Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Желаете ли чл.18 да отпадне?

Гласували
79. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Категорично ДА

    47 59.49%
  • По-скоро ДА

    16 20.25%
  • По-скоро НЕ

    9 11.39%
  • Категорично Не

    5 6.33%
  • Не мога да преценя

    2 2.53%
  • Не ме вълнува

    1 1.27%
Отговори на анкетата
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 31
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Подкрепям пост №2 на Лалов.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    14
    Гласувах по скоро НЕ Страхувам се от безконтролен внос и резултата е ясен А ако аз искам и мога няма кой да ме спре да селектирам ps нещо ми оказа точката моля да бъда извинен
    lz2iry 30 бр ЛР

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Вноса и сега е безконтролен и така ще си остане. Единственото нещо което може и трябва да контролира държавата е здравния статус на пчелите.

  4. #24
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Най-лошото е ако вносът на майки остане безконтролен и се разреши да бъде безконтролен. Мелези, мелези, и пак мелези, а точно определени хора ще правят ПАРИ.

    Ще ни продават майки, годни за по 1-2 години, ако изобщо пчелите ги приемат, след което пак ще отидем при тях за да се спасим от непродуктивните мелези трето поколение. Мелезите от трето поколение се израждат и нямат стопанска изгода за пчеларя. Винаги ще има мелези от трето поколение, защото внесените майки в даден район в България са много по-малко от излюпените месни майки.

    Голяма част от закупените майки не се приемат от пчелите, и те правят самосмяна на майката, след около месец, но вече са нанесени генните поражения в семейството, защото новата майка е отгледана от яйце на "супер майката, купена от пазара".

    Ако майко производителите, развиват местни популации, няма проблем.

    Но те не желаят това. Те искат да сме до гроб зависими от техните "чистокръвни мелези" внесени от чужбина, и отгледани в България. Те искат да купуваме пчелни майки. Непрекъснато да ги купуваме! Всяка година, ако ни издържи портфейла!

    Най-лошото е че съсипват местните популации.

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Какво е най-лошото, което може да се случи при вноса на майки ???
    Какво ще се внесе...Африканка(Apis mellifera scutellata) или Apis cerana cerana или Японка(Apis cerana japonica) или Австралийка(Tetragonula carbonaria) ?!?!?
    Обяснете ни какво животно може да се внесе, че да имаме по-лоши добиви или по-болнави семейства.
    Контролът се извършва от ВЕТЕРИНАРНАТА СЛУЖБА И МИТНИЦИТЕ, а министъра на земеделието и храните не седи на границата с RAID в едната ръка и пушалка в другата.
    Че никаква работа не вършат, то това е ясно, но въпроса беше дали да отпадне член 18 и по-точно отглеждането на "местни" породи.
    Коя е тази държава в която пчеларството е загинало след вноса на майки
    Аз се сещам за една при която с вкарването на "местна" порода и пчелите и пчеларите загиват. Казва се БЪЛГАРИЯ!
    Ами в момента се продават майки годни за под 1 година и със съмнителни качества, ако станат годни за 1-2 години...ехеееееееее...кеф.
    И какво точно значи годни и кой казва коя майка колко точно е годна?!?!?
    Родопика("местната") е годна само в България, защото се радваме на 30кг мед / година.
    "Изроден мелез"
    "мелези от трето поколение"
    нанесени генните поражения в семейството, защото новата майка е отгледана от яйце на "супер майката, купена от пазара". ШАХ С ПЕШКАТА, ЗА К'ВО СТАВА ДУМА А...
    Еми...тя "местната" пчела прави самосмяна, защото са я оплодили през грешната дупка (Не мога повече...).
    Единствената причина да купиш майка е ако тя има по-добри данни от твоите, а сега си длъжен да купуваш "местни" пчели.
    Селекционера има за цел да направи по-добра пчела от твоята, а ако не успее, то ти никога не би си купил.

    Хора спрете да пиете и да пишете. Щях да си изплюя кафето на монитора като видях темата.



    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Мисля си, че тези които са писали закона се си мислели, че местните пчели и майкопрозводители са анй-добрите на света (не знам дали са си вярвали или така им е изнасяло). Срещам много българи, които ме убеждават колко сме напред пред другите народи, колко сме умни, работни, креативни. Спомням си думите на един германец: "като сте толкова умни защо сте последни в Европа?" Аз се усмихнах и отговорих: "то е ясно, от много ум!"

    Наду ми се главата да слушам за елитни/племенни български майки и колко е важно да ги опазим. Ами като са толкова добри защо пчеларството ни е на този хал?
    Не е добър тона на това писмо, но не издържам повече...

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Германците са си унищожили месната пчела , сега работят със всякакви породи и какво стана.

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ivan raynov Виж публикацията
    Гласувах по-скоро НЕ. Страхувам се от безконтролен внос и резултата е ясен. А, ако аз искам и мога, няма кой да ме спре да селектирам.
    Доста интересна гледна точка на нещата.
    Вносът ( всъщност, вече е правилно да се нарича вътреобщностно придобиване) от рамките на ЕС си е напълно законен. И единственият начин да престане да бъде “безконтролен” е той да бъде контролиран. Това няма премахне напълно прекарването на майки през митницата “в джобчето” на анцунга, но до голяма голяма степен ще премахне стимула за това.

    За разлика от вътреобщностното придобиване, извършването на селекционна дейност от обикновенния пчелар ( че дори и всеки отделен майкопроизводител) е незаконна. Точно това мен ме учудва - как може законното да те притеснява повече, а незаконното – не. ХА ха.
    Верно е, ако искаш, никой не може да те спре да си селектираш сам пчели. Ако искаш обаче да реализираш някакъв страничен доход, който да подпомогне развъдната ти дейност ( селекцията е скъпо удоволствие) под формата на получаване на възнаграждение за положения труд (продажба на селектиран генетичен материал или майки), там би срещнал (от морална и законова гледна точка) известни затруднения в реализацията.

    Но нека забравим за това. Да приемем, че от някакви патриотични чувства си решил да започнеш да селектираш от това, което може да намериш в близката на теб околност. Както всяка развъдна програма, така и твоята от време на време ще се нуждае от добавяне на “свежа кръв”. Взависимост от това с колко различни майки си започнал и колко майки използваш за продължаването на всяко следващо поколение, колко силен е селекционният натиск/ бързина на напредъка ( дали за следващото поколение позлваш само най-добрите 5 %, 10% или 20% от майките) и вида развъдна прорама ( линейно развъждане или масова селекция), зависи колко дълго популацията може да издържи да бъде затоворена – дали няколко години или няколо десетилетия. Никоя популация не може да остане вечено затворена, в противен случай идва момента в който целия постигнат напредък започва бързо (или постепенно) да се руши и след няколко поколения може да се окажеш под нивото, което си бил в началото. Инбридинговата депресия има много измерения – загуба на прекалено голям брой “полови” алели ( прошарване на пилото), загуба на жизненост, по-малки семейства, дизбаланс в разпределението на труда/ загубване на определени касти ( вкл. понижена способност да се справят с различни патогени), понижена продуктивност и т.н.

    При подобна система, каквато се намира в България, където селекционна дейност към момента ИМА ПРАВО ДА ИЗВЪРШВА САМО ЕДИН ЧОВЕК, всички производители на майки са задължени да си закупуват [елитни] майки от този един човек и да произвеждат техни дъщери (племенни майки) за продажба. Където продаваните за година майки са 10 % от всички пчелни семейства в страната . По-лошото е че всичките тези 10 % майки НА ПАЗАРА всяка година са или сестри или братовчедки ( т.е. с близка роднинска връзка/генетично сходство). На третата година се предполага че 25% от всички семейства в страната би трябвало да са със “купешки” майки и че 25% от всички търтеи са генетично сходни. С тези темпове след 10 ГОДИНИ МЕСТНАТА ПОПУЛАЦИЯ ПЧЕЛИ ОТ КОЯТО ТВОЯТА СЕЛЕКЦИОННА ПРОГРАМА ЗАВИСИ, ВЕЧЕ НЯМА ДА СЪЩЕСТВУВА!!!!! По-лошото е че всичките няколко стотин хиляди семейства ще произхождат от прекалено малко на брой майки, които от своя страна имат голям брой повтарящи се общи роднини помежду си.

    Знаеш ли каква е по-голямата опасност от това? Нужно е еволюирането на само един болестотоворен патоген към дадения генотип за да се разрастне във епидемия, която да унищожи по-голямата част от тези генетично сходни семейства. Какво стана с правилото “никога не слагай всички яйца в една кошница” а? Това е и причината съвременното интензивно земеделие да има толкова много проблеми със вредители и болести – монокултурите!


    До такива последствия води силното ограничаване ( или монополизиране) на броя участници в селекционната дейност над една пчела. Да не споменавам, че всички сме хора и колкото и голям и велик да е един селекционер, всеки прави ГРЕШКИ [в селекцията]. Когато бъдещето на една (порода/раса/ популация) пчела зависи само от един човек, когато той сгреши, грешките са фатални.
    Другия недостатък е че никой сам човек или институт не е в състояние самостоятелно да поддържа достатъчно голяма популация пчели, която да остане затворена за неограничено време:

    -Един развъден иснститут с 1 000 пчелни семейства (= 20 елитни майки от различни линии) ще усети негативните ефекти от инбридинга в популацията си може би след 20-тото пололение.
    -200 коопериращи си взаимно пчеловъда с по 100 кошера всеки, прави 20 000 пчелни семейства ( грубо = 400 елитни майки) – развъдната програма би могла да просъществува неограничено време.

    Не ме разбирайте погрешно, нямам нищо против никоя местна популация пчели. В крайна сметка някое “мръсно камъче” днес, може да се окаже скъпоценен камък, утре! Ако държавата гледа на това отговорно и ТОЛКОВА много НАИСТИНА иска презервацията на местната пчела за бъдещите поколения, то нека пак да продължават да се плащат субсидии на развъдните програми поставили си за цел презервация/чистопородно развъждане на местни пчели, пък да се премахне целия чл.18 – няма нужда всички вие да плащате за “лукса” за “презервацията на местните популации комари” от изчезване. Така е в другите държави, така и аз виждам че трябва да бъдат нещата и не искам да натрапвам мнението си на никого. Лично аз имам по-голяма сметка нещата да си останат както досега - така ще имам по-малка конкуренция, а българските пчелари искащи качествена стока, ще трябва да се бъркат все по-надълбоко за да я получат. Ще трябва да си доставят на прескъпа цена, това което биха могли да си произвеждат в България за по-малко. Да живее сухия режим!
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #29
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Най-лошото е ако вносът на майки остане безконтролен и се разреши да бъде безконтролен. Мелези, мелези, и пак мелези, а точно определени хора ще правят ПАРИ.

    Ще ни продават майки, годни за по 1-2 години, ако изобщо пчелите ги приемат, след което пак ще отидем при тях за да се спасим от непродуктивните мелези трето поколение. Мелезите от трето поколение се израждат и нямат стопанска изгода за пчеларя. Винаги ще има мелези от трето поколение, защото внесените майки в даден район в България са много по-малко от излюпените месни майки.

    Голяма част от закупените майки не се приемат от пчелите, и те правят самосмяна на майката, след около месец, но вече са нанесени генните поражения в семейството, защото новата майка е отгледана от яйце на "супер майката, купена от пазара".
    Въпрос? - КОЛКО вносни майки си закупил и колко от тях пчелите не са приели/сменили в рамките на същата година?

    Съображенията които изтъкваш по отношение на метизацията са основателни и аз съм напълно съгласен с тях. Те са били валидни преди 60 години. "НИСКО ПРОДУКТИВНИЯ МЕЛЕЗ", от който ти така се страхуваш, още от времето преди аз да стана пчелар, у нас е по-известен като "местна пчела". Иска ми се да се шегувах.

    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    ......Те (майкопроизводителите) искат да сме до гроб зависими от техните "чистокръвни мелези" внесени от чужбина, и отгледани в България. Те искат да купуваме пчелни майки. Непрекъснато да ги купуваме! Всяка година, ако ни издържи портфейла!....
    Повярвай ми, има си начин как всички пчелари много бързо да се откажат от старите си навици и да бъдат превърнати във напълно зависими от пазара на майки и всяка естествено отгледана майка незабавно да бъде подменяна с купешка




    Между другото, нещо не виждам темата за доцента, а щях да напиша нещичко и там. Явно съм попрекалил малко последния път, с което, вместо да предизвиква у мен чувство за виновност, само бих могъл да се гордея.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #30
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Между другото, нещо не виждам темата за доцента, а щях да напиша нещичко и там. Явно съм попрекалил малко последния път, с което, вместо да предизвиква у мен чувство за виновност, само бих могъл да се гордея.
    Тя от доста време е "невидима"(за обикновенните потребители)...

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •