Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 51
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Всеки избира сам "системата" т.е. начина по който да работи, съобразно целите които си поставя. При всички нас има различия, с които трябва да се съобразяваме. Надморска височина, различия в пашата, наличието на селскостопански култури (рапица, слънчоглед, лавандула, и др.) За мен това е определящо за начина "системата" с която да се работи. Проби, проби, проби, и пак и пак докато резултата ни удовлетвори.

    Поздрави

    Г. Георгиев

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    21.03.2014
    Мнения
    5
    Аз работя с два корпуса лр и един или два магазина дб. Преди работих само с лр корпуси но предимствата на магазините са теглото, това че по бързо ги пълнят и запечатват. Докато при лр корпус като медовик трудно го запечатват трябва много силна паша, винаги оставят отдолу един широк участък незапечатан мед с идеята че след пашата там ще се гледа пило. А двата корпуса отдолу като плодник ти дават предимството на многокорпусната технология - ротация. Като почити винаги втория корпус при силна паша също го пълнят с мед и може да се центрофужи. Не ползвам хр, просто слагам по девет рамки в магазините. Надявам се съм бил полезен.

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Аз мисля догодина да пробвам два или повече кошера ДБ със магазини големи колкото плодника, да видя как ще се държат пчелите, със сравнение от обикновените малки магазини.

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Пробвай,с корпус отдолу.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Два корпуса за плодници и другото според силата на семейството за мед. Ето ги мойте:https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov Виж публикацията
    Два корпуса за плодници и другото според силата на семейството за мед. Ето ги мойте:https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater
    Ха това имам в предвид. Само дето моите за начало ща са два корпуса, един плодник а другия корпус за мед. Да видя как ще се справям и да реша за напред дали всичките ДБ да станат по този начин. Довечера ще снимам моя кошер въпреки че е в гаража и не е населен за момента.

  7. #27
    Колега,аsti.Аз съм пробвал 12 рамков дб на два корпуса .За сам човек е тежка система ,препоръчвам ти лежак.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от кентавър Виж публикацията
    Колега,аsti.Аз съм пробвал 12 рамков дб на два корпуса .За сам човек е тежка система ,препоръчвам ти лежак.
    Мисля да сложа на 10 рамковите. Предполагам че ще се узоряр, когато дай си боже се напълнят с мед. А когато това стане ще му мисля, или ще ползвам коза помощ от приятел.

  9. #29
    То като се напълни не е проблем,проблема е при прегледите. А да сведем прегледите до минимум трябва да се пчеларства с неройливи селектирани пчели.Смятам тази година да си купя такива.На село имам колеги които през 5 дена ги преглеждат и скубят маточници.Пчелите им са хванати роеве и техните поколения.П.п. От такъв кошер може да излезе голям рой

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Цитат Първоначално публикувано от felibetoboy Виж публикацията
    Аз работя с два корпуса лр и един или два магазина дб. Преди работих само с лр корпуси но предимствата на магазините са теглото, това че по бързо ги пълнят и запечатват. Докато при лр корпус като медовик трудно го запечатват трябва много силна паша, винаги оставят отдолу един широк участък незапечатан мед с идеята че след пашата там ще се гледа пило. А двата корпуса отдолу като плодник ти дават предимството на многокорпусната технология - ротация. Като почити винаги втория корпус при силна паша също го пълнят с мед и може да се центрофужи. Не ползвам хр, просто слагам по девет рамки в магазините. Надявам се съм бил полезен.
    Така работя и в момента идеята е друга САМО 1 корпус и нагоре магазини

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •