Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 6 от общо 6
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    25.12.2014
    Мнения
    3
    Пчеларски район
    ЮЖЕН ЦЕНТРАЛЕН

    РАЗВИТИЕ НА ПЧЕЛИ

    Колеги млад сам в бранша и искам да попитам каде се развиват по добре пчелите ЛК или ДБ като се има предвит, че пашата е силна?

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    4
    Според мен започни с ДБ.а после мини на ЛР(а не ЛК)

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Ангеле, според регистрацията ти вече имаш 3год. опит в отглеждането на пчели. Работиш и с двете системи кошери. До сега би трябвало да си разбрал в твоят район: КОЯ Е ПЕЧЕЛИВШАТА СИСТЕМА. Би трябвало да знаеш и каква е разликата м/у двете системи. ДБ се развива хоризонтално, а ЛР вертикално. Всеки бъдещ пчелар има проблем с избора на система кошери с която да работи. Ти се направил нещо, което аз не съм. Започнал си с две с-ми, които имат разлика. Аз съм с ДБ. Всяка една с-ма е печеливша, когато си и хванал цаката. При ДБ има по малко тежести, докато при ЛР трябва да си здрав в кръста (при рутирането на корпусите). Когато правиш всичко навреме, и както "пише по книгите" всичко ще е ОК. Така ще можеш ти да ни кажеш коя с-ма е по- подходяща за твоят регион.

    Поздрави, и успехи в експериментите.
    Г. Георгиев

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Ангеле, според регистрацията ти вече имаш 3год. опит в отглеждането на пчели. Работиш и с двете системи кошери. До сега би трябвало да си разбрал в твоят район: КОЯ Е ПЕЧЕЛИВШАТА СИСТЕМА. Би трябвало да знаеш и каква е разликата м/у двете системи. ДБ се развива хоризонтално, а ЛР вертикално. Всеки бъдещ пчелар има проблем с избора на система кошери с която да работи. Ти се направил нещо, което аз не съм. Започнал си с две с-ми, които имат разлика. Аз съм с ДБ. Всяка една с-ма е печеливша, когато си и хванал цаката. При ДБ има по малко тежести, докато при ЛР трябва да си здрав в кръста (при рутирането на корпусите). Когато правиш всичко навреме, и както "пише по книгите" всичко ще е ОК. Така ще можеш ти да ни кажеш коя с-ма е по- подходяща за твоят регион.

    Поздрави, и успехи в експериментите.
    Г. Георгиев
    Bobi, тук нещо не съответства приятелю. Я пак погледни.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравей Слънце,

    Гледам, гледам и не мога да разбера какво имаш предвид. Въпроса на Ангел е: Къде се развиват по-добре пчелите? За мен има предвид "пролетно". Може би искаш да кажеш, че при слагането на маг. ДБ се развива вертикално, да така е, но аз имах предвид пролетно, когато сем. се разширява, при зазимяването е стеснено на 7-8-9 рамки. При ЛР сем. за мен се развива вертикално като се рутират корпусите, зазимяват се на два корпуса като кълбото е хубаво да се е захванало за една малка част на горният корпус, който е пълен с мед. Това гарантира безопасно зимуване. На пролет, корпусите си разменят местата. По този начин пчелите започват да пренасят меда от долният в горният. Това ги възбужда и майката започва да снася. Корпусите се завъртат няколко пъти.

    От мен само толкова. Поправяйте ме ВИЕ. Опитах се да помогна, ама явно нещо бъркам.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Вероятно колегата има предвид това


    Дейност на angel_panev_84


    Система кошери:Дадан-Блат, Лангстрот-Рут
    Пчеларски стаж в години:
    3

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •