Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 51
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    кошерите си ги правя аз и мога да ги наредя във всякаква конфигурация за това питах за мнения до сега съм правил няколко пробни конфигурации
    2 корпуса за плодник 2 магазина за мед ,има случей не са достатъчни и блокират майката въпреки че има още един корпус но той по това време е пълен с прашец
    два корпуса 3 магазина напълно достатъчно и за най силното семейство и пак 1 ви е прашец и малко пило
    3 корпуса и 2 магазина -при много силни семейства напълно достатъчно че и даже излишно но пък изграждат почти цял корпус основи пробвал съм и само корпуси за медовици не съм особено доволен от резултата
    П.П. СЛЕД КАТО ПРЕСТАНА С РУТАЦИИТЕ ВИНАГИ НАДУМКВАТ 1 ВИ КОРПУС СЪС ПРАШЕЦ при дадана това до няма и се чудя дали ско е огранича само на един няма да имам ефект но при добра година знам че един корпус за пило е малко за едно семейство

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    Точно така ще изглежда и моята работа, но мисля преди започване на пашата да огранича майката на дъното в магазин с 1,2 изградени рамки и останалото основи. Ще пробвам 5-6 кошера така да видя да не се намали пък силата им драстично след края на пашата.
    Това е добър вариант за предпазване от роево състояние ако се направи преди акацията проблем е намирането на майката особено при 100,200 и повече кошера ,опасно е да се ограничава преди акацията но аз поемам този риск и ако времето е с мен няма проблем и най добре подготвеното семейство за паша е това, което е на ръба на рояването важното е да не прескочи затова винаги трябва да се има снасящи майки и чрез тях да си решиш проблема.През целия сезон наличието на 20,30 майки снасящи като резерв трябва да има защото много от проблемите се решават най лесно с хубава,млада майка ,а и винаги може да помогнеш на колега.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от joromainata Виж публикацията
    един корпус но той по това време е пълен с прашец
    Района ти е с изобилие на прашец и единствено ти остава да слагаш прашецоуловител .

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    дам тази година се бях приготвил уж но тя бе такава че доста друга работа отвори и изобщо не можах да ги сложа за догодина със сигурност!

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от joromainata Виж публикацията
    дам тази година се бях приготвил уж но тя бе такава че доста друга работа отвори и изобщо не можах да ги сложа за догодина със сигурност!
    Поздравления за кошерите добре си се справил само дъното не се вижда с каква прелка е.Прашецоуловителя, какъв е външен или дънен имам колега при когото има прашец и той събира постоянно прашец без да маха лентата изобщо като единствено има отвор за търтеите прашецоуловителя е външен и чекмеджето е голямо и дъното е с мрежа и той събира прашеца един или два пъти в седмицата.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Благодаря дъното ми е мрежесто на всичките кошери дори в момента
    мисля да ползвам вътрешен прашецоуловител дълъг
    а някакви препоръки ако ги сложа така както съм показал?
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2013-03-19 17.08.54.jpg‎   2014-05-19 10.08.12.jpg‎  

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    При мен вече не ползвам такива летви за затваряне на прелката ,а дъската е наравно с другите и с фрезер 8 мм. правя отвор дълъг 25 см. и си спестявам слагане и махане дъното е мрежа и през лятото не е нужно отваряне напълно, охраната на входа е по лесно и през есента само вдигам дъсчицата и затварям долния вход.За дънния прашецоуловител не съм много запознат но това което съм виждал на изложенията, е че дъното има две прелки и през едната когато е отворена пчелите минават през отворите за да падне прашеца ,а когато е отворена другата не се събира прашец.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Колеги, аз съм привърженик на многокорпусният кошер. Основното му предимство е еднаквите рамки, за създаване на отводки, помощни семейства, двусемейни, всякакви ротации. Не виждам смисъл да използвам малка магазинна рамка.

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    има смисъл и то много пробвай на няколко и ще разбереш
    аз също съм привърженик на корпусния кошер

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Многокорпусен кошер може да се формира с всякакъв размер рамки. Двата основни на Дадан, Рутови, на д-р Ст. Георгиев, рожета разни и още 5-6 сигурно, както и комбинации от типа Венер. Основното предимство е работата предимно с цели корпуси, а не с отделни рамки. Към това трябва да се ориентират колегите които си мечтаят за интензивно пчеларство. Размерът на рамката е индивидуален избор, след многофакторен анализ.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 2 от 6 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •