Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 22 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 216
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Дървото най много гние , когато се "накисва" обилно с вода и после бавно съхне ! Това дава възможност на дървесните органични водоразтворими остатъци от сок , да се разтворят във водата и да започнат процес на ферментация , който повишава температурата и с наличната влага предразполага развитието на гъбични образувания , които разрушават дървесината ! Когато се мокри косвено , дървото малко поема и бързо съхне ! При бъчвите процесът се подтиска от постоянното наличие на течност..... ! wink;

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Най - подходящ е смърча той не гние.Той е доста смолист ухае превъзходно при работа с него и е розовеещ на цвят.Дъските трябва да са сухи .Колкото са дебели дъските толкова години трябва да съхне дървото. Използвай вътрешната част на китката си там кожата на ръката е чувствителна и веднага усещаш влагата.Използвай тангенциалните дъски, ще ги познаеш по по - плътните линии една до друга . А радиалните са познатата шарка на чама. Чам е турска дума и се означава за всички иглолистни. Ако дъските имат повече чепове,значи са от горната част на ствола на дървото не е добре, не си купувай от тях.От долната част на дървото има повече песъчинки и инструменти те се износват бързо . Най подходящи са отсечените и набичени дървета през есента , тогава соковете им отиват към земята.Когато лепиш страниците на кошерите гледай челата на дъските, вълните на челата им трябва да са противоположни.За крака използвам дъб той също не гние но е скъпичък.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    30.11.2010
    Мнения
    36
    Аз предпочитам да използвам доглавска ела за кошери и сам си направил всичките кошери от нея.Защото при нея може да изгният видиите дето сам ги закрепил но дървесината не.Щом се използва в корабно строителство значи не гние.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2011
    Мнения
    17
    ти пък доглавска ела къде намираш, фолклор,

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    30.11.2010
    Мнения
    36
    Цитат Първоначално публикувано от vito456
    ти пък доглавска ела къде намираш, фолклор,
    А ми в гората.

  6. #16
    Колега даи повече инфо за доглавската ела от къде купуваш?Аз търсх в нета информация но няма нищо.Излезе ми дугласка ела и тя расте само на американския континет.Явно са различни видове.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Уважаеми колега Калапиш!
    Точно така се казва тази ела - "дугласка", а не "доглавска". И тъй като си мисля, че Вие сте от с.Бърдарски геран, Врачанско, Ви давам "жокер" - има я и във Врачанския Балкан, откъм Вършец. Потърсете в с.Лютаджик!
    Информиран съм, че миналата година по това време - януари там имаше сечище и се продаваше - 102 лв./куб.м. - на трупи!

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    30.11.2010
    Мнения
    36
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Уважаеми колега Калапиш!
    Точно така се казва тази ела - "дугласка", а не "доглавска". И тъй като си мисля, че Вие сте от с.Бърдарски геран, Врачанско, Ви давам "жокер" - има я и във Врачанския Балкан, откъм Вършец. Потърсете в с.Лютаджик!
    Аз сам виждал насаждения и в Габрово но дали добиват дървесина не знам.Малак цитат за информация,,Изобщо Дугласката ела се смята за един от най-ценните дървесни видове в своето отечество и заради висококачествената дървесина, бързия растеж и големите си размери. Тук е местото да се отбележи, че Дугласката ела има и голяма декоративна стойност заради тъмнозелената си корона , високия ствол, и грамадните си размери.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    30.11.2010
    Мнения
    36
    Цитат Първоначално публикувано от vito456
    ти пък доглавска ела къде намираш, фолклор,
    Не можах да схвана последната дума.Какво искаш да кажеш с нея??? (фолклор)

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Догласка ела има доста и в Балкана около Берковица.Ако става въпрос само за гниене по-добро от дървесината на питомния кестен за мен няма.Проблема е че е тежичка.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 2 от 22 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •