Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 22 ПърваПърва ... 1119202122 ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 216
  1. #201
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от pepoing Виж публикацията
    Здравейте
    Искам да попитам какво е вашето мнение за сглобка тип клиновидна ( зъбна сглобка ). Говорих с дърводелеца, които ми прави рамки и други детайли и той твърди, че с времето тези зъби се измятат раздуват и чупят и поправката на такива корпуси е почти невъзможна. Ето едно видео на братята сърби за да ви стане по- ясно за какво искам да питам: https://www.youtube.com/watch?v=TRL0Usxcwvg
    Има ли някой, които работи с такива кошери и също така искам да чуя и мнението на колегите дърводелци.
    Тази която се вижда на видеото я имам и не съм доволен от нея. От влагата след време се раздува от долу - нагоре и е грозно. Дори започват да излизат пчели. Оправя се, но с други начини - вече не дърводелски. Предлагам ти друга подобна. Нарича се ЛЯСТОВИЧА ОПАШКА. Виж в нета има много материали за нея. И тук съм пускал снимки в една от темите.

  2. #202
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Една фирма прави такива кошери, като ги сглобяват на преса уж няма мърдане, но след първата зима като се раздуха и им заваляха рекламации започнаха да слагат и винтове

  3. #203
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    35
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Една фирма прави такива кошери, като ги сглобяват на преса уж няма мърдане, но след първата зима като се раздуха и им заваляха рекламации започнаха да слагат и винтове
    За тази фирма ли става въпрос: http://olx.bg/kosheri-i-ramki-i64526600
    Качеството изглежда добро, мисля да пробвам с 20тина корпуса от тях

  4. #204
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от pepoing Виж публикацията
    За тази фирма ли става въпрос: http://olx.bg/kosheri-i-ramki-i64526600
    Качеството изглежда добро, мисля да пробвам с 20тина корпуса от тях
    Не за фирма от Монтана
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #205
    Цитат Първоначално публикувано от pepoing Виж публикацията
    Здравейте
    Искам да попитам какво е вашето мнение за сглобка тип клиновидна ( зъбна сглобка ). Говорих с дърводелеца, които ми прави рамки и други детайли и той твърди, че с времето тези зъби се измятат раздуват и чупят и поправката на такива корпуси е почти невъзможна. Ето едно видео на братята сърби за да ви стане по- ясно за какво искам да питам: https://www.youtube.com/watch?v=TRL0Usxcwvg
    Има ли някой, които работи с такива кошери и също така искам да чуя и мнението на колегите дърводелци.
    Моите почти всички са такива, но са и ковани с пирони. В момента са над 30-годишни и не са се отворили. Явно майстора не е бил като сегашните "специалисти".

  6. #206
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    На вилата имахме две 50-60 годишни ракли с такава сглобка и не бяха мръднали. За сметкана това, на места дървоядите ги бяха направили на дантела и се наложи да палнем печката с тях. В интерес на истината сандъците бяха вътре, но доколкото знам прадядо ми ги е ползвал като е ходил на гурбет насам натам, та не са били много пазени. Правени са били от брат му, който е бил дърводелец.
    Според мен здравината на сглобката е основно въпрос на правилно сушене, подбор и обработка на дървесината - да не е пресъхнала или пък по-влажна. Виж пост 197 по-горе.

  7. #207
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    ...
    Според мен здравината на сглобката е основно въпрос на правилно сушене, подбор и обработка на дървесината - да не е пресъхнала или пък по-влажна...
    Ами няма как да не продължа това ти изречение. То това е за занаятчии-дърводелци, не е за самодейци. Преди време гледах някъв английски филм, за изчезналите занаяти. Та показаха там едни майстори-столари. Работят направо на поляната, в гората, само със суров материал. Всичко е само на сглобка, уникални форми и извивки и като изсъхне - край, няма разглабяне во век и веков.Така че, с клипчетата верно може да се убие некой и друг час свободно време, ама опре ли до сандъци дет ще седят навънка, я по-добре на двоен фалц с лепилце и обковец да има.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #208
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Г-н Йорданов, чел съм някъде из форума Ваше изказване по темата - за начина на разбичване, за дебелините, даже бяхте онагледили, и страници от
    "Направи сам". Ако е възможно може да ни ги припомните. Виждам, че отново се интересуваме от това. Тогава до колкото си спомням се включи,и Ивайло
    Георгиев-ИГНИВО.

    Поздрави,
    Г. Георгиев

  9. #209
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    За да няма измятане трябва да се работят по малки детайли и да се слепят гледа се и жилата на дървесината
    Подготвени за слепяне
    Дори по широките дъски са разцепени на по малки за да се освободи напрежението
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2014-11-24 13.14.36.jpg‎   2014-09-15 15.18.55.jpg‎   2014-09-15 15.19.05.jpg‎   2014-09-15 15.19.14.jpg‎  

  10. #210
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от joromainata
    За да няма измятане трябва да се работят по малки детайли и да се слепят гледа се и жилата на дървесината
    Подготвени за слепяне
    Дори по широките дъски са разцепени на по малки за да се освободи напрежението
    Тази зиг-заг сглобка можеш ли да я напаснеш като се раздуе малко дървесината?
    Имам едни Швейцарски плоскости с такава сглобка и дъските започват да се цепят по сглобката, а струват една кофа пари. Сушени в автоклав, импрегнирани, лакирани, но се цепят точно по тази сглобка.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 21 от 22 ПърваПърва ... 1119202122 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •