеки боклук може да го направи на нищо. Ако на мен ми бяха дали твоята буца с пръст, то щяха да хвърчат глави.

    Цитат Първоначално публикувано от mivanov Виж публикацията
    Значи, то човек не трябва и да яде по тая логика, защото ще трябва да ходи на зъболекар, като му се увредят зъбите, пък и до тоалетна, а там вода се пуска, а пък тя колко струва, а пречистването й, и т.н.
    По филмите , които съм гледал, всички пчеларски ферми сами си правят основите.В една даже имаше направена преса от бетон.Защо?
    Относно губенето на време ,вие защо си чешете езиците по форумите, а не ходите да работите
    Пчеларите по филмите си правят сами основите защото имат по над 10 000 кошера и една кино зала персонал.
    Много ясно, че за тях 1ст на основа са хиляди долари. Дай боже и ние да ги стигнем, но докато това не се случи, то излиза по-изгодно да си купуваш основите.

    А за качеството на восъка...ще му дойде времето и на него, точно тогава когато хората се светнат, че основите се правят от най-мръсния восък, пълен с пестициди, антибиотици и всякаква химия.
    Хубавият и чист восък се изнася и никоя фирма няма да го използва за восъчни основи. Не се връзват сметките.
    Като почнеш да виждаш по две кофи изхвърлено пило пред кошера и ти идва акъла в главата. Като от 10 маточника ти се излюпят 2 майки - ти идва акъла в главата. Като спрат да действат ветеринарните препарати - ти идва акъла в главата.
    ...опа то това вече е факт.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #39
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    в миналото гравьорите са били посребрени (оттам и сребърни гравьори) днес за по-евтино са калаени, пластмасови (силиконови) или стоманени
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...

    Също и за технологията - за да направите восъка пластичен (а не трошлив както си е чистия восък) ще се наложи да се слага нещо в него, което аз не го знам. А вие знаете ли го?
    ...
    Ето за това искам аз да си правя основите. Точно заради това НЕЩО. Дори и да са трошливи ще знам, че са от восък, а не от НЕЩО. На мен лично ми писна вече от андрешковци дето цял ден седи и се чуди как да те прекара. Писна ми и да купувам боклуци.
    А относно колко струва един час труд, моето лично мнение е, че не всичко е пари. Понякога има чистото удоволствие да си направиш нещо сам. Аз лично не си меря живота в пари, но то всеки си има разбиране за себе си.

    В крайна сметка пак стигаме до кооперирането. Ако 10-20-30 пчеларя се организират и си направят кооператив могат спокойно да си купят каквото е необходимо и да си правят основите сами.

 

 
Страница 4 от 26 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •