Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Желаете ли чл.18 да отпадне?

Гласували
79. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Категорично ДА

    47 59.49%
  • По-скоро ДА

    16 20.25%
  • По-скоро НЕ

    9 11.39%
  • Категорично Не

    5 6.33%
  • Не мога да преценя

    2 2.53%
  • Не ме вълнува

    1 1.27%
Отговори на анкетата
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 31
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Според мен този член 18 трябва да отпадне, понеже защитава определени монополни обединения. Та нали живеем в условия на пазарна икономика! Въпреки всичко - контрол трябва да има, но не и такъв, в защита на интересите на конкретни хора.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Ако детето се оцапа ще го мием ли или ново ще правим? Необходима е малка редакция с която да отпадне понятието "развъдна асоциация " и да се замени с "физически и юридически лица".Затова , че някои "осраха" приложението на закона с користна цел, без закони и правила ли да я караме? Затова и отговорих с " По скоро НЕ".
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #13
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    Според мен този член 18 трябва да отпадне, понеже защитава определени монополни обединения. Та нали живеем в условия на пазарна икономика! Въпреки всичко - контрол трябва да има, но не и такъв, в защита на интересите на конкретни хора.
    Добре казано!
    Аз малко не се сещам, затова бих помолил за вашето виждане къде точно в развъдния и селекционния процес на един пчеловъд би могъл и е наложително да се упражнява контрол от някоя агенция? Какво си представяте че би могло да се контролира или по-скоро какво би трябвало да постигне или гарантира един такъв контрол? (аз лично бих заменил понятието "контрол" с "одит", въпреки че и това е нищо повече от излишно натоварване на данакоплатеца за събиране на чисто статистически данни)

    Искам да добия по-пълна представа за вашата гледна точка, затова моля колкото се може повече хора с различни мнения да вземат отношение.


    Да поясня, тук става въпрос за развъдния процес, а не за репродукцията (производството на майки), където по мое мнение е напълно достатъчно да се гарантира единствено здравословния статус. Дори не е нужно да има изискване майките да са селектирани или пък качествени.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Закона тотално трябва да се пренапише - не само чл. 18, а и много други. Селекционните организации трябва да подлежат на някакъв минимален контрол, но не и от Ганчо и доцента. Задачата на селекционните организаци е ДА СЕЛЕКЦИОНИРАТ ЕЛИТНИ МАЙКИ и НИЩО ПОВЕЧЕ. Продажбата на такива майки и цената им се регулира от ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА. Закупуване на майки трябва да се ограничава само от държави извън Евросъюза. Вътре в Евросъюза трябва да има свободно движение на стоки и услуги, включая и на пчелни майки - напр. Карники и Италианки всеки трябва да може свободно да си купи и да ги пробва.

    Репродукция (производство на племенни майки), както и направа на отводки трябва да може да ПРАВИ и ПРОДАВА всеки един пчелар БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЯ. Нека пазарната икономика да е съдник кой прави качествени майки и отводки и кой - не.

  5. #15
    Аз си имам мнение и отговор. Но на базата на какъв критерии се реши коя е местната българска пчела, при положение че през комунизма вноса на майки е бил много голям. Изобщо вноса на всякакви вид породи на различни животни е бил в пик-а си... И следващия ми въпрос е аз освен с пчеларство съм се занимавал и с овцевъдство и то в доста приличен мащаб и за да подобря някой показател който искам съм вкарвал кръв от различни породи докато постигна желания от мен ефект. Защо да го няма и това в пчеларството то си го има ама според един член не е законно защото някой е решил така да създаде един монопол. А пък в животновъдството кой как реши вкарва нова кръв в стадото си да подобри било то млечна или местната насоченост която иска. Който иска си гледа и дадената порода в чист вид но това си е личен избор а тука един файтон хора решават че не може
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Точно така, Ако германеца има право да си купува майки от където си иска би било глупаво и безсмислено на нас да ни е забранено.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Според мен няма нужда от контролен орган и какво толкова може да направи селекционера. Вносът може да се контролира, но на самата селекционна дейност...какво да и контролираш.
    Репродукционната дейност е редно да се контролира, защото е идеален начин за пренос на болести. Много хора спряха да купуват майки и се оказа, че болестите намаляха.
    Ето защо картела си вкара закона "кой може и кой не може" да използва антибиотици. Но това ли е начина?!?! Ето как този картел "такова таковата" на пчелари и майкопроизводители.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #18
    Колега Дамянов болестите не са намалели просто не се оповестяват. Иначе не е гаранция че с вносните основи или питки няма да влезе нещо особено питките с прашец.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Колега Дамянов болестите не са намалели просто не се оповестяват. Иначе не е гаранция че с вносните основи или питки няма да влезе нещо особено питките с прашец.
    На 100% съм сигурен, че вносния прашец и основи са идеален източник на болести. Изобщо не казвам, че не е редно да се купуват селектирани майки, но "Родопика" НИКОГА. Тук във форума могат да се намерят майки на добра цена и най-вероятно с много по-добри данни.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В момента този член го има само на хартия. Много колеги от много години внасят различни майки и експериментират с тях. В резултат всички които работим с майки собствено производство, свободно оплодени, работим с абсолютни мелези, което изключително затруднява работата и предполагам сваля сериозно добивите. При така създалата се ситуация гласувах с "по скоро ДА". Ако имахме наистина специфична пчела (порода) и истинска научна работа върху нея и истинска селекция с цел подобряване на нейните качества щях да гласувам "категорично НЕ".
    За себе си виждам изход от създалата се ситуация в две посоки. Или започвам да си купувам всички необходими майки от доказан специалист в областта разполагащ с подходящата линия за моите цели или започвам да изучавам задълбочено начините за поддържане на някаква линия и правя необходимото включително и инструментално оплождане за да запазя линия която ми допада и продължавам да си произвеждам сам. Предполагам, че първия вариант ще ми е мноооооого по евтин и достъпен и още от настоящия сезон започвам да експериментирам с няколко групи закупени майки.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •