Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 20 от 22 ПърваПърва ... 101819202122 ПоследнаПоследна
Резултати от 191 до 200 от общо 216
  1. #191
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    До "Bate Misho" . Нарежи ги на по 0.55 см. и 0.45 см. и ги нареди на скара на сухо и проветриво места. До април ще са готови.

  2. #192
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен


    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #193
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Диян Димитров Виж публикацията
    До "Bate Misho" . Нарежи ги на по 0.55 см. и 0.45 см...
    Не прави това. Остави си дъските както са на 2 м някъде на сухо и проветриво място и април са готови за работа. Ако ги нарежеш на детайли, при съхненето се цепят челата на дъските (зависи от влажността и интензитета на съхнене) и ще имаш по-големи загуби.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  4. #194
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    И не само, че ще се нацепят, ами и ще се изметнат. Колкото е по-дълъг материала, толкова по-лесно се съхранява на "скара", зада не се изкриви, защото тогава положително влияние оказва и тежестта на материала.

  5. #195
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    И не само, че ще се нацепят, ами и ще се изметнат. Колкото е по-дълъг материала, толкова по-лесно се съхранява на "скара", зада не се изкриви, защото тогава положително влияние оказва и тежестта на материала.
    Точно това се канех да питам - как е по добре да съхне материала / в моя случай чам, на по къси или по дълги, на по дебели или на по тънки дъски, евентуално талпи?

  6. #196
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Вече съм ги резнал на по 105-110см, понеже исках да ги возя в багажника. Сега се чудя дали да не ги нацепя на по 8см или да чакам април. Иначе складирането е ясно - на скара с летвички на сухо и ветровито на терасата. Другият ми кахър беше дали ще изсъхнат добре до април, но явно ще стане. Колко процента влажност да гоня?
    Между другото днес мерих влажността на дъски от евро-палети, които бях рендосал миналата година и от които ще правя капаци - влагата е 5%.

  7. #197
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Вече съм ги резнал на по 105-110см, понеже исках да ги возя в багажника. Сега се чудя дали да не ги нацепя на по 8см или да чакам април. Иначе складирането е ясно - на скара с летвички на сухо и ветровито на терасата. Другият ми кахър беше дали ще изсъхнат добре до април, но явно ще стане. Колко процента влажност да гоня?
    Между другото днес мерих влажността на дъски от евро-палети, които бях рендосал миналата година и от които ще правя капаци - влагата е 5%.
    Относно влажността - тя варира в зависимост от атмосферната влажност. Кошерите са изделия, които стоят на открито. А там амплитудата на влажността е най-голяма. Лятото когато е сухо и горещо тя пада много ниско, пролетта, когато навън вали и най-вече когато се развива интензивно пило в кошера, а навън не е особено топло и се получава кондез, тогава влажността е много висока. И това е основната причина да се измятат и цепят страниците на корпусите. В един друг пост писах как могат да се намалят тези дефекти, но да се избегнат е невъзможно. Така, че влажността на дървесината за изработване на кошер е добре да е около 12-15%, но това пак казвам е доста относително.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  8. #198
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    В отговор на Бате Мишо!
    Това, което споменаваш като причина за рязането на материала е много непрактично.
    Ако ти се случи друг път да се възползваш от безплатен материал, не го режи, за да го транспортираш по-лесно, а го "отлепяй" така както е!
    Много е важно разкрояването на материала, така че да имаш възможно най-малко отпадък.

  9. #199
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Кулине, по принцип си прав, но дъските са без чепове и прецених, че рязането сега няма да навреди на разкрояването и обработката през април. Освен това искам и на мен да ми е удобно.

    Тотевски, благодаря за компетентното мнение.

  10. #200
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    35
    Здравейте
    Искам да попитам какво е вашето мнение за сглобка тип клиновидна ( зъбна сглобка ). Говорих с дърводелеца, които ми прави рамки и други детайли и той твърди, че с времето тези зъби се измятат раздуват и чупят и поправката на такива корпуси е почти невъзможна. Ето едно видео на братята сърби за да ви стане по- ясно за какво искам да питам: https://www.youtube.com/watch?v=TRL0Usxcwvg
    Има ли някой, които работи с такива кошери и също така искам да чуя и мнението на колегите дърводелци.

 

 
Страница 20 от 22 ПърваПърва ... 101819202122 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •