Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 22 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 216
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    05.12.2010
    Мнения
    7
    Незнам за видовете матерял като дървесина на мен дядото ми подсказа да са от така нареченото сладко дърво липа върба и някакви подобни.Мисля да го послушам защото каза тои че от иглостен материал оставяло някакъв дъх който пчелите нехаресвали особенно.Незнам до колко е прав ,но май вазнамерявам да го послушам вие какво ще ме посъветвате.
    Благодаря на всички за съдействието наистина имам нужда и от други мнения.Огромна пощ сте БЛАГОДАРЯ ВИ

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Тук във форума веднъж стана въпрос, че т.н."червена" върба е много подходящ материал за израбока на кошери. Много хора правят кошери и от липа - някои ги оспорват, други са доволни!
    Working....

  3. #3
    Липата е много подходяща за рамки. Чама, за разлика от Липата и Върбите, съдържа естествени смоли, които способстват за по-дълготрайното му ползване. Всичките ми кошери са от чам, а някой са на по 30 години. Това за остатъчен дъх, лично за мен са митове и легенди.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Липата е добра за мебели...Чама се използва за кошери и рамки ! Червена върба...откъде , пък и дали ще намериш ? Нали все пак кошери ще се правят , а не лъжици ?
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от na4inaesht
    Незнам за видовете матерял като дървесина на мен дядото ми подсказа да са от така нареченото сладко дърво липа върба и някакви подобни.Мисля да го послушам защото каза тои че от иглостен материал оставяло някакъв дъх който пчелите нехаресвали особенно.Незнам до колко е прав ,но май вазнамерявам да го послушам вие какво ще ме посъветвате.
    Благодаря на всички за съдействието наистина имам нужда и от други мнения.Огромна пощ сте БЛАГОДАРЯ ВИ
    Липата ползвай за рамки. Ела да ти покажа какво се случва с нея оставена на открито-много качествен материал за пушилката.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Kогато човек се грижи за ивентара си , той е траен и ни служи дълго , но и материала не е за подценяване ! Подготвил съм си малко Акация за "вечен" сандък ДБ ! Ще е тежичък , но пък дълготраен ! Решил съм да правя долната половина на плодника от салкъм , а горната от каквото има : върба , липа , чам ....!Краката също акациеви и ще видя ефекта ! :D

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Дали ще е по траен салкъма ? Имам предвид дали ще гние много по бавно от чама ? Иначе със сигурност е по тежък.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #8
    При всички положения ще изкара повече от чама. Но пък е труден за обработка и много, много по-тежък.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Това дърво (салкъм) , ако се мокри косвено т.е. само когато "навява" може и да него боядисваш и пак няма гниене ! Почти в тази област е без конкуренция ! Колкото до теглото за плодници ДБ при стационарно пчеларство не е проблем , а трудната обработка - вярно , но се прави ВЕДНЪЖ !!!! :D

  10. #10
    Защо само косвено. От акация се правят бъчви. Те са си в постоянен контакт с течности и не гният. Правят се и огради от тарби, които издържат десетки години, без абсолютно никаква обработка.

 

 
Страница 1 от 22 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •